banner6

Strasbourg'da Lefkara esintisi

banner37

Lefkara dantellerinden esinlenmiş elişi eserleri pazartesi günü Güney Kıbrıs ve Avrupa Komisyonu'ndan yetkililerin katılımıyla yapılan açılışla Strasburg'da, Avrupa Konseyi’nde sergilenmeye başlandı.

Strasbourg'da Lefkara esintisi
banner150 banner151 banner143

UNESCO için Kıbrıs Ulusal Komisyonu sergisi, Eğitim ve Kültür Bakanlığı'nın işbirliğinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Kıbrıs Başkanlığı'nın himayesinde hazırlanan sergide, Lefkara köyünde bir atölye çalışmasına katılan 20 Kıbrıslı sanatçının eserleri yer alıyor.

Serginin açılışını Avrupa Konseyi Parlamento Asamblesi, AKPA Başkanı Pedro Agramunt yaptı. Açılışa Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulides ve Kıbrıs Meclisi AKPA heyeti başkanı Stella Kyriakides de katıldılar.

Lefkara köyünde yapılan geleneksel dantel işinden bahseden, bu geleneğin 14. yüzyıla kadar geri gittiğini, geleneğin nesilden nesile geçtiğini anlatan Stella Kyriakides, bu çalışmaların, Kıbrıs kültürünün çok otantik sunumunun bir tasviri olduğunu, bunu paylaşmanın kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

AKPA Başkanı Pedro Agramunt da konuşmasında, Lefkoşa dantel sanatının, Kıbrıs'ın parlak kültürel mirasının en ünlü ifadesi olduğunu belirtti.

Agramunt, “Bu yüzyıllar eskisi gelenek gururla nesilden nesile geçmekte, Lefkaralılara eşsiz bir kimlik ve devamlılık kazandırmaktadır” dedi.

UNESCO için Kıbrıs Ulusal Komisyonu'ndan Antigoni Polyneiki de serginin açılışında bir konuşma yaptı.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 11:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110