banner6

Sucuğa bayıldılar, zivaniya ile çarpıldılar

banner37

World Travel Market’te, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da “Otantik Kıbrıs Evi” adlı konseptle dünya turizmcilerinin karşısına çıkıyoruz.

Sucuğa bayıldılar, zivaniya ile çarpıldılar
banner151 banner143

Ali CANSU

WTM Londra Turizm Fuarı’nda yer alan KKTC’nin 203.5 metrekarelik standı “Otantik Kıbrıs Evi”ni ziyaret eden turizmciler ve diğer ziyaretçiler, Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içeceklere büyük ilgi gösterdi.

Kuzey Kıbrıs mutfağından çeşitli tatların yer aldığı Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği stadında hellim böreği, gül şurubu, çeyrek pidede hellim, sumada, limonata, zivaniya, çitlembikli bidda ve badem ikram ediliyor. Kıbrıs’a özgü yiyeceklerden en çok ilgiyi hellim böreği, sucuk ve zivaniya çekti. Önce sucuğu deneyen yabancı turizmciler, zivaniyayı içtiklerinde ise adeta çarpıldılar. Zivaniyayı “fondip” yapan yabancıların yüzleri aniden kırmızı olurken, gözlerinden ise adeta ateş çıktı, ancak buna rağmen bir kez daha içmek istediler.

KKTC standında ayrıca, içerisinde ülkemizi tanınıcı broşürlerin olduğu Kıbrıs çantası da fuarı ziyaret edenlere dağıtılıyor.

Turizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nin hazırladığı tanıtıcı broşürler de fuara katılımcılara dağıtılıyor. İngilizce olarak hazırlanmış ülkemizi tanıtıcı alternatif turizm broşürleri de fuara katılanlara veriliyor. Kuzey Kıbrıs standında kurulan televizyonlarda ise ülkenin tanıtım filmi gösteriliyor.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, dün İngiltere fuarına katılmak için Londra’ya geldi. Bakan bugün fuarı ziyaret ederek turizmcilerle görüşecek.

El işleri ilgi odağı oldu

Standımızda yapılan el işleri ile Dizayn 74 atölyesinin, Kıbrıs kültürüne özgü çamurdan motifler yapması fuara katılanların büyük ilgisini çekti.

Yapılanları satın almak isteyenlerin de olduğu stantta turistlere bu motifler hediye olarak verildi. Hatta motiflerin yapıldığı esnada birçok kişi ellerindeki cep telefonlarından görüntü alıp fotoğraf çekti.

ITB Berlin Fuarı’ndan sonra, dünyanın ikinci büyük fuarı olarak tanımlanan WTM’in en önemli özelliği, spesifik olarak turizm ürünlerinin (iş, eğitim, kültür, sağlık, seyahat teknolojisi) aynı alanda turizm profesyonelleri tarafından sergileme olanağı oluşturmasıdır.

Fuarın bir başka özelliği de fuar bünyesinde yapılan ve birçok sektör profesyonellerinin gerek konuşmacı gerekse izleyici olarak katıldığı turizm sektörünün durumu ve geleceği konularında düzenlenen önemli seminer, panel, workshop gibi etkinliklerin yer almasıdır.

Kıbrıs evine, Othello Kalesi de eklendi

KKTC, her yıl olduğu gibi bu yıl da fuar alanının Avrupa ve Akdeniz holinde “N5” giriş kapısını karşılayacak şekilde, stant alanı yaklaşık 203.5 metrekarenin üzerinde olan özel konstriksiyonlu bir stant ile katılıyor.

Organizasyonu KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından üstlenen stant, geçen yıl birçok beğeni almış olan “Kıbrıs Türk Evi” konseptine bu yıl ek olarak, dünyaca ünlü şair, oyun yazarı ve oyuncu William Shakespeare tarafından yazılan Othello trajedisinin yer aldığı Gazimağusa şehrimizin Othello Kalesi’nin bir bölümü de eklendi.

Standımızda, ülkemizde yapılan tarihi eser kazıları sonucunda bulunmuş olan bazı kap, çanak ve çömleklerin imitasyonları da sergileniyor.

Ülkemizde başarılı bir şekilde yürütülmekte olan ‘Eko Turizm, Citta Slow ve Sorumlu Turizm proje ve çalışmaların ön plana çıkarılabilinmesi amacı ile WTM Fuar Organizatörleri (Responsible Tourism) tarafından ‘Sorumlu Turizm’ logosu da standımız üzerinde kullanıldı.

42 bin 269 metrekare alan

5 Kasım’da basına verilen kokteyl ve tanıtım ile başlayan ve 8 Kasım’da sona erecek olan WTM, 42 bin 269 metrekarelik bir alan üzerine kurulu ExCell kentinde yer alıyor. WTM, dünya turizmcilerini bir kez daha buluştururken, fuarın bu yılki sponsoru İtalya oldu. Fuar her gün Londra saati ile sabah saat 10.00’da açılıp saat 18.00’de kapılarını kapatacak.

Fuar sponsoru İtalya

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan ve uluslararası turizm alanındaki tüm gelişme ve eğilimlerin gündeme geleceği WTM Londra’ya katılım, KKTC açısından büyük önem arz ediyor.

Fuar, İngiltere pazarının 2018 yılında nasıl olacağına dair ilk göstergelerin ortaya çıkacak olması açısından da oldukça önemli. WTM’in açılış kurdelesini bu yıl, fuarın kıdemlisi Simon Peres ile World Travel Market ExCeL’in bu yılki fuar sponsoru olan ülke İtalya kesti.

Fuarı ilk gününde kayıtlı katılımcılar, davetliler, bakanlar, konuşmacılar ve uluslararası basın mensupları ziyaret etti.

İkinci gününde ise yine kayıtlı katılımcılar, davetliler, WTM kulübü üyeleri, seyahat ve ticaret uzmanları, bakanlar, konuşmacılar ve uluslararası basın mensupları katılacak. Üçüncü ve son günü olan çarşamba günü ise kayıtlı katılımcılar, davetliler, WTM Kulübü üyeleri, seyahat, ticaret uzmanları, bakanlar, konuşmacılar, uluslararası basın ve öğrenciler fuarı ziyaret edecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2017, 08:54
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104