banner6

'Tarih Yeniden Doğuyor'

banner37

Farklı kültürlerin uluslararası sanatçıları, Akdeniz köyünden çıkarılan arkaik dönem eserlere ve Lambousa Krallığı’na ait figürlere yeniden hayat verdi

'Tarih Yeniden Doğuyor'
banner151 banner143

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Alashia Terracotta Sanat Topluluğu ve Lapta Belediyesi tarafından organize edilen, “Açık Hava Müzesi” tanıtımı “Tarih Yeniden Doğuyor” sloganıyla Aya-İrini Akdeniz köyünde yapıldı.

5. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu’na katılan 25 sanatçı, Lapta Timios Prodromos Kilisesi’nde yaptıkları çalışmalarla, Akdeniz köyünden çıkarılan arkaik dönem eserlere ve Lambousa Krallığı’na ait figürlere yeniden hayat verdi.

Ayhatun Ateşin küratörlüğünde, farklı kültürlerin uluslararası sanatçıları, Kıbrıs’ta bir araya gelerek Arkaik Dönem’e ait 1929 yılında İsveçli arkeologların yaptıkları kazıda tapınak alanında buldukları pişmiş topraktan işlerin replikalarını yaparak adaya kazandırdı.

Ayhatun Ateşin’in sanat yönetmeni olarak katkı koyduğu “Alashia Yeniden Doğuyor” belgesel filminin de gösteriminin yapıldığı etkinlikte, bugüne kadar sempozyumlara katkı koyan kurum ve kuruluşlara teşekkür plaketleri verildi. Kültür Dairesi tarafından desteklenen projenin, üç yılda beş kez düzenlendi.

Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, sempozyumda Ayia İrini arkaik dönem eserlerinin replikaları ve İngiltere’de British Müzesi’nde sergilenen Lambousa Krallığı’na ait figürlerden esinlendikleri çalışmalara hayat verildiğini söyledi.

Namsoy, sempozyumun amacının, Kıbrıs’a ait olan, yasal olan veya olmayan yollardan yurtdışına çıkartılan eserlerin ve kültürel mirasın, yeniden üretilerek, ait oldukları topraklarda sergilenmesi olduğunu vurguladı.

Ayhatun Ateşin, yurtdışına kaçırılan işlerin kopyalarını yapmaktaki en büyük nedenlerinin Akdeniz köyünün dolayısıyla ülkenin uluslararası platformda kültür ve sanat yoluyla tanıtılmasını, bu müzeyle kaybolan tarihin yeniden ait olduğu topraklara kazandırılmasını istediklerini söyledi.

25 sanatçı geldi

Küratörlüğü Ayhatun Ateşin tarafından yapılan sempozyuma sekiz ülkeden toplam 25 sanatçı katıldı.
 Sanatçıların isimleri şöyle:

“Kaan Canduran, Soner Pilge, Emet Egemen Aslan, Tan Buğra Özer, Hasan Numan Suçağlar, Fahimeh Heydari, Maxim Delia, Valentins, Carina Cresta, ,George Vavatsis, Aykut Hızlıok, Yusuf Can Kulak, Aziz Baha Örken, Evrim Ergün, Hikmet Uluçam, Karakitos Konsantinos, Hakan Pekyaman,Vedia Okutan, Raif Dimililer, Elina Titane, Sanite Abelite, Konnstantınos Karakıtsos, Ali Asgar Çakmakçı, María José Cabezas Correa”.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 13:07
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104