banner6

Tarihi otobüsler yeniden yollarda

banner37

1940’lı yıllarda adaya getirilen ve Kıbrıs’ın sembolü haline gelen tarihi “Bedford” otobüsler, yeniden hayat buldu.

Tarihi otobüsler yeniden yollarda
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Kıbrıs adasına 1940’lı yıllarda getirilen ve hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların seyahat ederken kullandığı Bedford otobüsleri yeniden hayat buldu. İrem Toygan ve Nezih Beyaz, kısa bir süre önce atıl durumda olan 4 adet otobüsü restore ederek tekrar kültürümüze kazandırdı. “Nostalgia Bus” adını verdikleri işletme, Kıbrıs’ın tarihi yerlerine tur düzenliyor.

İşletme sahiplerinden biri olan İrem Toygan, Kıbrıs’ın sembolü haline gelmiş bu otobüslerin, hem Kıbrıslı Türklerin hem de Kıbrıslı Rumların yüreğine acısıyla tatlısıyla bir şekilde dokunduğunu kaydetti. 1940’lı, 50’li yıllarda, Kıbrıs’ın özellikle köylerinde yaşayan insanlarının, şehre inmek için, kimilerinin ise bir düğün kutlamasına gitmek için bu otobüslerde mutlaka bir anısı olduğunu anlatan Toygan, kısa bir süre önce 4 otobüsü restore ettiklerini kaydetti.

Toygan, bu bağlamda “Nostalgia Bus” ailesi olarak, Kıbrıs’a özgü kültürel müziklerimizle, yemeklerimizle, kıyafetlerimizle, unutulmaya yüz tutmuş kültürümüzü yaşatmak için zamanda geçmişe giderek Bedford otobüsleriyle hizmet vermeye başladıklarını kaydetti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 17:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104