banner6

Tarihi oyun Girne'de sahneleniyor

banner37

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” oyunu bu akşam, 7. Girne Kültür Sanat Günleri etkinlikleri çerçevesinde seyirciyle buluşacak.

Tarihi oyun Girne'de sahneleniyor
banner8

Elmas TOKAY

banner134

Girne Belediyesi’nin bu yıl “Aydınlık bir gelecek için sanat “ sloganıyla düzenlediği “7. Girne Kültür Sanat Günleri” kapsamında bu akşam “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” adlı tiyatro oyunu sanatseverlerle buluşacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahneleyeceği oyun Girne Amfitiyatro’da saat 21.00’de başlayacak. Oyununun başrolünü ise ünlü tiyatro sanatçısı Okan Şenozan üstleniyor.

Kanuni Sultan Süleyman’ın aile yaşantısı, çocuklarıyla ilişkileri, babalığı, Hürrem Sultan’ın annelik yönü, çocuklarının hırsları gibi saray yaşamındaki insani hikayeleri anlatan oyun, Türkiye’de uzun bir süre kapalı gişe oynadı. Girne Belediyesi oyunla ilgili olarak dün Girne Grand Pasha Otel’de bir basın toplantısı düzenledi.

Güngördü: Aydınlık bir gelecek için sanat

Basın toplantısında konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,Kültür Sanat Günleri’nin en önemli amacının, sanatın toplumu birleştirme gücünü ön plana çıkartmak olduğunu vurgulayarak, etkinliklerin bu yıl “Aydınlık bir gelecek için sanat” sloganıyla gerçekleştiğini anımsattı.

Sanatın toplumda hoşgörü ve sevgi kültürünün gelişmesine, dolayısıyla da barışa çok önemli katkı yaptığını vurgulayan Güngördü, Girne Belediyesi olarak, kentte, kültür sanat etkinliklerinde çıtayı yükseltmeyi hedeflediklerini anlattı.

Güngördü, TC Devlet Tiyatroları’yla imzalayacakları bir protokolle, her ay Türkiye Cumhuriyeti Devlet Tiyatroları’nın bir oyununu Girne’de sanatseverlerle buluşturmayı hedeflediklerini de kaydetti.

Küçükkömürcü: Katkı koymaktan mutluyuz

TC Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Erdal Küçükkömürcü de, bu yıl “Aydınlık bir gelecek için sanat” sloganıyla gerçekleşen Girne Kültür Sanat Günleri’ne katkı koymaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Girne Belediyesi’yle yapacakları protokolle, her ay bir oyunlarını, Girne’de sahnelemeyi hedeflediklerini ifade etti.

Küçükkömürcü, tiyatronun aydınlatıcı gücüyle gelecek nesillerin yetişmesine önemli kaktı sağladığına dikkat çekti.

Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Cebrail Esen, Girne Kültür Sanat Günleri’ne katkı koymaktan mutlu olduklarını belirterek, Orhan Asena’nın yazdığı, yönetmenliğini Sinan Pekinton’un yaptığı oyunun uzun bir süredir Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendiğini kaydetti.

Esen, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun, bu oyunu son kez Girne’de sahneleyerek sezonu tamamlayacağını söyledi.

Şenozan: Oyun, saray yaşamını anlatıyor

“Ya devlet başa, ya kuzgun leşe” oyununun başrolünü üstlenen Okan Şenozan da, oyun hakkında bilgi verdi.

Oyunda, tarihte çok önemli bir yeri olan Osmanlı Padişahı, Kanuni Sultan Süleyman döneminin konu alındığını belirten Şenozan, oyunun tarihi olaylardan çok, Kanuni Sultan Süleyman’ın aile yaşantısı, çocuklarıyla ilişkileri, babalığı, Hürrem Sultan’ın annelik yönü, çocuklarının hırsları gibi saray yaşamındaki insani hikayeleri anlatan çok değerli bir oyun olduğunu belirtti.

Atik: İşbirliğini sürekli kılacağız

Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Dermen Atik de, TC Devlet Tiyatroları’nın Kültür Sanat Günleri’ne katkı koymasından ve Girne Belediyesi ile işbirliği yapmasından onur duyduklarını belirterek, bu işbirliğini sürekli kılmayı hedeflediklerini kaydetti.

Oyun bu akşam

Orhan Asena’nın yazdığı ve Sinan Pekinton’un yönettiğini “Ya devlet başa Ya Kuzgun Leşe” adlı oyun bu akşam 21.00’de Girne Amfitiyatro’da sanatseverlerle buluşacak..

Oyunun 15 Türk Lirası olan biletleri, Girne Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi, Deniz Plazalar ve etkinlik günü amfitiyatro girişinden temin edilebilecek.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104