'Tatil' deyip geçmeyin, mutlaka kitap okuyun

banner37

Öğrenciler için yaz tatili başladı… Çocukların ve gençlerin keyfi yerinde… Artık dinlenme, tatil yapma zamanı…

'Tatil' deyip geçmeyin, mutlaka kitap okuyun

Aliye ÖZENCİ

Ama hepimiz biliyoruz ki, bu tatil süresini kaliteli şekilde değerlendirmek önemli… Tatil diye sürekli televizyonun veya bilgisayarın başında oturmamak gerektiğini söylüyor uzmanlar… Ve ekliyorlar: Kitap okumak, sizi zenginleştirir.


Küçük, büyük fark etmez mutlaka herkes, her gün birkaç sayfa da olsa kitap okumalı… Kitap okumak, insana yeni ufuklar açar, hayatla ilgili, tarihle bağlantılı yeni bakış açıları kazandırır.


 Bu hafta, tatilde çocuklarınızın keyifle okuyacağı bazı kitaplar önermek istedim. Bu konuda da Khora Kitap Cafe Direktörü Mustafa Keleşzade’den destek aldım.


Khora Kitap Cafe’nin ikinci katı çocuklara özel… Çocukların kitaplarını rahatlıkla seçebildiği, arkadaşlarıyla birlikte kitaplar hakkında yorumlar yapabilecekleri bir yer dizayn edildi.


Sadece Lefkoşa’da değil, Mağusa ve Omorfo şubelerinde de çocuk kitapları için ayrılmış bir bölüm var.


Khora Kitap Cafe Direktörü Mustafa Keleşzade, çocukların eğitici zaman geçirirken, mutlu olacakları bir ortam yaratmaya çalıştıklarını anlattı.


Keleşzade, “Hayal gücünün ve sorgulayıcılığın gelişmesinde, dünyayı tüm renkleriyle görebilmekte kitap okumanın önemli bir yeri vardır. Yaz ayları çocuklarımızın özgürce hayal güçlerini geliştirmelerini sağlayacak, kendi tercihleri olan kitapları okumaları için önemli bir fırsattır. Bu nedenle ailelerin çocukları uygun bir kitabevine götürüp kendi kitaplarını seçmelerini sağlamaları anlamlı olacaktır” dedi.

 

**

 

Küçük Prens
 

Orijinal adı: The Little Prince

Yazar: Antoine de Saint-Exupéry

Çevirmen: Erhan Kayaalp

Yayınevi: Khora Yayınları

Sayfa: 112

Tür: Çocuk ve Gençlik, Roman


Tüm zamanların en ilgi çeken ve bunu hak eden kitaplardan biridir Küçük Prens. Sadece çocuklar için değil, günlük yaşam telaşında neyin yaşamımızda önemli olduğunu unutabilen yetişkinler için de çocuklarıyla birlikte okuyabilecekleri bir baş yapıt. Yazar, bir çocuğun gözünden dünyayı anlatmaktadır. Büyüklerin yapmış oldukları yanlışları yaratıcılığı hayal dünyasını anlatır. Kitabı, Khora’nın uzman çevirmenleri kaleme aldı.


 

 

 

Küçük Kara Balık                                                      


Yazar: Samed Behrengi

Sayfa sayısı: 56

Türü: Çocuk, Edebiyat, Masal

Çeviri: Haşim Hüsrevşahi

Çizim: Mehmet Sönmez

Yayınevi: Can Yayınları


Kitap, çocukluğumuzdan itibaren sürekli sınırlandırıldığımız, bireycileştirildiğimiz ve dizginlendiğimiz bu dünyada, sorgulamanın, dayanışmanın ve cesaretin önemini akıcı bir dille aktarıyor.
 

 

Ormanın Kardeşliği

 

Yazar: Suzan Polat
Çizimler: Şeniz Ercümert

Yayınevi: Khora Yayınları

Sayfa sayısı: 12

Türü: Çocuk


Khora Yayınları’ndan çıkan Ormanın Kardeşliği, bütün canlıların barış ve mutluluk içinde yaşadığı bir ormanda yer alan tavşan vadisinde yaşayan şaşkın tavşan Lori’nin maceralarını konu alıyor. 12 sayfalık kitapta, birlikte üretmenin, yeni dostlar edinmenin ve doğa sevgisinin hikayesi anlatılıyor küçük okuyuculara.
 

 

**

 

Çekirdeksiz Domates

 

Yazar: Şudabap Çocuk Orkestrası

Türü: Çocuk, Roman, Öykü

Çizimler: Betül Güney

Yayınevi: Biz Kitap

Sayfa Sayısı: 32

Basım Tarihi: Nisan, 2018


Şubadap Çocuk’un en sevilen şarkılarından biri olan ‘Çekirdeksiz Domates’, bu sefer de öykü kitabıyla çocuklarla buluştu. Her şey soru sormakla başlıyor: “Benim çekirdeklerim neden yok?”.


Kitap aynı zamanda Şudabap Çocuk grubunun çocuklar ile birlikte şekillendirdiği albümlerinin yer aldığı çocuklarımızla birlikte dinleyebileceğimiz bir de CD’yi içermekte.
 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER