banner6

Tatil kitapları

banner37

Tatil planları başladı… Kimimiz yurt dışında kimimiz de yurt içinde tatil yapmak için programımızı ayarladık. Bu yaz tatilini evde geçirmek isteyenler ve zorunda olanlar da var tabii…

Tatil kitapları
banner151 banner143

Aliye ÖZENCİ

Tatilin vazgeçilmezleri deniz, güneş, kum ve kitaplardır…


Evde koltuğunuza veya denizde şezlongunuza uzanıp okuyacağınız kitap, eminim ki keyfinize keyif katacaktır.


Ruhunuzu dinlendirmenizi sağlayacak, bu sıcak yaz günlerine keyif katabilecek birkaç kitabı, sizler için araştırdım.


Heyecan ve serüven dolu bir yolculuğa çıkmak isteyenlere Stephen King’in son kitabını okumasını tavsiye ediyorum. Evde oturup, denizin kokusunu içine çekmek isteyenlere ise Zülfü Livaneli’nin “Son Ada” kitabını okumalarını öneriyorum.


Güneşiniz, keyfiniz ve kitabınız bol olsun.

 

**

 

Diriliş

Yazar: Stephen King

Çevirmen: Canan Kim

Yayınevi: Altın Kitaplar

Sayfa Sayısı: 392

Baskı Yılı: 2015

 


“Diriliş” korku ve gerilim edebiyatının ustası Stephen King'in son kitabı.


Tanıtım bülteni: New England'ın ufak bir kasabasında küçük bir çocuk ile kasabanın yeni rahibi arasında gizli bir takıntıyı temel alan derin bir bağ oluşur. Ancak, ailesinin başına korkunç bir felaket gelen genç rahip Tanrı'yı lanetleyerek kasabayı terk eder. Aradan yıllar geçer. Artık bir yetişkin olan küçük çocuk, parçası olduğu rock gruplarıyla bütün ülkeyi dolaşırken eski dostu ile tekrar karşılaşır ve bu karşılaşma şeytanın bile aklına gelmeyecek bir anlaşmayla perçinlenir”.

 

**

 

Ağrı'nın Derinliği

Yazar: Ece Temelkuran

Yayınevi: Can Roman

Sayfa: 352

Baskı Yılı: 2016

Türü: Belgesel Anlatı Dizisi

 


Bu kitap ne sadece Ermenilere ne de sadece Türkleredir. “Ağrı'nın Derinliği” evsiz kalmanın, evinden uzak düşmenin acısını bilen, tahmin edebilen herkese yazılmıştır.


Tanıtım bülteni: Aidiyetimizin bize ezberlettiklerinin ötesinde bir “biz” olabilir mi? İçine hapsolmadığımız, dışına atılmadığımız bir “ev”, bir “biz” kurulabilir mi? Ece Temelkuran, Ermeni ve Türk milliyetçiliklerine yakından bakarken, toplumların “biz”lerini kurma aşamasında neleri, nasıl dışarıda bırakmış olabileceklerini anlatıyor. Her kitabında “ötede duranları” yakına getirmeyi amaçlayan yazar, bu kez de Ermeni meselesi gibi “çekinceli” bir konuyu odağına alıyor.

 

**

 

Son Ada

Yazar: Zülfü Livaneli

Yayınevi: Doğan Kitap

Sayfa: 196

Baskı: 2013

Tür: Roman

 


Yazar, gözden uzakta olan bir adada bir milletin yaşam öyküsünü anlatıyor.

  Tanıtım bülteni: Bu adada yaşayanlar, kendilerine politikadan, çıkar çatışmalarından, gündelik hayatın stres kaynağı olan her türlü küçük sevimsiz ayrıntıdan uzak bir hayat sürerler.


Ne bir yöneticiye, ihtiyaç duyar ne de isterler. Zira, herkes birbiriyle eşit, dolayısıyla barışık, doğayla uyumlu, huzur içinde yaşayıp gider bu cennette.


Ta ki biri gelip de karınca yuvasına çomak sokarcasına adanın huzurunu kaçırana kadar!


Emekliliğini yaşamak üzere adadan bir ev satın alan darbeci albay, ada halkının kurduğu düzeni beğenmeyip yeni yerleştiği bu mekanı kendince düzenleyip yola sokma çabasına girer ve kimse istemezken, ihtiyaç da duymazken bir anda adada yöneten-yönetilen ilişkileri, politikalar, haksızlıklar, doğa katliamları başlar!

 

**

 

Hayvanlardan Tanrılara-Sapiens

Yazar: Yuval Noah Harari

Çevirmen: Ertuğrul Genç

Yayınevi : Kolektif Kitap

Sayfa Sayısı: 390

Baskı Yılı: 2016

 

Tanıtım bülteni: Biz ne zaman doğanın ve tüm ekolojinin katili haline geldik. Neden bu toplumsal role büründük bunun ardındaki sebepler nelerdir? Neden sınavımız iyilik, yardımseverlik, merhamet değilken tüm derdimiz neden para? Neden para hayatımızın merkezinde ve kararlarımızı ona göre alıyoruz? Binlerce yıldır süre gelen bu ataerkil düşünce toplumu ve diğer cinsiyeti yok sayma ve küçük görmenin arkasındaki evrimsel veya psikolojik sebepler neler? Kadınlarımız bu kadar beceriye ve yeteneğe sahipken neden bu kadar hor görülüyorlar bu erkek egemen toplum dayatması neden ve nerden çıktı?


Bu kitap 30 kusur dile çevrilmiştir ve dünyaca çok sevilen ve tutulan kitap olma özelliği taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 13:40
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104