banner6

Tek kişilik orkestra gibi

banner37

Piyanoya olan ilgisi ile müziğe başlayan, ortaokul ve lise yıllarında çeşitli lokal gruplarda yer alan, sosyal platformlar üzerinden kendi kayıtlarını paylaşmaya başlayan ve yıldızı parlayan bir isim... Deniz Tekin…

Tek kişilik orkestra gibi
banner151 banner143

Gözde ÖZ

Sosyal medya üzerinde binlerce kişi tarafından takip edilen ve henüz 19 yaşında olmasına rağmen büyük başarı yakalayan genç sanatçı Deniz Tekin…1997’de İzmir’de dünyaya gelen Tekin’in hayatında, kendisini bildi bileli müzik yer almış. Yeteneğini lise çağlarında fark eden Tekin’in şimdiye kadar coverlayıp bestelediği 75’e yakın şarkı bulunuyor.

Müzik hayatına devam ederken, diğer taraftan eğitimine de Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden Tekin enerjisiyle bizleri kendine hayran bıraktı.

Geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs’ta ilk sahnesine çıkan Tekin’in konserine akın oldu. Tekin, Kıbrıs’a ilk kez gelişine rağmen, aldığı tepkinin beklentilerinin çok üstünde olduğunu ancak kendisini çok gururlandırdığını dile getirdi. Önümüzdeki ay ilk albümünün çıkacağı sinyallerini de veren Tekin, kendine ait 7 bestenin yer alacağını söyledi.

Bu kadar genç yaşına rağmen, hayatına çok şeyi sığdırmayı başarabilmiş Tekin, 12 Kasım’da Narnia’da tekrar bizlerle buluşacak.

Deniz Tekin bu hafta Kıbrıs Pazar’ın kültür- sanat sayfamızın konuğu oldu.

1997 doğumlu…


Kıbrıs Pazar: Deniz Tekin kimdir?

Tekin: 1997 Konak/İzmir doğumluyum. Yedi yaşına kadar İzmir’de yaşadım daha sonra ailemin memuriyetine bağlı olarak birçok farklı şehirde bulundum. Henüz ilkokul birinci sınıftayken Mardin’e gittik. Orası çok harika bir yer. İlkokul beşinci sınıftayken ise Antep’e geçiş yaptık ve liseyi orada bitirdim. Şu an üniversite birinci sınıftayım, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyorum.

 

“Bilinçli değil, doğal olarak gelişti”

 

Kıbrıs Pazar: Müziğe nasıl başladınız?

Tekin: Bunun tam tarihini veremem çünkü kendimi bildim bileli evimizde müzik vardı. Babam ve annem Türk Sanat Müziği’yle uğraşıyorlardı. Evde sürekli bir müzik aleti bulunurdu. Ben de çok küçük yaşlardan beri bunlarla uğraşarak müziğe başladım. Bende de aslında yani bu bilinçli bir yoldan gelişmedi, bu doğaldı.

 

Domino taşı gibi…

 

Kıbrıs Pazar: Coverlar yaparak bu piyasaya dâhil olma fikri nereden geldi?

Tekin: Bu aslında çok planlı gelişen bir şey değildi. İnternet üzerinden kayıtlarımı paylaşıyordum. Çok da bir beklenti içinde değildim. Birazcık kendi zevkim, kendi uğraş alanım olarak ben bunları paylaşıyordum. Sonradan birkaç tanesinin fark edilmesi sonucu gerisi domino taşı gibi geldi. Şu an cover veya beste olarak ayırmıyorum. Tabii aslında ikisini de yapıyoruz. Artık kendi bestelerimizi de çalıyoruz. Coverların verdiği ivmeyle kendi parçalarımızın da bilinirliğini artırmaya çalışıyoruz.

 

“Kartopu gibi büyüdü, ben de şaşkınım”

 

Kıbrıs Pazar: Ahmet Kaya’nın ‘Beni Bul’ şarkısı coverlarında bir kırılma noktası yarattı mı?

Tekin: Büyük ihtimalle öyle olmuştur. Ben çok fark etmedim aslında… Çünkü şarkılarımı Soundcloud üzerinden paylaşıyordum. Sonra arkadaşlarım Youtube’da şarkılarım paylaşıldığını söylediler. Bir baktım ki birisi Soundcloud hesabımdaki kaydı alıp Youtube’a atmış. Ondan sonra o bir istatistik almış. Çok ilginç bir şey… O ivmelendirdi tabii ki. İşte hem onunla beraber hem de Sofar’la katıldığım bir video projesi sayesinde böyle harmanlanarak bir şekilde kartopu gibi büyüdü. Bende şaşkınım…

 

Ahmet Kaya…John Mayer…

 

Kıbrıs Pazar: Kendine örnek aldığın müzisyenler kimlerdir?

Tekin: Ahmet Kaya benim favorilerimden biri. Yeni nesil müzisyenlerden John Mayer’ı çok dinlerim bu aralar, Dire Straits öyle… Dönem dönem birçok insanla ilgilenmişimdir. Ayrıca, Sezen Aksu’nun dokunuşunun, düzenlemelerinin değdiği bütün şarkılar denebilir.

 

Kıbrıs Pazar: Coverlarının içinde senin için favori olan mı?

Tekin: Söylemeyi en çok sevdiğim şarkı... Valla en son Stromae-Papaoutai’i coverlamıştım. O çok hoşuma gitti.

 

“Bestelerle beni daha iyi tanıyabilirler”

 

Kıbrıs Pazar: Kendi bestelerin hakkında neler söylemek istersiniz…

Tekin: “Dinlemedik ama bir dinleyelim merak ettik” diyenler için sunu tavsiye edebilirim. Bir bütün olarak düşünürlerse… Hani ayrı ayrı tabii ki kendi içlerinde anlattıkları bir şeyler var ama aslında bütünüyle de bir hikâye anlatıyorlar. Bestelerle beni de aslında daha iyi tanıyabilirler.

 

“Önümüzdeki ay ilk albümümüz çıkacak”

 

Kıbrıs Pazar: Bir albüm planı var mı?

Tekin: Yakın zamanda geliyor. Biz geçen Mart’tan itibaren bir hazırlığa geçtik. Şu an bir 7-8 aydır onun hazırlığı içerisindeyiz. Bir ay içerisinde çıkmasını planladığımız 9 parçadan oluşan bir albümümüz var. Bunun sadece iki tanesi cover gerisi ise bize ait besteler olacak.

 

“Bizi sahne birleştirdi”

 

Kıbrıs Pazar: Ekip arkadaşlarınla nasıl tanıştın?

Tekin: Elektro gitaristimiz Fırat Tişkaya ile internet üzerinden tanışıyordum. Daha sonra onun arkadaşı olan bas gitaristimiz Sezer Özdem ile tanıştık. Sezer’le de davulcumuz Sinancan Yaren arkadaştı. İkinci gitarist olarak Gürhan Öğütücü de aramıza geldi. Aslında birbirimizi bu sahne olayından önce tanımıyorduk, bizi sahne birleştirdi. Bir buçuk senede ise aile gibi olduk. Bayağı yolculuk yaptık, müzik olayının dışında, bu da bizi birbirimize bağladı.

 

“Ailem beni destekliyor”

 

Kıbrıs Pazar: Küçük yaşta müzik piyasasına atılmanda ailenin tepkisi nasıl oldu?

Tekin: Bu konuda birçok aile kadar tutucu değillerdir. Gerçi ben tek çocuğum ama bu çok ani gelişen bir durum olmadığı için onlarda çok memnunlar. Beni destekliyorlar. Hatta açıp arkadaşlarına dinletiyorlar…

 

“12 Kasım’da Narnia’dayız”

 

Kıbrıs Pazar: Kıbrıs’a ilk gelişinizde, ilk konserinizde nasıl tepkiler aldınız?

Tekin: Bu kadar tepki almayı beklemiyorduk. En kalabalık konserlerimizden birisiydi. Kitlenin enerjisi çok güzeldi, bizleri çok mutlu etti. Yeniden gelmeyi iple çekiyoruz. 12 Kasım’da Narnia’da seyircimizle buluşmak için oldukça heyecanlıyız.

 

“Güven, disiplin ve duygu…”

 

Kıbrıs Pazar: Genç müzisyenlere mesaj vermek ister misiniz?

Tekin: Çok fazla kendilerini hırpalamasınlar. Genelde, benim kendimden de gördüğüm üzere, şöyle oluyor, “Bir şey olmayacak. Aman çok kötü çalıyorum, söylüyorum. En iyisi söylemeyim kimseye” gibi düşünceler ve arkadaşların yersiz yorumları geri adım atmalarına yol açıyor. Yaptıkları şeye güvendikleri sürece, disiplinli çalıştıkları ve duyguyu da ön planda tuttukları sürece bence her şey güzel olacaktır onlar için.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 14:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104