Tiyatro izlemeyi, oynamayı ve yazmayı çok seviyorum

banner37

​​​​​​​Birçok sanat dalıyla ilgilenen Baran Erbulut, en çok kendisini tiyatronun etkilediğini ifade etti:

banner87
Tiyatro izlemeyi, oynamayı  ve yazmayı çok seviyorum
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

Baran Erbulut, Lefkoşa’da dünyaya geldi. Bugün 14 yaşında… Yakın Doğu Koleji’nde eğitim görüyor…   Tiyatro, müzik, resim ve seramik ile yüzme, hobileri arasında.

Küçük yaşta birçok alanda eğitim almaya başlayan Erbulut, en çok tiyatro izlemeyi, oynamayı ve yazmayı seviyor.

Seyahate çıkmak, tarihi yerleri ziyaret etmek ve tarih kitapları okuyup yeni bilgiler edinmeyi tercih eden Erbulut, destansı, ironi ve trajedi yönü ağır basan, pastoral ve lirik şiirlere de ilgi duyuyor.

Tiyatroya başlama yolculuğu

Erbulut, tiyatroya ilgisinin nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“İlkokul birinci sınıfta annemin isteği üzerine Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda, eğitmenliğini Deniz Çakır’ın yaptığı çocuklara yönelik tiyatro çalışmalarına başladım. 5 yıl boyunca bu çalışmalara katıldım.

İki yıl kadar da aynı tiyatroda Melihat Melis Beşe’nin verdiği kurslara gittim.

Bugün ise, LBT’nin, tiyatro ve yaratıcı drama eğitmen kadrosunun değişmesiyle birlikte çalışmalara Yönetmen Nehir Demirel ile devam ediyorum”.

Erbulut, ilkokul birinci sınıftayken tiyatronun yanı sıra bateri eğitimi de aldı. Ortaokul yıllarında Yakın Doğu Koleji’nin yüzme kurslarına yazılan Erbulut, üç sene olimpik havuzda kursiyer olarak yüzdü.

Erbulut, resim ve seramik sanatıyla da ilgileniyor.

“Annem ve hocalarım beni teşvik etti”

Erbulut, annesinin isteğiyle yazıldığı tiyatro kurslarını ilk başlarda sevmediğini ama öğrendikçe duygularının değiştiğini anlattı:

“Tiyatroyu tanıdıkça, ilgi duymaya ve tiyatro oyunları izlemeye başladım.

Hocam Deniz Çakır’ın ‘Bu yolda ilerlemelisin Baran. Seni büyüdüğünde sahnelerde görmek istiyorum’ ve LTB eski sanat yönetmeni Kıymet Karabiber’in ‘Büyüdüğünde seninle birlikte bir oyunda rol almak istiyorum’ demesi üzerine tiyatroyu hayatımdan hiç eksik etmedim.

Kısacası tiyatroyu severek yapmaya başladığımı gören öğretmenlerim ve annem beni bu yola teşvik ettiler. Şu anda tiyatroyu çok seviyor ve tiyatro oyunlarını izlemeye, oynamaya ve yazmaya bayılıyorum”.

Erbulut, tiyatro sayesinde, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kurucularından olan Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve Erol Refikoğlu’nu; eski Sanat Yönetmeni Kıymet Karabiber’i ve kukla oyunlarını yaşatan sanatçı İzel Seylani’yi yakından tanıma fırsatı elde etmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Erbulut, tiyatro ve müziğin hayatının her döneminde olmasını istediğini belirterek, üniversitede bölüm olarak tiyatro dalında ilerleyebileceğini de söyledi.

İlkokuldan bugüne tiyatroya ile iç içe olan Erbulut, sahnede ve kuliste bir çok anı da biriktirdi. Unutamadığı bir anısını da şöyle anlattı:

“Sahnede oynarken sanat kurumu üyesi olan yaşlı bir amcanın, sanki provadaymışız gibi sahneye çıkıp kulise girmesi ve geri seyirci koltuğuna geçmesiydi.

Tiyatro çalışmalarına başladığımda bu alanda başarılı olduğumu ve kendimi keşfettiğimi gördüm. Sosyal alanda geliştiğimin farkına vardım. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda Deniz Çakır, Melihat Melis Beşe, Nehir Demirel ve İzel Seylani gibi başarılı isimlerle birlikte çalıştığım için bir hayat boyu müteşekkir olacağım”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75