“Toplumumuz bunu hak etmiyor”

banner37

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tiyatro sanatçısı Yaşar Ersoy’un yazdığı “Yangın Yerinde Kabare” oyununun sakıncalı bulunarak yasaklanması konusunda, “41’inci hükümetin bizi 40 yıl geriye götürmesini kabul edemeyiz, toplumumuz bunu hak etmiyor” dedi.

“Toplumumuz bunu hak etmiyor”
banner90
banner8

Cumhurbaşkanı Akıncı, Yangın Yerinde Kabare oyunu konusunda sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Yaşar Ersoy’un, ömrünün 50 yılını adadığı tiyatroda toplumsal yüzleşmeye katkıda bulunan değerli bir sanatçı olduğunu vurguladı.

banner134
Akıncı’nın açıklaması şöyle:

“Tiyatroyu anlatan çok sözler var elbette. Bir tanesi de ‘Tiyatro toplum kültürünün aynasıdır’ der. Sahnede canlandırılanlar topluma tutulan ayna gibidir. Çoğu kez orada kendimizi buluruz; toplumsal gerçekliğimizle yüzleşiriz. Yaşar Ersoy ömrünün 50 yılını adadığı tiyatroda bu toplumsal yüzleşmeye katkıda bulunan değerli bir sanatçımız. Bu yüzleşmeden pek mutlu olmasak da toplumsal gelişmenin başka yolu yok. Bu kez ayna daha oyun sahnelenmeden yüzümüze tutuldu. Bir çok kişi gibi bana da ‘40 yıl öncesine mi döndük?’ sorusunu sordurttu. 40 yıl önce beğenilmeyen bir oyun oynadılar diye sokağa atılan sanatçılar... Beğenilmeyen başka bir oyun için verilmeyen AKM sahnesi... Bunlar geride kaldı diye düşünüyorduk. Sayın Başbakan görevi devraldığı ilk gün ‘41. Hükümetiz… 41 kere maşallah...’ demişti. 41. Hükümetin bizi 40 yıl geriye götürmesini kabul edemeyiz. Toplumumuz bunu hak etmiyor.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil Giray
Halil Giray - 1 yıl Önce

Sn. Akıncı'nın tepkisi doğru ve yerinde, ancak basın aracılığı ile
bu laşırı ithamları doğru bulmuyorum.

Halil Giray
Halil Giray - 1 yıl Önce

Sn. Akıncı'nın tepkisi doğru ve yerinde, ancak basın aracılığı ile
bu aşırı ithamları doğru bulmuyorum.

sardella
sardella - 1 yıl Önce

B.BAKAN TATARA BUNU HİÇ YAKIŞTIRMADIM.ÇOK EYİ HATIRLIYORUMSERHAT İNCİRLİYE BİR KONUDA ÇOK GÜZEL DESTEK VERMİŞTİ CÜMLENİN SONUNU DA ŞÖYLE GETİRMİŞTİ BEN DEMOKRAT VE HOŞGÖRÜLÜ 1 İNSANIM.

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75