'Tozlu raflara terk edilmiş her şeyi gün yüzüne çıkaracağız'

banner37

Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları, elindeki tüm imkanları en iyi şekilde kullanarak kültür ve sanatımızı tanıtmayı, sanatçılara da destek olmayı amaçlıyor

'Tozlu raflara terk edilmiş her şeyi gün yüzüne çıkaracağız'
banner87

Aliye ÖZENCİ

Alaylı tiyatrocu Yücel Köseoğlu’nun kızı Şehbal Hamzaoğulları, geçtiğimiz aylarda Kültür Dairesi Müdürü olarak göreve atandı.


Bu görevde hancı değil yolcu olduğunu vurgulayan Hamzaoğulları, görev süresince sanata ve sanatçıya gereken desteği vereceğini, kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak için elinde olan tüm imkanları kullanacağını söyledi. Hamzaoğulları, “Tozlu raflara terk edilen her şeyi gün yüzüne çıkarmak için çalışacağız” dedi.


Kültürüne sanatına sahip çıkan, tiyatroyla iç içe yaşayan bir babanın kızı olan Hamzaoğulları, “Babam şu an çok mutludur diye düşünüyorum. Babama laik bir evlat olmak için de görevimi en iyi şekilde yerine getireceğim” dedi.


Hamzaoğulları’yla Kültür Dairesi’nde görüştüm… Samimi, sıcakkanlı bir kişi… Sanata ve kültüre verdiği değeri, konuşmalarından, ağızından dökülen kelimelerden rahatlıkla anlayabiliyorum… “Çalışmak ve üretmek istiyorum” diyor Hamzaoğulları, ama engellerden, sorunlardan dolayı atacağı adımları ertelemek zorunda kaldığını belirtiyor… “Önce eksiklikleri, sorunları giderelim diye işe koyulduk” diyen Hamzaoğulları’yla çalışmalarını ve hedeflerini konuştuk.

 

O bir öğretmen… Alanı sanat tarihi

 


Şehbal Hamzaoğulları, öğretmen kökenli, sanata düşkün bir isim…


 Şehbal Hamzaoğulları, 1972’de Lefkoşa’da dünyaya geldi. Ortaköy İlkokulu’nu bitirdikten sonra Türk Maarif Koleji’ne gitti ve 1990 yılında mezun oldu.


Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Ana Bilim Dalında Sanat Tarihi eğitimi alan Hamzaoğulları, 1994’te Sosyal Bilgiler öğretmeni olarak Polatpaşa Lisesi’nde öğretmenliğe başladı. 1 yıl sonra Atlas Sanverler’e tayin olan Hamzaoğulları, Kültür Dairesi Müdürlüğü görevine atanana kadar çok sevdiği mesleğine devam etti.


Hamzaoğulları, 2012’de kurulan Lirik Şiir Grubu’nun da beş üyesinden biridir. Kıbrıs Edebiyat Derneği’nde genel sekreterlik görevi de yapan Hamzaoğulları, Kültür Dairesi müdürlüğüne atanma kararı çıkmasıyla, etik olmak için KED’den istifa ederek, şiir grubundaki görevini de askıya aldı.

 

Kolektif çalışma

 


Kültür Dairesi Müdürlüğü’ne atandığında büyük gurur ve mutluluk duydu Hamzaoğulları…


Kültür Dairesi’ni sanatın yaşatılması için önemli bir kurum olarak gören Hamzaoğulları, önemli bir geleneğin unutulmaması için var gücüyle çalışacağını belirtti.


Hamzaoğulları, Kültür Dairesi’nin zaman zaman farklı bakanlıklara bağlanarak üvey evlat muamelesi görse de şu an en doğru yerde olduğunu düşünüyor, “Çünkü Kıbrıs Türkü’nün kültürü-sanatı gelecek kuşaklara en iyi şekilde öğretilip aktarılması, Kıbrıs Türk eğitim sistemi içerisinde gerçekleşebilir” diyor.


 Göreve atanacağı belirlenir, belirlenmez işe koyulmuş… Kağıt kaleme sarılarak, neler yapılabileceği konusunda liste hazırlamış Hamzaoğulları…


Kolektif çalışmaya inanan Hamzaoğulları, “İşleri, tek başıma yapamam. Onun için kolektif çalışmaya önem veriyorum. Tiyatrocular, sanatçılar, ressamlar, müzisyen arkadaşlar. Bu ülkenin kültür sanat alanındaki mihenk taşları hep yanımda yamacımda olsun istedim. Bununla ilgili de sık sık toplantılar yapıyorum” dedi.


Tozlu raflar arasında unutulmuş, ihmal edilmiş etkinliklerin var olduğunu söyleyen Hamzaoğulları, bu etkinliklerin de yeniden hayat bulabilmesi için çalışmalar başlattığını söyledi. Hamzaoğulları, “Çok yetenekli çocuklarımız var. Onların yetişmelerine katkı sağlamak, yurt dışında eğitim alabilmeleri için mücadele ediyorum” dedi.

 

Yasal sorunlar ve eksiklikler

 


Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğulları, göreve geldiği ilk gün itibariyle yaptığı toplantı ve çalışmalarda ses getirecek projeler ortaya çıktığını ancak Kültür Dairesi Yasası’nın eski olması dolayısıyla bu projelerin uygulanabilirliğinin engellendiğini belirtti.


 Hamzaoğulları, sadece maddi olarak değil, manevi olarak da projelerin gerçekleşmesinde zorluklar yaşandığını ifade ederek özellikle mevzuat ve yasalarla ilgili sıkıntılara dikkat çekti.


Hamzaoğulları, “Yapılan yasaların çok büyük bir bölümü eski. Yasalar eski olduğundan bireysel ödül bile veremiyorum. Göreve geldiğim ilk günden bu tüzükleri güncelleştirmeye çalışıyoruz ama yine de boşluklar dolayısıyla sıkıntı yaşanıyor. Bunun için farklı tüzük çalışmalarımız var. Hatta bir tanesini tamamladık. Şimdi Başsavcılıkta Anayasa’ya uygunluğuyla ilgili haber bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam edecek” dedi.

 

Alt yapı eksikliği

 


Şehbal Hamzaoğulları, Kültür Dairesi’ne bağlı 10 kütüphane, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi, bu merkez içinde iki sergi salonu ve İsmet Vehit Güney Sergi Salonu bulunduğunu belirtti. Bu binalarda çok büyük alt yapı eksiklikleri olduğunu tespit ettiklerini belirten Hamzaoğulları, göreve geldiği günden beri bu sorunları aşmaya çalışıyor.

 

“…hancı değilim”

 

  Hamzaoğulları, sorunların tespiti için, kültür sanat etkinliklerini incelemek amacıyla her şeyi yerinde görmeyi tercih ediyor. Gittiği her etkinlikte, aklına yeni çalışmalar ve sorular gelen Hamzaoğulları, şöyle bir örnek veriyor:


“Işık Kitapevi Fuarı’nda açılan karikatür sergisini ziyaret ettim. Hemen kafamın bir köşesinde biz daire olarak karikatüre ve sanatçılarımıza ne kadar değer veriyoruz sorusu geldi. Bu konu üzerinde neler yapabileceğimi araştırmaya başladım. Gerek sanatçılarımıza gerekse sanatın her dalına eşit mesafede değer vermeye çalışacağım. Görev süremin ne kadar olacağını bilmiyorum. Ben burada yolcuyum, hancı değilim. Bu yol esnasında bir çivi bile çaksam benim için büyük onur, mutluluk olacaktır. En azından diyebileceğim ki ben buraya geldim ama bakın bu çiviyi de bu duvara ben çaktım. Bunu söyleyebilmek büyük bir onur olacaktır”.

 

AKM yenilendi

 


Hamzaoğulları, ilk çiviyi Atatürk Kültür Merkezi’ne (AKM) çaktı.


Birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yapan AKM, elden geçti, bakım onarımı yapıldı. Yeni haliyle, Kültür Dairesi’nin düzenlediği 10. Genç Sanatçılar Resim Yarışması ödül ve sergisine ev sahipliği yaptı.


Devlet Tiyatroları yeni sezon oyun hazırlıklarını da burada yapacak. Bunun dışında salonu kullanmak isteyen sanatçılar da Kültür Dairesi Müdürü onayıyla bu olanaklardan faydalanabilecek.


Bölge okullarının Kültür Dairesi tarafından düzenlenen sergilere çok fazla rağbet olmadığını söyleyen Hamzaoğulları, milli eğitim sistemine bunu kazandırmak istediğini belirtti.


“Açtığımız sergileri, bölge okullarından öğrencilerin ziyaret etmesi için imkanlar sağlamak en büyük hayalim. Tiyatro, sergi, konser ve bu gibi etkinliklere çocukların küçük yaşta katılım göstermesi için Eğitim Bakanlığı’yla ortaklaşa işbirliği yapmak istiyorum” diyen Hamzaoğulları, çocuklara küçük yaşta sanat sevgisi aşılanırsa bunun zamanla tutkuya dönüşebileceğini belirtti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER