Truva destanı, Salamis'te yankılandı

banner37

Salamis’e giden 3 bin civarında seyirci, Fazıl Say’ın müthiş yorumuyla 3 bin yıl öncesine gitti.

Truva destanı, Salamis'te yankılandı
banner90
banner99

Murat OBENLER

Kuzey Kıbrıs Müzik Derneği organizasyonu ile gerçekleşen 16. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali kapsamındaki Fazıl Say konseri sayesinde, Salamis Antik Tiyatro tarihi bir gece daha yaşadı.

Türkiye’nin dünyaca ünlü klasik müzik sanatçısı Fazıl Say, 3 bin yıl önce Anadolulu ozan Homeros’un yazdığı Truva (Troya) Destanı’nı Solo Piyano için bestelediği Truva Sonatı (Op.78 Truva (Troy) Sonatı) eseri ile Salamis’in büyülü atmosferine taşıdı.

İki bölümde gerçekleşen konserde Fazıl Say ilk olarak Ali Hoca yönetimindeki KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Camille Saint -Saens’ın 2. Piyano Konçertosu’nu yorumladı. Ardından Fazıl Say, tek başına sahne alarak kendisinin en kapsamlı piyano solo eseri olup 23 tema içeren ve Ozan Anlatıyor “Homeros”, Ege Rüzgarları, Truva Kahramanları, Sparta, Helen – Aşk, Truva, Aşil, Savaş, Truva Atı ve Sonsöz adlı 10 bölümden oluşan Op.78 Truva (Troy) Sonatı’nı seslendirdi.

banner134
Salamis’te tarihi izdiham

Eser boyunca bölüm başlıklarının Toygun Özdemir’in hazırladığı görsellerle arka planda kurulan dev LED ekrandan yansıtıldığı konsere Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan sanatseverler yoğun ilgi gösterirken, ülkemizde bulunan çok sayıda yabancı sanatsever de Fazıl Say’ı dinlemek için Salamis’e gitti.

Seyirci yoğunluğu anlamında Salamis Antik Tiyatro tarihine geçecek bir gece yaşanırken 3 bin civarında her yaştan sanatseverin konsere gelmesiyle Salamis’te adeta izdiham yaşandı. Adeta tıklım tıklım dolan Salamis’te birçok seyirci de ya yerlere oturarak ya da ayakta konseri takip etti. Konser sonrasında dakikalarca ayakta alkışlanan sanatçı tekrar sahneye gelerek kısa bir eserini daha seslendirdi.

Devlet protokolü ve siyasiler de yoğun ilgi gösterdi

Konseri, Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, Meclis Başkan Yardımcısı ve Meclis Başkan Vekili Zorlu Töre, bazı bakan, milletvekilleri, polis ve askeri komutanlar ile üst düzey yöneticiler de takip etti.

Konsere, devlet protokolü ve siyaset dünyasının gösterdiği ilgi, sanatseverlerce memnuniyetle karşılandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 10:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75