'TSM; derinlikli, samimi ve zengin'

banner37

Fikri Karayel, “Fikri’nin Türk Sanat Hadisesi” konseriyle hayalini geliştirdi.

'TSM; derinlikli, samimi ve zengin'
banner90
banner8

Murat OBENLER

Fikri Karayel, babaannesine Türk Sanat Müziği (TSM) konseri sunma hayaliyle yola çıktığı projesini gerçekleştirebilmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyor.

Karayel, “Fikri’nin Türk Sanat Hadisesi” konseriyle Kumarcılar Hanı’nda bu hayalini gerçekleştirdi.

Fikri Karayel, Türk Sanat Müziği’nin derinlikli, samimi, estetik yönü yoğun ve zengin bir tarz olduğunu söyledi.

Kendini “TSM 1. sınıf öğrencisi” olarak tanımlayan Karayel, oldukça fazla ilgi gören otantik- organik konseri tekrarlayacaklarını kaydetti.

Sanatçı Fikri Karayel ve müthiş Fasıl Orkestrası’nı oluşturan müzisyen Atakan Sarı’yla musiki dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

Karayel: Babaanneme ithafen bir konser vermek istedim

SORU: Türk Sanat Müziği, Fikri Karayel’in hayatına nasıl girdi ve böylesi güzel bir projeye dönüştü?

KARAYEL: Küçükken bahçedeki kümesten yumurtaları alıp kaynatıp, naneleri toplayıp çayları yapar nenemle kahvaltıya otururduk. Babaannem Destine Karayel, kahvaltı sırasında radyoda Türk Sanat Müziği açardı ve zevkle dinlerdik. Zamanında Aşık Veysel’i evinde ağırlamış birisidir. TSM’yi sevdiğini bildiğim için ona bir konser yapıp, gönlünü tavlayım istedim. Konseri ona ithaf ettim.

Babaannem için de bir konser verme hayalim vardı. Gelip oturarak izleyeceği ve keyif alacağı bir konser verme fikrinden yola çıkarak bugüne kadar geldik. Bu yolun çoğunu Atakan Sarı hocayla birlikte yürüdük. Atakan hoca, incesaza ilgimi çekti ve bu güzel ekibi oluşturarak provalara başladık.

SORU: Hayal Fikri’nindi ama bu hayalin gerçeğe dönüşmesinde senin fikirsel katkıların, desteklerin ve katılımın çok önemli bir yer taşıyor. Bu süreci senden dinleyebilir miyiz?

SARI: Fikri bir şey yapmak istiyorsa zaten yapıyor. Gerekli insanları bulup çalışarak istediğini yapan birisidir. Bu projede de doğru insanları seçmekte ona yardımcı oldum. Fikri provalarda saati, dakikaları hatta saniyeleri çok iyi kullanan bir kişi ve bu bakımdan tek bir saniye bile boşa harcamıyor. TSM projesi bu açıdan yayık olabilecek bir şeyken, Fikri ile çok iyi bir şey ortaya çıktı. Fikri bunu da başarıyla yapabildiğine göre kendisini artık Urfa sıra gecelerinde görebiliriz (gülüşmeler). Bu projede gerçekten muhteşem müzisyenlerle çalıştık.

Sarı: Gönül vermişlik bu projenin ve güzel gecenin temeli

SORU: Bu ekibi oluştururken hangi noktalara dikkat ettiniz? Nasıl bir seçim ve prova süreci yaşadınız?

SARI: Ben işinin ehli, disiplinli ve profesyonel insanlarla çalışırım. Tabi ki frekansımızın tuttuğu insanlarla görüşmeye çalıştım. Kafamdaki insanların da yüzde 80’i o geceki konserde yer aldı. Kumarcılar Hanı’nın müthiş atmosferiyle ekip birleşince harika bir ambiyans oluştu. Müzisyenler de o gece kendilerini ortaya koydular.

banner134
Bu güzelliğin ortaya çıkmasında bence gerçekten gönül vermişlik var.

Bu kadar provaya zaman harcayacak, Fikri ile gönül bağı oluşturarak yola böyle devam eden müzisyenler topluluğundan bahsediyoruz. Provaların 1 yıla yayılan bir geçmişi vardır. Bir dönem projeyi nadasa bıraktık. Naci Talat Vakfı’ndan yaptığımız provaları nadasa bıraktık ve aslında baharda da verebileceğimiz konseri ekim ayında yapmayı uygun gördük.

Karayel:  Otantik bir sound ve sahne olması için uğraştık

SORU: İlk provadan son provaya proje değişikliği uğradı mı, dönüşümler geçirdi mi?

KARAYEL: Daha otantik bir sound ve sahne peşindeydik.

SARI:  Fikri tüm ekibi, müziği olduğu gibi yapmamız gerektiğine ikna etti. 1900’lerin başında nasılsa, Cumhuriyet kurulduğunda Müzeyyen Senar nasıl yapmışsa öyle yapalım dedi.

Sabite Tur Gülerman nasıl 1960’larda içten müzik yapıyorsa o zamanki soundu değiştirmeden yapalım dedi. Fikri bizi provalarda alt sesi olmadan, çok seslendirme olmadan parçaları yapmamıza ikna etti ve bu bence Fikri’nin başarısıdır. Madem oluyormuş iyi ki yapmışız.

Karayel: TSM’de diğer müziklerde bulmadığım bir estetik buldum

SORU: TSM senin için ne ifade ediyor?

KARAYEL: TSM’nin her şarkısı ayrı bir şey ifade eder. Her şarkının ayrı bir hikayesi, ayrı bir bölümü vardır. Uzun düşünülmüş, derinlikli ve samimi bir müzik türüdür. Bestekarın gerek söz gerek müzik olarak bir cümleyi bir eseri yazmadan çok zaman harcadığını düşünüyorum.  İyi özetlenmiştir (en az sözle, en iyi ve büyük anlamı verecek şekilde yazılıyor).  Zamanı iyi kullanır. Estetik yönü, zenginlik  yönü yoğun bir türdür. TSM’de diğer müziklerde bulmadığım bir estetik buldum.

“TSM sanatçısı değilim ancak 1. sınıf öğrencisi olabilirim”

SORU: TSM’nin toplumda daha da yayılması adına bu konser ne ifade eder?

KARAYEL: TSM’nin kapısını çaldım. Beni TSM sanatçısı olarak algılamayın. Öyle bir iddiam yoktur. Sadece TSM 1. sınıf öğrencisiyim. Ben TSM’nin toplumda yayılması adına sorumlu olacak durumda değilim. Sadece unutulmaya yüz tutmuş otantik halini hatırlatmaya çalıştım. Müzisyen arkadaşlarım da otantik hali konusunda çok yardımcı oldular ve insanlar da daha fazlasını beklemedi. Bu otantik sound onlara yetti. Yüzyıllar önce bu handa nasıl müzik yapılmışsa öyle çalmak istedik ve bunu hala daha hissederek dinledikleri, eşlik ettikleri için seyirciden çok memnunum.

SORU: Konserde en çok neyden keyif aldın?

KARAYEL: Babaannemin konserde olmasından. Beni gelip dinleme nezaketini gösterdi, kalkıp sahneye geldi ve bana çiçek verdi. Organik bir proje hazırlayıp insanların yüzüne vurayım dedim ama vuramadım çünkü kucakları açıktı ve projeyi kucakladılar.

SORU: Devamı gelecek mi?

KARAYEL: Karşılayacağımızdan kat ve kat fazla bir taleple karşılaştık. Doğru bir zamanı bekleyip doğru bir konserle bu talebi karşılamaya çalışacağız. Hep organik olacak ama başka müziklerin karışmayacağı sözünü veremem.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75