banner6

Turizme kazandırılmasını istiyorlar

banner37

Kaleburnu’nda Kıbrıs kültürünü unutturmamak için el ele veren Gülhacı çifti, şimdi ürettikleri eserleri koyacak yer bulamıyor

Turizme kazandırılmasını istiyorlar
banner151 banner143

Ayşe BULUT

Şerife-Süleyman Gülhacı çifti, Karpaz’ın en ücra köşelerinden birinde, Kaleburnu köyünde Kıbrıs kültürünü yansıtan bir birinden güzel el işleri üretiyor ve bu ürünlerin ülke turizmine kazandırılmasını istiyor.

Uzun yıllar yaşadıkları İngiltere’den döndükten sonra bir süre Gazimağusa’da dönerci dükkânı çalıştıran Şerife-Süleyman Gülhacı çifti, emekliye ayrılınca Kaleburnu’na çekilmişler ama üretmekten de asla vazgeçmemişler. İki yıldır, su kabağı işleme, sele, hasır sandalye, yemeni gibi birçok Kıbrıs kültürünü yansıtan el işleri üreten Gülhacı çifti, “Üretmenin yaşı yok. Biz üretiyoruz ve istiyoruz ki, devletimiz bize yardımcı olsun ve Kıbrıs kültürünü yansıtan bu ürünler turizme de kazandırılsın” diyor.

Kıbrıs kültürünü yansıtan el işlerinin yanı sıra, Kıbrıs halkının bir zamanlar giyimlerini yansıtan giysileri giydirdikleri bebekleri ve Kaleburnuluların eski resimlerini toplayarak Kaleburnu Anıları ve Kültür Evi’nde sergilemeye başlayan Gülhacı çifti, buram buram Kıbrıs kokan bu ürünlerin hem Kıbrıslılara hem de ülkeyi tanımaya gelen turistlere ulaşmasını bekliyor.

73 yaşındaki Süleyman Gülhacı, “emeklilik ölümü beklemek demek, ancak biz aksine hayata doya doya sarıldık. İki yıl önce oğlum doğum günümde bana bir makine hediye etti. Ve beni alıp Türkiye’ye götürdü ve oradan birçok boncuk aldık. Bana ‘bundan sonra boş oturup, vakit nasıl geçecek diye düşünmeyeceksin’ diyen oğlum sayesinde eşimle birlikte bu işe başladık. Şimdi severek yapıyoruz” diyerek el işi yapmaya nasıl başladıklarını anlattı.

Süleyman Gülhacı, eşiyle birlikte yaptıkları çalışmaları ve beklentilerini ise şu şekilde dile getirdi:

“Ben kabak süsleme, kabak ziftleme, sakızlama, kabaktan lamba, abajur, avize, testi boyama, kabak boyama yapmaya başladım. Eşim ise, Dipkarpaz Belediyesi’nin 4 yıl önce bayanlara yönelik verdikleri el işi kursu sayesinde ve evde kendi çabaları ile koza, kurdele, boncuk işlerinden tablo ve tepsiler yapmaya başladı.

Evimizin alt katında kullanmadığımız bir restoran vardı. O restoranın içinde ürettiğimiz ürünlerimizi sergilemeye başladık ve Kaleburnu Anıları ve Kültür Evi’ni açtık. Hem satıyoruz hem de oyalanıyoruz.

Kaleburnu köylülerinin eski resimlerini de toplayarak bu kültür evinde sergiliyoruz.

Ancak köyümüzün, Karpaz’ın en ücra kösesinde oluşu nedeniyle buraya giden gelen pek olmuyor. Ve bu yaptıklarımızdan çoğu kişinin de haberi yok.

Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz. Turizm Bakanımızı özellikle Kaleburnu köyüne bekliyoruz. Gelip, ürettiklerimizi yerinde görsün ve bu ürünlerin turizme kazandırılması için bize yol göstersin.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 09:28
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104