banner6

Türkiye, filmleriyle Karlovy Vary'deydi

banner37

Türkiye’den üç film, yarışmalar kapsamında Çek seyircisiyle buluştu.

Türkiye, filmleriyle Karlovy Vary'deydi
banner99

Murat OBENLER/Karlovy Vary

 

Son yıllarda başarılı filmlerle dünyaya açılma konusunda ilerleme gösteren Türkiye yapımı filmler, “52. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali”nde de yerini aldı, hafta içi teker teker Çek seyircisiyle buluştu.

İlk olarak oyuncu Onur Saylak’ın, Hakan Günday’ın aynı adlı kitabından uyarlanan ilk uzun metraj filmi “Daha”, Ana Yarışma kapsamında Thermal Otel Büyük Salon’da dünya prömiyerini gerçekleştirerek seyirciyle buluştu.

Orhan Eskiköy’ün son filmi “Taş” ve yönetmen Bülent Öztürk’ün “Mavi Sessizlik” filmleri, “East of West-Batının Doğusu Yarışması”nda yarışıyor.

“Daha” seyirciden ilgi gördü

Onur Saylak’ın, Hakan Günday’ın aynı adlı kitabından uyarlanan ilk uzun metraj filmi “Daha”, ilk gösterimiyle seyirci ve uluslararası basın mensuplarıyla buluştu. Film, salondan büyük alkış alırken eleştirmenlerin de beğenisini kazandı. Film sonrasında gerçekleşen basın toplantısında ise yönetmen Onur Saylak, yazar Hakan Günday ve oyuncular Ahmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Lara Aysal ile Ay Yapım'ın CEO'su Kerem Çatay basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışan 14 yaşındaki Gaza'nın yaşadıklarını, baba-oğul ilişkisi üzerinden anlatan film cumartesi gecesi dağıtılacak festivalin ana yarışma bölümünde büyük ödül Kristal Küre için yarışıyor.

“Taş” ve “Mavi Sessizlik” yan bölümde ödül için yarışıyor

Yönetmen Orhan Eskiköy’ün yönettiği, başarılı oyuncular Jale Arıkan ile Muhammet Uzuner'in başrollerini üstlendiği son filmi “Taş” Karlovy Vary’de “East of West-Batının Doğusu” Yarışması kapsamında seyirciyle buluştu.

Filmin Lazne III Salonu’nda yer alan ikinci gösterimine filmin yönetmeni Orhan Eskiköy, editör Selda Taşkın, oyuncular Jale Arıkan ve Ahmet Varlı da katılarak soruları yanıtladı.
Yönetmen Bülent Öztürk’ün travmalı bir askere odaklanan yapımı “Mavi Sessizlik” filmi de  “East of West-Batının Doğusu Yarışması” kapsamında seyirciyle buluştu. Film gösterimine yönetmen Öztürk ve yapımcı Tomas Leyers de katıldı.
 

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2017, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104