banner6

Ülkemde kalsınlar istiyorum

banner37

Metin Üçkaya, kendisine ait antika ve tarihi eşyaları, Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir sanat müzesine bağışlamak istediğini söyledi:

Ülkemde kalsınlar istiyorum
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizde eksikliği duyulan bir ‘Kültür Sanat Müzesi’nin kurulması için büyük uğraş veren Metin Üçkaya, kendisine ait antika ve tarihi eşyaları Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulacak bir Kültür Sanat Müzesi’ne bağışlamak istediğini söyledi.

Üçkaya, kendimize ait bir sanat müzesinin kurulması için “anahtar görevi” yapmaya hazır olduğunu belirterek, “kim bilir benim gibi, ellerinde ne tarihi değerler olanlar vardır” dedi.

Televizyon programı yapımcısı olan ve aynı zamanda Türk Sanat Müziği korusu çalıştıran, bu alanda üniversitelerde ders veren Üçkaya, ülkemizde birçok belediye korosunun kuruculuğunu da yaptı.

Üçkaya’nın, geçmişten beri kendi imkânlarıyla satın alıp biriktirdiği eşyaların içerisinde, KKTC’nin ilk devlet

nişanı, yabancı ülkelerin tarihi paraları, ceylan derisine yazılı ayet, Osmanlı ve İngiliz Kraliyet Ailesi ve farklı şahsiyetlere ait pullar, Osmanlı dönemine ait müzik nota kitabı, paha biçilemeyen 1902 tarihli bin Kron parası, 1732 tarihli kemençe, bakır ibrik, çömlek gibi birbirinden farklı antikalar bulunuyor.

“Turizme de büyük değer kazandıracak”

Farklı ülkelerde konserlere katılarak ülkemizi müzik alanında temsil eden Üçkaya, gezdiği ülkelerde en dikkat çeken şeylerin başında devlet eliyle kurulmuş olan sanat müzelerinin geldiğini belirtti. Bu ülkelere giden yabancıların ilk gezdikleri yerlerin başında bu sanat müzelerin geldiğini anlatan Üçkaya, bu müzelerin o ülkenin bir kültür parçası haline geldiğini kaydetti.

Tarihe ve antika eşyalara meraklı olduğunu dile getiren Üçkaya, elinde bulunan tüm parasını ilgi duyduğu ve kayda değer tarihi eşyalara yatırdığını söyledi.

“Maddi beklentim yok”

Geçmişten bu yana biriktirdiği eşyalarına şu ana kadar çok alıcı çıktığının altını çizen Üçkaya, ancak bunları satmayı asla düşünmediğini, bu tarihi değerleri kurulacak bir sanat müzesine hibe etmeyi düşündüğünü söyledi.

Elinde bulunan bütün kayda değer antika ve tarihi eşyaları hiçbir ücret talep etmeden kendi adına Turizm Bakanlığı ya da bir belediye bünyesinde kurulacak bir sanat müzesine vereceğini anlattı.

Maddi olarak bir beklentisinin olmadığını söyleyen Üçkaya, yalnız manevi olarak, kurulacak sanat müzesinin tanıtılmasında kendisine verilecek bir görevi yürütmek istediğini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 08:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104