banner6

Ülkemiz edebiyatına dikkat çekilecek

banner37

19. İskele-KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleni 29 Mart-1 Nisan tarihlerinde gerçekleşiyor

Ülkemiz edebiyatına dikkat çekilecek
banner8

Aliye ÖZENCİ

19. İskele-KIBATEK Uluslararası Şiir Şöleni bugün Gönül Reyhanoğlu’nun masal söyleşisiyle başlıyor.

Vakıf tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen şiir etkinlikleri, 29 Mart -1 Nisan tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Edebiyatımızın araştırılmasını teşvik etmek amacıyla sempozyumlar gerçekleştiren KIBATEK bu yıl da birçok yazar ve sanatçıya ev sahipliği yapacak.

Vakfının düzenlediği bu yılki şiir şölenine, Polonya, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye ve ülkemizin başarılı kalemleri katılacak.

Şiir ve söyleşi etkinlikleri kapsamında öğrencilerle bir araya gelecek olan konuklar, ülkemizin tarihi yerlerini de gezecek.

1998 yılında kurulan Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı (KIBATEK)’in Başkanı İsmail Bozkurt, Yönetim Kurulu Başkanı Meryem Yıldız ve Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyesi Dervişe Kutlu bir araya gelerek vakfın kuruluşunu ve düzenlenen etkinlikleri konuştuk.

Soru: Sayın İsmail Bozkurt, vakfın kuruluşu ve amaçlarını sizden öğrenebilir miyiz?

Bozkurt: KIBATEK, 1998 Mart’ında Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin düzenlediği “I. Uluslararası Kıbrıs ve Balkanlar Türk Edebiyatları Sempozyumu” ile ortaya çıktı ve 27 Mart 2001’de vakıf olarak tüzelkişilik kazandı.

Vakfın temel amacı, Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın gelişmesi, güçlenmesi, zenginleşmesi, yaygınlaştırılması, araştırılması, tanınması, tanıtılması, başka Türk lehçe, şive ve ağızları ile dünya dillerine aktarılması ya da çevrilmesi için çalışmak, bu yöndeki çalışmaları desteklemek, korumak, kollamak, özendirmek ve ödüllendirmektir.

Soru: 1998 Yılından itibaren KIBATEK’in faaliyetlerini bizlere anlatır mısınız?

BOZKURT: KIBATEK kurulduğundan itibaren vakfın amaçlarına yönelik olarak hayata geçirdiği pek çok faaliyetleri olmuştur. Bugüne kadar 34 uluslararası edebiyat sempozyumu düzenlendi. Şölen ve sempozyumlarda sunulan bildiriler KIBATEK yayını olarak kitaplaştırıldı ve yayın dünyasına kazandırıldı.

Uzun yıllar Kıbrıs’ta yayınlanan ve şimdilerde Ankara’da yayınlanmakta olan ‘Turnalar Dergisi’nde KKTC edebiyatını tanıtıcı yayınlar yapıldı.

Doğrudan KIBATEK çalışması olmamakla birlikte, KIBATEK çalışmalarının yansıması olarak birçok Kıbrıslı Türk yazarın eserleri değişik dillere çevrilip kitap olarak yayımlandı.

Şölenler ve sempozyumlara ek olarak, her yıl değişik ülkelerde “Edebiyat Buluşmaları” gerçekleştirilmektedir.

İskele-KIBATEK Uluslararası Şiir Buluşması ve ‘Kaşgarlı Mahmut Öykü Yarışması’ düzenlenmekte.

2001 yılında KIBATEK Edebiyat Ödülü ile KIBATEK Hizmet Ödülleri ihdas edildi. Bu ödüller her yıl sahiplerine verilmektedir.

Soru: KIBATEK Vakfı’nın 2017 yılında hayata geçireceği etkinlik veya projeleri var mı? Bu etkinlik veya projelerin detayları nelerdir?

Meryem YILDIZ (KIBATEK Yönetim Kurulu Başkanı): Evet 2017 yılı içerisinde gerçekleştireceğimiz etkinlikler ve projeler vardır. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi tasarladığımız bu etkinlikler, projeler için Mütevelli Heyeti ve Yürütme Kurulu’ndaki arkadaşlarım kültür ve edebiyatımıza katkıda bulunma gayreti içerisindeyiz.

Vakfımız, edebiyatımızın araştırılmasını teşvik etmek amacıyla sempozyumlar gerçekleştirmektedir. Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın, şairlerinin ve yazarlarının konu olacağı panellerin ilki ise nisan ayı içerisinde yer alacak.

Çalışmalarımızdan biri de almanak oluşturmak. Hazırlıklarını tamamladığımız ve 2017 yılı içerisinde yayınlanacak olan “Suna Atun Armağanı” KIBATEK’in kurucu üyelerinden Suna Atun anısına yayınlanacak.

Yakın zamanda ise İskele Festivalinde Şiir Şöleni ve panel gerçekleştireceğiz. Tüm halkın davetli olduğu etkinlikler, yarın akşam saat 17.30’da “Gelenekten Geleceğe Edebiyat” konulu panele ve 31 Mart Cuma akşamı saat 20.00’de şiir şöleniyle sona erecek.

Soru: Uluslararası Şiir Şöleni’ne hangi ülkelerden şairler katılacak? Katılımcı şairlerden söz eder misiniz?

Dervişe KUTLU (Yönetim Kurulu ve Mütevelli Heyeti Üyesi): Polonya, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkiye’den şairler katılacak. Ayrıca ülkemizin başarılı kalemlerinden olan Feriha Altıok, Fatoş Avcısoyu Ruso ve Gürkan Uluçhan da şiir şöleninde yer alacaklar. Polonya’dan Prof. Dr. JoannaPociask, Özbekistan’dan Alişir Davidov, Azerbaycan’dan Benzer Yusifova, Türkiye’den ise Haydar Ergülen, Nisa Leyla ve Tahsin Şimşek bizlerle olacaklar. Tüm katılımcı şairlerimiz hem kalbi değerleri hem de kalem gücü yüksek insanlar. Onları ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız.

Soru: Şiir şöleninde sadece şiir sunumları mı olacak?

Dervişe KUTLU: 31 Mart Cuma akşamı 20.00’de “Uluslararası Şiir Şöleni” gerçekleşecek. Bu şölenle birlikte İskele Belediyesi de Kültür Sanat ayının son etkinliğini gerçekleştirmiş olacak. Gecede konuk şairlerimiz kendi şiirlerini seslendirecekler, ayrıca Bekirpaşa Lisesi öğrencilerimizin iki farklı sunumları yer alacak. Bunun dışında Burcu Müniroğlu Karagöz ile Evren Karagöz de bize kısa bir müzik dinletisi sunacaklar. Özetle, zengin içerikli ve güzel bir program olacak.

Soru: KIBATEK’in 20’nci yılını kutlamasına bir yıl kaldı. Okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

banner134

Meryem YILDIZ: Öncelikle KIBATEK’e tüzel kişilik kazandıran kurucu üyelerine teşekkür etmek isterim. Gönüllülük esasına dayanarak KIBATEK’e emek veren pek çok değerli ismin katkılarıyla var olmayı başarmış olan KIBATEK’in bundan sonra da varlığını sürdürmesi temennimdir. Bu vesileyle mevcut yönetimde ve heyette görev alan arkadaşlarımın adını zikretmek isterim. Bedia Balses, Bülent Fevzioğlu, Orkun Bozkurt, Ayşe Dalyan, Burcu Müniroğlu Karagöz, Çağın Zort, EminAkkor, Feyzan Korur, Hüseyin Ezilmez, Nurperi Özgener ve Sanem Koç’a KIBATEK’e verdikleri emek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimi iletirim.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 10:09
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104