Ünlü Tribeca'da en iyi film seçilen absürd adadın absürd filmi: Smuggling Hendrix

banner37

Ünlü Tribeca'da en iyi film seçilen absürd adadın absürd filmi: Smuggling Hendrix
banner90
banner99

Murat OBENLER

Kıbrıslı Rum yönetmen Marios Piperides’in dünyanın prestijli A sınıf festivallerinden Tribeca’da  en iyi film seçilerek kazandığı önemli başarı sonrasında  Lefkoşa’daki ofisinde buluşarak adanın absürtlükleri üzerine kara mizah olarak çektiği “Smuggling Hendrix” filmini konuştuk. Absürtlükler zinciri olan adada sevdiği köpeğin peşine düşen Yannis’in başına gelen  trajikomik olayları anlatan film ayrımsız,sınırsız,engelsiz,ötekileştirme olmadan yaşanan bir hayat umuduyla büyüyen fidana sinema yoluyla su veriyor.

Filmin fikri nereden geliyor?

2014 yılında yaşadığımız bir olay üzerine bu projeye başladık. İki arkadaşla Ledra Caddesi’nden köpekleriyle Kuzey Kıbrıs’a geçmek istedik ve kapıdakiler bize olmaz dediler. Ancak biz böyle bir yasa veya düzenleme olduğunu bilmiyorduk. Bu bizim için yeni ve garip bir durumdu. Bunun üzerine bir kısa film yapmak istedik. Daha sonra proje büyüdü ve uzun metraj filme döndü. Hikayeyi kara mizah olacak şekilde absürd bir türde düşünmüştük. Sınırların,bölünmüşlüğün ve Kıbrıs meselesinin ne kadar absürd olduğu anlatmak istedik. Trajik ve komik bir hikaye. Senaryoyu ben yazdım.

Çok ülkenin ortak yapımı olan bir eser ortaya çıktı.Nasıl yola çıkıldı ve süreç nasıl işledi?

Film Kıbrıs,Almanya,Yunanistan ortak yapımıdır. Cinema Network’dan Geliştirme Fonu aldık. AB’nin Media Desk Fonu’ndan destek aldık. Creative Europa’dan fon aldık. Zor bir yapım olduğu için farklı alanlardan bütçeyi bulmaya çalıştık.

2016 Temmuz-Ağustos’ta uygun çekim yeri bulmak için görüntü yönetmeni ile sahada çalışmalara başladık. Köpeğimizi geçiremediğimiz için Kuzey’de sahne çekmedik. Güney Lefkoşa’da çekimleri gerçekleştirdik. Film 2017’de çekildi. 93 dakikalık bir süresi var ve günümüzün hikayesini anlatıyor.

“Kıbrıslı Türkler ve Rumlar köpeği Güney’e kaçırmak için işbirliği yapıyor”

Kırık bir aşk hikayesi de var sanıyorum filmde.Filmde hangi karakterler var?

Evet var ama film bir aşk hikayesi filmi değildir.Filmde bir tane Kıbrıslı Rum ve onun kız arkadaşı, bir Kıbrıslı Türk var. Bir de Türk göçmen karakter var. Bu karakterler köpek Hendrix’i tekrar güneye kaçırmak için bir araya geliyor. Köpek belki de bir sürü aşkın simgesidir. Bir ülkeye, bir kadına, bir hayvana sevgiyi ve aşkı simgeliyor.

Gerek bölünmüşlükten gerekse ekonomik dibe vurmuşluktan(kişisel ve genel) olumsuz etkilenen ve en son da kız arkadaşı tarafından terk edilen ana karakter Yannis ülkeyi terkedip yeni bir hayata başlamak ister ve bunun için hazırlıklar yapar. Böyle durumda olan birçok Kıbrıslı Rum vardır.

Başka ülkelerde durum daha mı iyi olduğu için Yannis gitmek istiyor yoksa bir kaçıp kurtulma duygusuyla hareket ediyor?

Aslında ne istediğine bağlı olarak değişir. Her zaman “Başka yerde çim daha yeşildir” diyorlar. Burada kalırsan buradaki sorunlarla boğuşuyorsun.Başka yere gidince oradaki sorunlarla yüzleşiyorsun ve   “Neresi iyi ki?” deyip ya devam ediyorsun ya da geri dönüyorsun.  Başka ülkelerde de birçok benzeri sorun var. Sanki de Kıbrıs’ta bir iyiye gidiş var,iş imkanları artıyor ve birçok insan geri dönüyor ama yine de burada yaşamak zor.

“Filmde bölünmüşlüğün absürtlüğü var”

Film Kıbrıs’taki sınırlarla mücadele mi ediyor yoksa fiili durumu bir kabulleniş mi var?

Bu film farklı karakterler üzerinden Kıbrıs meselesinin farklı noktalarını anlatıyor. Her karakterin farklı bakış açısı aslında bir nevi bu ülkede yaşayan insanların da bakışını yansıtıyor. Kıbrıslı Rum için aslında sınır yok. Resmi olarak Yeşil Hat diye bir ara bölge var. BM için sınır Buffer Zone dediğimiz yerdir.Kıbrıslı Türk için bir sınır var.Günün sonunda herkes için farklı bakışlar, farklı gerçekler mevcut ama ortak tek gerçek bölünmüşlüğün mevcudiyeti. Film bu bölünmüşlüğün iyi bir şey olmadığını söylemek ister. Bu kadar küçük bir adada bu kadar çok geçiş noktası,kontrol noktası, askeri nöbet yeri, bariyer,duvar,varel,tel vs. olması oldukça absürd bir durumdur.

“Yannis’in işlemeyen,sorumsuz ve hep başkasını suçlayan tavrı bize yabancı değil”

Farklı görüşler yanında bir de köpeğimiz var. Siz bu köpek ve sınır meselesini senaryoda nasıl harmanladınız?

Yannis ve köpeği ara bölgeye yakın bir yerde yürüyüş yaparken aniden köpeği Kuzey’e kaçar ve o da onu bulmak için Kuzey’e geçer.Köpeğini bulur ama Güney’e geçmesi için izin yoktur. Yannis 1974’ten önce çocukluğunu Kuzey’deki aile evinde geçirmiştir.1974’deki savaştan sonra ise hiç Kuzey’e geçmemiştir. Güney’e göçtükten sonra köpeğini bulmak için ilk kez geçecektir. Bu geçiş sırasında ise evini de görmek istiyor. Oraya gittiğinde Türkiye’den göçmen olarak adaya gelen Hasan’ın evde yaşadığını görüyor. Yannis daha çok köpeğini düşünüyor ve Hasan’dan yardım isteyince o da Kıbrıslı Türk olan ve kaçakçılık yapan Tuberk’i öneriyor. Yannis’in bu durumu git gide daha da karmaşıklaşıyor (zaten genel durum da yeterince karışık). Yannis filmde bu komplike sorunu farklı yöntemlerle aşmaya çalışıyor.  Yannis 40 yaşındadır ama daha kendi hayatı için sorumluluk alacak kadar bile büyümemiştir. Ne yaşam ne para kazanma ne kalacak yer ne de ciddi bir ilişki için sorumluluk alıyor. Bir sorumsuzluk örneği olarak yaşıyor. Herkesi suçluyor. Bu sıkıntıların sebebi olarak hep başkasını suçlayan bir yapıya sahiptir ve kendi ayakları üzerinde duracak becerisi de bu yüzden yoktur çünkü özeleşiri yapmaktan hep kaçmıştır. Bu bize yabancı bir durum değildir.

“Filmin insanları bölen tüm sınırları tanımayan bir mesajı var”

banner134
Köpek aslında neyi sembolize eder bu filmde? Nasıl bir karakterdir?

Köpek sınırlara önem vermiyor. Cinsiyete,renge,milliyete, dine,ırka,sınıfa önem vermiyor. İnsanlara Kıbrıslı Türk veya Rum olarak değil insan oldukları için yaklaşıyor. Bu filmdeki köpek gibi filmin insanları bölen tüm sınırları tanımayan bir mesajı var.

Filmde Rumca,Türkçe ve İngilizce dilleri var. Yapımın çok dilli olması size ek bir zorluk yarattı mı?

Filmde Rumca,Türkçe ve İngilizce var.  Bunu  yaparken çok zorlanmadık çünkü oynayan oyuncular kendi dillerinde konuşuyorlar ve genelde kendi dilini bilen insanlarla konuşuyorlar.Oyuncular Adam Bousdoukos (Almanya’da yaşayan Yunan oyuncu-Yannis rolünde), Vicky Papadopoulou (Kika-Yunan oyuncu),Fatih Al(Türkiye’li oyuncu-Hasan rolünde) ve  Özgür Karadeniz (Almanya’da yaşayan Kıbrıslı Türk-Tuberk rolünde). Hendrix’i oynayan köpek Pepper ise Hollanda’dan geliyor.

“Kıbrıs ve ana karakter depresiftir ama film umut dağıtıyor”

Filmin insanlarda umut ışığı oluşturuyor mu yoksa tersini mi hissedeceğiz izlerken?

Filmin havası  depresif değil ancak Kıbrıs’taki durum depresifdir.Bir de Yannis karakteri depresiftir. Film aslında pozitif bir mesaj veriyor.Umudu kovalayan,umut dağıtan bir atmosferi vardır. Yannis’in ve adanın depresifliğinin tersine değişim,dönüşüm umudunu yansıtan bir yapısı vardır.

Film çekildi ve şimdi festival süreci başladı. Bu süreç sizin için nasıl sürüyor?

Her film için kendi ülkesinde çekildikten sonra uluslararası alana geçmesi zordur. Dünyadaki A sınıfı prestijli bir festivale katılmak çok zordur. O festivalde bir ödül alması da çok zordur ama bizim filmimiz bunların hepsini başarmıştır.  Bu ödül tüm ekip için büyük sürpriz olmuştur. Çok film var,çok film yapılır,çok başvuru olur o yüzden Tribeca’ya katılmak,yarışmak,ödül almak bizler için büyük sürpriz oldu.

Reaksiyonlar neydi Tribeca’da ?

Biz Amerika’daki tepkileri çok merak ediyorduk. Bizim Kıbrıs’ta çektiğimiz filme nasıl tepki vereceklerdi?  Filmi anladıkları için ben çok mutlu oldum.

Kıbrıs’ta sinemaseverler filmi ne zaman görebilecekler?

Kıbrıs'ta film Cyprus Film Days Film Festivali 2019’da gösterilecek. Ancak dünyada başka festivallere katılacak. Avrupa Prömiyerini de yapmayı planlıyoruz. Selanik Film Festivali’ne de kesinlikle katılacağız. İki yıl önce İstanbul Film Festivali-Köprüde Buluşmalar’ın LUX Co-Productıon Market’ine de katılmıştık ve yine katılmayı deneyeceğiz. Film bir festival filminden çok  genel izleyici için yapılmış bir eserdir.

Filmi Kuzey Kıbrıs’taki sinemaseverler de izleme imkanı bulabilecek mi?

Bizler Kuzey Kıbrıs’taki izleyici ile de filmi buluşturmayı çok istiyoruz çünkü bu film herkesi anlatıyor.

“Ortak yapım gereklilikti ve çok olumlu etkilerini gördük”

Çok ülkeli bir ortak yapım film çekmek bir ihtiyaç mıydı yoksa bir tercih miydi?

Bir gereklilikti çünkü filmin bütçesini bulmak büyük bir sorundur. Ortak yapım yapmak bu açıdan gereklidir ama Kıbrısta pek yaygın olmayan bir yöntemdir o yüzden biz ortak yapımcılarla bir film çektik ve bunun çok olumlu etkilerini gördük.

Ortak yapım yaptığınızda o filmin daha çok ülkede daha çok izleyiciye ulaşma olasılığını da arttırırsınız. Hem uluslararası piyasada daha çok duyulma imkanı olur hem de en azından yapımcı ülkelerde bir şekilde gösterilir.  Filmimiz İsrail’den bir şirket tarafından İsrail’deki gösterim hakları satın alındı ve orada gösterime girecek.

OYUNCULAR
Adam Bousdoukos - Yiannis
Fatih Al – Hasan
Vicky Papadopoulou - Kika
Özgür Karadeniz - Tuberk

EKİP

Yönetmen & senaryo: Marios Piperides
Yapımcılar: Janine Teerling, Marios Piperides, Thanassis Karathanos, Martin Hampel, Costas Lambropoulos
Ortak yapımcı: Giorgos Kyriakos
Görüntü yönetmeni: Christian Huck
Yapım Tasarımı: Michalis Samiotis
Kurgu: Stylianos Costantinou
Müzik: Kostantis Papakostantinou
Kostüm: Maria Karapouliou
Makyaj: Kyriaki Melidou

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75