Üzüm ve üzüm ürünleri ağızları tatlandırdı

banner37

Dokuz gün sürecek Mehmetçik Üzüm Festivali başladı

Üzüm ve üzüm ürünleri ağızları tatlandırdı
banner8

Ayşe BULUT

Ülkemizin en köklü festivallerinden biri olan Mehmetçik Üzüm Festivali’nin 57’ncisi ve Uluslararası Altın Salkım Halk Dansları Festivali’nin üçüncüsü başladı.

Üzüm ve üzüm ürünlerinin ön plana çıkarıldığı Mehmetçik Üzüm Festivali’nin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Meclis Başkanı Sibel Siber yaptı.

Dokuz gün sürecek festival kapsamında çeşitli kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerin yanı sıra konserler de yer alacak.

Rus ekipten, Türkçe “Dostum Dostum” türküsü

Festival, 3. Uluslararası Altın Salkım Halk Dansları Festivali’ne katılan ekiplerin gösterileriyle start aldı. Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği Halk Dansları topluluğu, Rusya, Kazakistan, Karadağ, İtalya ve Türkiye’den gelen halk dansları ekiplerinin gösterisi beğeniyle izlendi.

Rusya Halk Dansları ekibinin gösterinin ardından “Dostum Dostum” türküsünü Türkçe seslendirmesi herkesi etkiledi ve alkış topladı.

Açılışa Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, Gazimağusa Belediyesi Asbaşkanı İbrahim Özuysal, bölge muhtarları, Mehmetçik Belediyesi meclis üyeleri, Türkiye’den ve yabancı ülkelerden gelen konuk misafirler ve vatandaşlar katıldı.

Akıncı: Dünya’nın bir parçası olmak istiyoruz

banner134

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, değişik ülkelerden değişik renklerin festivalde yer aldığını söyleyerek Kıbrıs Türk halkının Dünya’nın bir parçası olmak istediğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının haksız ambargo ve izolasyonlardan kurtulmak istediğini ifade eden Akıncı, bu talebin insan hakkı olduğunu vurguladı.

Siber: Birlik ve beraberlik içerisinde sevgiyle çalışalım

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de yarım asırdan fazla bir festivali gerçekleştirmenin son derece önemli olduğunu ifade ederek bağı, bahçesi ve doğasıyla çok güzel bir bölge olan Mehmetçik halkının da çok çalışkan olduğunu söyledi.

“Farklı düşünceler daha iyiyi, rekabet daha güzeli yaratır ama birbirimize düşman olmayalım, birlik ve beraberlik içerisinde sevgiyle çalışalım” diyen Siber, çalışkan ve üretken olan belde halkının daha iyi yerlere geleceğine inanç belirtti.

Ataoğlu: Turizm tesislerinde yerli ürünlerin tüketilmesi için çalışıyoruz

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da festivalin hem kültürel hem de ekonomik olarak bölgeye katkı sağladığını ifade ederek böylesi festivallerde ülke kültürünün yaşatılarak genç nesillere aktarıldığını söyledi. Ülkeyi yurt dışında tanıtmak için büyük çaba harcadıklarını dile getiren Ataoğlu, turizm tesislerinde yerli ürünlerin tüketilmesi için de ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Erhürman: Başarılı bir belde

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman da Mehmetçik beldesinin, Cittaslow, Zeka Bey Tohum Merkezi, organik ürünlerin pazarlanacağı Açık Pazar, Bafra Halk Plajı, kültür, turizm ve üretimiyle çok başarılı olduğunu vurguladı.

Erhürman, bu ülkede ihtiyaç duyulan vizyonun Mehmetçik’te hayata geçirilmesine tanık olmanın mutluluğunu yaşadığını anlattı.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, 4 Eylül 1960’da panayır olarak başlayan Mehmetçik Üzüm Festivali’nin her yıl kesintisiz olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Festivalin, kültür ve sanata yaptığı katkının yanı sıra üzüm ve üzüm ürünlerinin ön plana çıkarılması açısından da önemli olduğuna işaret eden Sarıçizmeli, festivalin ayrıca turizm ve ülkenin tanıtımına da katkı koyduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 08:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75