banner6

Verigo üzümler, ağızları tatlandırdı

banner37

Buram buram Kıbrıs kültürü kokan “4. Verigo Festivali” kortej yürüyüşüyle başladı

Verigo üzümler, ağızları tatlandırdı
banner151 banner143

Güren TİLKİ

Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği tarafından Lefke Belediyesi ve Lefke Avrupa Üniversitesi katkılarıyla düzenlenen 4. Verigo Festivali törenle açıldı.

Verigo üzümünün tanıtımının yapıldığı festivalde, paluze de pişirildi.

Buram buram Kıbrıs kültürü kokan festival, renkli görüntülere sahne aldı. Festivalde, Lefke Belediyesi Halk Dansları ekibi ile GÜSAD folklor gösterileri sundu.

Festivalde stantlar kuruldu, Kıbrıs’a özgü ürünler satıldı.

Renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan festival, bugün de gün boyu devam edecek.

Etkinliğe Lefke Belediyesi’nden hiçbir yetkilinin katılmaması ise dikkat çekti.

Festivalin önemi vurgulandı

Bölgedeki dernekler, bazı bölge milletvekilleri ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı kortej, Yedidalga köy meydanından başlayarak, Yedidalga Halk Plajı’na kadar yürüdü.

Lefke Kaymakamı Halil Çorba, verigo üzümün bölgenin en gözde ürünlerinden biri olduğunu kaydederek, bu ürünü en iyi şekilde pazarlamak ve üretimi artırmak için çalışmalar yapılması gereğine dikkat çekti.

Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, toprağına sahip çıkan bölge üreticilerinin bu yöndeki adımlarının desteklenmesi gereğine vurgu yaparak, verigo üzüm gibi ürünlerin ülkemizde en iyi şekilde yetiştirildiğinin dünyaya duyurulması yönünden festivalin önemli olduğunu söyledi.

Yeşilırmak- Yedidalga Üreticiler Birliği Onursal Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar, amaçlarının bölgede yetiştirilen verigo ürününü tanıtmak ve halkın moralini yüksek tutmak olduğuna işaret ederek, festivale katılan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Açılışa, ayrıca Güzelyurt Bağımsız Milletvekili Menteş Gündüz, UBP Milletvekili Zorlu Töre, CTP Güzelyurt Milletvekili Armağan Candan, CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de konuşma yaparak, yerli üretimin desteklenmesinin önemine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2017, 10:22
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104