banner6

'Why Not-Neden Olmasın?'

banner37

Yena Hacışevki, 48 metre uzunluğundaki flüt için 190 kişiyi bir araya getiriyor. Cumartesi ara bölgede yapılacak etkinlikle, farklı toplumlardan insanların bir nefesten tek ses çıkarması hedefleniyor.

'Why Not-Neden Olmasın?'
banner99

Aliye ÖZENCİ

Yena Hacışevki’nin sahip olduğu Atelier Kabuk Atölyesi, bu cumartesi Lefkoşa ara bölgede ‘Why Not’ etkinliği düzenliyor.

Etkinlik, saat 17.30’da gerçekleşecek. Hacışevki, Türkiye vatandaşlarının da etkinliğe katılabileceğine dikkat çekti.

‘Why Not?’ Türkçe manasıyla ‘Neden olmasın?’ etkinliğinde, 190 kişinin aynı anda, 48 metre uzunluğundaki ilk el yapımı flüte üfleyerek bir nefesten tek ses çıkarması hedefleniyor.

Tüm halkın davetli olduğu etkinliğe katılım için müzisyen olma şartı yok. Amaç farklı din, dil ve ırktaki insanları bir araya getirmek ve aynı havayı soluyup tek nefes olabilmek.

Etkinliğe katılmak isteyenler, saat 17.00’de Lokmacı barikatında toplanacak. Geçiş işlemleri yapıldıktan sonra ara bölgede saat 17.30’da etkinlik başlayacak.

Detaylı bilgi almak isteyenler facebook’da ‘Why Not’ sayfasını ziyaret edebilecek.

Etkinliği düzenleyen Yena Hacışevki ‘Why Not’ etkinliğinin çıkış aşamasını ve hedeflerini KIBRIS Gazetesi’ne anlattı.

48 metrelik flüt

Lefkoşa’da Bandabuliya ve ülkemizde yaptığı aşk flütleriyle tanınan Yena Hacışevki, bir gün arkadaşlarıyla sohbet ettiği sırada gözü Lokmacı barikatına uzanır. Bir flütün ne kadar uzun olabileceğini düşünür ve bir ucunun Türk, bir ucunun da Rum tarafında üflenerek çalınma olasılığı bir anda arkadaş sohbetinin tartışma konusu olur.

Hacışevki, “Bir anda uçuk ama neden olmasın fikri aklıma geldi. Ve bir adım atmaya karar verdim. İnsanları biraz da cesaretlendirmek maksadıyla çalışmalarıma başladım”.

Hacışevki, ilk olarak Birleşmiş Milletler’den (UN) gerekli izinleri aldı. Daha sonra kamışları toplamaya ve arkadaşlarıyla birlikte işlemeye başladı. İki ay gibi sürede 42 parça kamıştan oluşan 48 metrelik flütü tamamladı.

“Bu uzunlukta kamışlar bulmak mümkün değildi. Ben de ulama yöntemiyle flüt çalışmalarımı tamamladım. Üzerlerinde aynı sesleri çıkarabilmek maksadıyla da bazı notalar ekledim” diyen Hacışevki, flütü önce arkadaşlarıyla denedi ve ardından etkinlik tarihini netleştirdi.

Nefes…

Etkinliğe dernek olarak katılmak isteyenlerin de olduğunu vurgulayan Hacışevki, etkinliği politik, siyasal, Kıbrıs barışı amaçlı yapmadıklarını söyledi.

Hacişevki, “Amacımız performans sergilemek değil, her toplumdan insanı bir araya getirmektir. Bizler, tek bir atmosferde aynı havayı soluyoruz. Günlük yaşantımızda bunu başarabiliyorsak aynı anda 190 kişi, 48 metrelik flüte nefesimizi verebilir ve ses çıkartabiliriz. Nefes görülmeyen şeffaf bir şeydir. Biz bunu başka bir duyguya çevirip algılanabilir kılmak istedik. Çünkü gördüğümüze daha çok inanıyoruz” dedi.

Parçalara bölünmüş, birleştirilince tek olan ve çok kişinin aynı anda çalabileceği, kamıştan flütün yapım

amacından da söz eden Hacışevki, “Bizi hayatta tutan birincil unsur olan nefesin zamanın ötesinde geçmiş, gelecek ve bugünde de bizi birbirimize bağladığını hatırlatmak ve soluduğumuz havayı notalara gizleyip, onu diğer duyu organlarıyla da algılanabilir kılmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Halk davetli

Yena Hacışevki, ilk kez el yapımı, 48 metre uzunluğunda bir flüt yapıldığını ifade ederek Guinness Rekorlar Kitabı için de başvuru yaptıklarını söyledi.

“Flütün uzunluğunu duyan arkadaşlar, mutlaka Guinness Rekorlar Kitabı için başvuru yapmamız gerektiğini söyledi. Ben de geçtiğimiz günlerde başvurumu yaptım ama biraz geç kaldım çünkü halen cevap gelmedi” diyen Hacışevki, başvuru için olumlu yanıt alınırsa, etkinliğin ilerleyen aylarda tekrarlanacağını belirtti. Hacışevki, cumartesi günü gerçekleşecek etkinliğe herkesi davet etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104