“Yaşadığımız topraklar, köklerimiz için üretmeliyiz”

banner37

Aysan Özertaş Özcezarlı, yeni kitabı “Aysanca Balyoz”u okuyucuyla buluşturdu. Okumanın yazmanın ve üretmenin önemine işaret eden Özcezarlı, “Üreten insanı kimse yönetemez” diyor

“Yaşadığımız topraklar, köklerimiz için üretmeliyiz”
banner90
banner8

Aysan Özertaş Özcezarlı’nın 6’ncı kitabı “Aysanca Balyoz” çıktı.

Gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek kaleme aldığı mizah öykülerinin yer aldığı kitap, okuyucuya tanıtıldı.

Katılımın yüksek olduğu tanıtım ve imza gecesinde konuşan Özcezarlı, kitabının tüm gelirini Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlayacağını söyledi.

Özcezarlı, 14 öykünün yer aldığı kitabını anlatırken, “15 yaşımdan beridir kaleme almayı sürdürdüğüm mizah öykülerim gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek yazılmıştır. Yer, zaman, mekan ve isimler hayal ürünüdür” dedi.

Öykülerinde herkesin kendinden bir şeyler bulacağını ümit ettiğini ifade eden Özcezarlı, sadece sanatla uğraşmanın zorluğuna işaret ederek, “Ona rağmen üretmeliyiz. Yaşadığımız topraklar için, köklerimiz için, gelecek nesillere bir parçacık ışık tutabilmek için üretmeliyiz” dedi.
   Kitabın önsözünü yazan İsmail Bozkurt ise, Özcezarlı’nın Kıbrıs Türk öykücülüğü ve mizah edebiyatında bir yer edindiğini, ironik anlatımı, eleştirel yaklaşımı ve Kıbrıs ağzını, daha doğru bir ifadeyle Mesarya ağzını kullanarak kendi biçimini yarattığını vurguladı.
   Özcezarlı’nın az sayıdaki çağdaş mizah edebiyatının temsilcilerinden biri olduğunu kaydeden İsmail Bozkurt, yazarın anlatım gücüne, öyküleme ve kurgulamadaki başarısına dikkat çekti.

Keyifli bir tanıtım

Özcezarlı, yeni kitabı “Aysanca Balyoz”un tanıtım ve imza gecesi öncesinde KIBRIS Ekran ekine konuştu.    Özcezarlı, “Kalbim ağrır. İlk yayımladığım kitabımda hissettiğim heyecanın aynısını bugün de yaşıyorum. Deli oldum yine ya da kocadım duygusala bağladım” diyerek, duygularını ifade etti.

Aysan Ö. Özcezarlı, altıncı yeni kitabı olan “Aysanca Balyoz”u, “‘Kara Tahta’ tiyatro oyunu üzerinde çalışırken, kendime ait yepyeni bir eserin doğmasına karar verip yazmaya başladım” diyerek yazma sürecinin de epeyi sancılı geçtiğini ifade etti.

Annelerine bu özel gecede sürpriz yapan Göksu ve Cansu ise keman sololarıyla büyük beğeni kazandı.

“İkizlerin yoğun ders programı, bir yandan tiyatro oyununun yazılıp sahneye hazırlanması… Bir yandan çalıştığım şirket. Çok şükür hepsi güzel sonuçlarla bitti gitti” diyen Özcezarlı’nın gözlerinde elinde tuttuğu kitabının mutluluğu vardı.

“Okuyucu kendi hayatından kesitler bulacak”

banner134
Özcezarlı, gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak kaleme aldığı kitabında okuyucunun neler bulacağını şöyle anlattı:

“Öykülerim gerçek hayat hikayelerinden esinlenerek yazıldı. O güne değin araştırmalar yapıldı, harmanlandı imbiklerde bekletildi ve kendimden de çok şeyler katarak, ince ince işlendi.

Biraz hüzün, biraz gırgır, şamata karışımı güzel bir eser oldu. Aysanca oldu. Her okuyucu illaki küçük parçacık da olsa kendinden bir şeyler bulacak”.

Kitabının adının belirlenmesi sürecinden de söz eden Özcezarlı, “Namı şanıyla köyün delisi olarak bilinen, ‘Balyoz’ lakabıyla çağrılan babamın bir tanecik kardeşi… Benim canım ciğerim Özden Ahmet Amcam… Ve bir talihsizlik sonucu küçücük acı bir hayat serüveni yaşayan ve henüz beş buçuk yaşındayken rahmetli olan Özer Amca'ya hitaben kitabıma bu ismi verdim” dedi.

“Üreten insanı kimse yönetemez”

“Aysanca Balyoz” kitabının içinde daha önce kaleme aldığı eserlere de yer verdiğini söyleyen Özcezarlı, okumak, yazmak ve üretmek konusunda okuyucuya “Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de sadece sanatla uğraşmak çok zor. Ona rağmen üretelim. Yaşadığımız topraklar için gelecek nesillere bir parçacık ışık tutabilmek için üretelim. Üreten insanı kimse yönetemez. Yönetilemez çünkü üreten insan, gideceği yolu kendisi bulur” mesajını verdi.

Özcezarlı, kitabının tüm gelirini Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlayacağını da belirtti.

Özcezarlı, “Bir eseri alırken lütfen ‘bağış’ adı altında almayın. Severek alın, okuyun. Okumazsanız bir başkasına hediye edin. Evinizde tutmak istemezseniz bir otobüse bırakın bir uçağa veya ne bileyim bir alışveriş merkezine bırakın. İllaki bir kitapsever çıkıp onu bulacak ve bağrına basacaktır” dedi.

Aysan Özertaş Özcezarlı kimdir?

1974’te Lefkoşa’da doğan ve Cihangirli olan Aysan Özertaş Özcezarlı’nın mizah öyküleri kitapları “Anana Selam Söyle! Namuz Sözü” 2005’te, “Şeytan Tükürüğü” ise 2007’de yayımlandı.

Özcezarlı, Orkun Bozkurt’la ortak kaleme aldığı “Bana Bir Çiçek Koparsana” adlı mizah öyküleri kitabının 2010’da yayımlanmasının ardından yine Bozkurt’la ortak olarak “Tekerlek İzleri” adlı trajik-komedi tiyatro oyununu yazdı.

Özcezarlı’nın Orkun Bozkurt ve Cem Aykut’la ortak oyunu “Kara Tahta” ise 2017’de hem sahnelendi hem de Türkçe 7. sınıf ders kitaplarında yer aldı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75