banner6

Yeşilırmak'ta çilek coşkusu

banner37

Bu yıl 12. düzenlenen ‘Yeşilırmak Çilek Festivali’ önceki gün görkemli bir törenle başladı. Dün de renkli etkinliklerin yer aldığı festival bugün sona erecek.

Yeşilırmak'ta çilek coşkusu
banner151 banner143

Mustafa ÖZYAĞCI

Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği, Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Belediyesi sponsorluğunda organize edilen “12. Geleneksel Yeşilırmak Çilek Festivali” önceki gün düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Festivalin açılışına, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Lefke Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, çok sayıda bölge milletvekili ile vatandaş katıldı.

Tören, bölge okulları ve derneklerinden çocuk ve gençlerle üreticilerin yer aldığı kortej yürüyüşüyle başladı. Ardından tören açılış konuşmaları yapıldı.

Doğancı Kalkındırma Birliği, Lefke İstiklal İlkokulu, Erdal Abit İlkokulu, Yedidalga İlkokulu ve Lefke Belediyesi dans gruplarının gösteriler sunmasının ardından Lefke Belediyesi Çocuk Korosu sahne aldı. Açılış töreninin sonunda SOS Grubu konser verdi.

Yeşilırmak ve Yedidalga muhtarlıklarının da katkı koyduğu festival ile bölgenin cazibe merkezi haline getirilerek, dünyaya tanıtılması hedefleniyor.

Çilek tarlalarına gezi, sörf gösterileri, dans gösterileri, en iyi çilek ve en iyi çilek ürünü yarışmalarının yapıldığı festivalin son günü olan bugün “Çilek Güzeli Yarışması” düzenlenecek.

Akıncı: Doğayı bozmadan adım atılması gerekir

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, açılışta yaptığı konuşmasında, bölge ve üreticiler hakkında çok güzel şeyler duyduğunu, kendisine de bu söylenenlerden dolayı onları kutlamaktan başka bir şey kalmadığını belirtti.

Akıncı, bu güzel sözleri söyleten üreticilerin alın terleriyle çilek üretmenin yanında, bölgenin tanıtılması ve turizminin canlanmasına da katkı koyduklarını kaydetti.

Üniversitenin de bölgenin gelişmesi açısında önemli bir etken olduğunu ifade eden Akıncı, bu gelişmeler ve katma değerler karşısında planlı ve bilinçli adım atmak gerektiğini ve bütün bunları yaparken de doğayı bozmadan adım atılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, devletin Cittaslow konusunda mesafeli durduğu yönünde eleştiriler yapıldığına değinerek, belediyelerin adım atarak öncü olduğu bu konuda, ortaya çıkan boşluğun giderilerek tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı olarak, her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını söyleyen Akıncı, hükümetin de bu konuya destek olmak için elini uzatacağına inandığını belirtti.

Eroğlu: Üretici ile tüketicinin bahçede buluşması hep arzulanan bir şeydi

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da konuşmasında, 12. Çilek Festivali’nde olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Yeşilırmak’taki bütün festivallere katılmaya gayret eden bir kişi olarak bölgede gözlemlediği gelişmelerden gurur duyduğunu ifade eden Eroğlu, bölge için çok değerli çalışmalar yapan halkı ve güzel ürünler ortaya koyan üreticileri tebrik etti.

Eroğlu, iç turizmdeki hareketliliğin memnuniyet verici olduğunu belirterek, bunun, yıllarca süren uğraşlarının bir sonucu olduğunu, üreticiyle tüketicinin bahçede buluşmasının hep arzulanan bir şey olduğunu ve bunun çok önemli bir gelişme olduğunu, bundan dolayı da, bölge halkının çalışmasının örnek alınması gerektiğini vurguladı.

Derviş Eroğlu, bölgedeki üniversitelerin önemine dikkat çekerek, eğitimin ekonomiye katkısına vurgu yaptı.

Erhürman: Yeşilırmak’ı gözümüz gibi korumalıyız

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da yaptığı konuşmada, denizin, dağın, tarihin ve üniversitenin bulunduğu çok özel bir bölgede bulunduklarını ancak, tüm bunların, tırnaklarını toprağa geçirerek kazıyan, her koşulda üreten ve üretimden kopmayan bölge üreticisinin varlığıyla anlam kazandığını söyledi.

Üreterek var olan, buna bağlı olarak da gelişen ve büyüyen bölgenin diğer yerleşim yerlerine örnek olacak durumda olduğunu belirten Erhürman, “bu bölgedeki üreticilerin, ürettikçe var olduklarını, ürettikçe büyüdükleri ve geliştiklerini görmek mümkün” diye konuştu.

Erhürman, Lefke bölgesinde, üniversite, turizm ve üretimden oluşan çok güzel bir üçgenin kurulduğuna vurgu yaparak, geleceği vadeden bu vizyonu, daha geniş yol ya da daha büyük turistik tesisler talep ederek bozmamak gerektiğine işaret etti.

Tufan Erhürman, Yeşilırmak’ın gözümüz gibi korunması gerektiğine değinerek, çünkü bölge halkının gözünde bu kararlığının görüldüğünü ve bundan çok mutu olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu: Gıda güvenliğinde şeffaflaştık

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmasında, bugün Yeşilırmak’ta 1973’te başlayan ve renklenerek devam eden Çilek Festivali’nin açılışı nedeniyle katılmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, üretimi yönlendirirken kendi kendine yeten bir halk ve üretim hedeflediklerini belirterek, gıda güvenliğinin oldukça önemli olduğu çilek üretiminde de, diğer üretim dallarında olduğu gibi, çok yol alındığını ve bugün üretimin her aşamasının şeffaflaşıp, denetime açık hale getirildiğini kaydetti.

Çilek üreticisiyle tüketicisinin tarlada buluştuğu ve satış yapıldığı üretim şeklinin arzulanan bir üretim şekli olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bugün bölgede yaşanan trafik ve yol sorununun da bu gelişmeden kaynaklandığını söyledi.

Çavuşoğlu, “agro ve eko” turizm konusunda arzulanan noktada  olunmasa da başlanılan noktadan çok daha iyi bir durumda bulunulduğunu ve alınacak daha çok mesafe olduğunu söyledi.

Gıda güvenliğinin olmazsa olmazları bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, üreticiyle birlikte tüketiciyi de bilinçlendirmek adına çok büyük gayret sarf edildiğini belirtti.

Kaya: Devlet düzeyinde destek görmesek bile çalışmalarımızı sürdüreceğiz

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Yeşilırmak’ın son yıllarda yıldızlaşan, üretimin gücünü ve değerini fark ettiren bir bölge olduğunu belirterek, agro turizme örnek gösterilecek hale gelen bölgenin bunu üreticisine borçlu olduğunu söyledi.

Cittaslow ağına tam anlamıyla uyan, yerel üretimin geliştirilmesini amaçlayan ve örnek alınması gereken bir anlayışın hâkim olduğunu ifade eden Kaya, devlet düzeyinde destek görmeseler bile bu yönde adımlar atmaya ve çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

Hafta sonları bölgeye akın eden nüfusa bağlı olarak trafik sorunu yaşandığını kaydeden Aziz, Denizli-Yeşilırmak arasındaki yolu da bölge halkının hak etmediğini söyledi.

Işıkgün: Üreticiler, şafakla çalışmaya başlıyor

Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği Başkanı Cahit Işıkgün, açılışta yaptığı konuşmada, çilek denince akla Yeşilırmak ve Yedidalga bölgesinin geldiğine işaret ederek, özellikle son yıllarda çilek üretiminin turizme ve bölgeye kattığı değerin gözlerden kaçmadığını belirtti.

Işıkgün, bin dönümden fazla arazide çilek üretimi yapıldığını vurgulayarak, topraklarına çok bağlı olan üreticilerin şafakla çalışmaya başladığını söyledi. Lefke Belediyesi ile LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen’e değerli katkılarından dolayı sonsuz teşekkür ettiğini belirten Işıkgün, festivalin gerçekleşmesine yardımcı olan tüm kurum ve kuruşlara şükranlarını sunduklarını söyledi.

Atalar: 44 yıldır bu festivali yapmaktan mutluyuz

Son olarak konuşma yapan Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği Onursal Başkanı Cavit Atalar da, Çilek Festivali’nin, Kıbrıs’ın en ücra yerlerinden biri olan Yeşilırmak’ın en değerli 3 şeyinden biri olduğunu söyledi.

Festivalin, zaman zaman aksamalar olsa da, 1973’ten beri yapıldığını kaydeden Atalar, 44 yıldır bu festivali yapmaktan çok büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür eden Atalar, konuşmasının sonunda festival programı hakkında bilgi verdi.

Festivalin sonunda katkı koyan kurum ve okulların temsilcilerine, festival komitesi üyeleri tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Festival kapsamında stantları gezen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, stant sahipleriyle sohbet etti ve alışveriş yaptı.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2017, 12:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104