Yeşilırmak'tan Karpaz'a 'Karagöz'

banner37

İzel Seylani’nin “Karagöz” gölge oyunu ülkenin tüm ilkokullarını dolaşıyor

Yeşilırmak'tan  Karpaz'a 'Karagöz'

Murat OBENLER

Ülkemizde Kıbrıs Türk Gölge Oyunu’nun yeni kuşaktaki temsilcisi tiyatro sanatçısı ve gölge oyunu yönetmeni İzel Seylani, bu geleneği devam ettirdiği çeşitli Karagöz oyunları ile Yeşilırmak’tan Karpaz’a kadar ülkenin tüm ilkokullarını dolaşıyor.
İzel Seylani’nin yazıp yönettiği ve hayalbaz olarak yer aldığı “Karagöz Gizli Hazine”, Vakıflar İdaresi’yle yapılan işbirliği sonucunda tüm ilkokulları dolaşma hedefiyle haftada 2-3 gün çocuklarla buluşurken, geçtiğimiz hafta ülkemizde meydana gelen sel felaketinden etkilenen bölge ilkokullarına giderek oradaki çocuklara oyunu sahneledi.

Oyun sırasıyla Ağırdağ, Dağyolu, Lapta ve Tepebaşı İlkokulları’nda oynanırken önümüzdeki pazartesi ve salı günü de Dikmen ile Kozanköy İlkokulları’nda olacak. Özlem Deniz Yetkili tasarımıyla Kıbrıs’a özgü Karagöz suretlerinin çocuklarla buluştuğu, Kıbrıs ağzı ve Kıbrıs değerlerini içeren özel bir proje olan “Karagöz Gizli Hazine” şu ana kadar Lefke ve Güzelyurt bölgesindeki tüm okullarla buluştu. Gizli Hazine oyunu önümüzdeki haftalarda İskele-Karpaz, Mağusa ve Girne bölgesinde olacak.
İzel Seylani’nin hazırladığı “Sihirli Sebzeler”, “Karagöz Paragöz” oyunlarıyla sanatçı daha önce yine Dipkarpaz, Yenierenköy, Mesarya bölgesinde bir çok okulda da çocuklarla buluştu. “Sihirli Sebzeler” Almanya başta olmak üzere birçok yerde 56 kez oynandı, “Karagöz Paragöz” Bursa Uluslararası Karagöz Festivali’nde çocuklarla buluştu ve toplam 47 temsil yaptı.

“Gizli Hazine” ise 38. temsiliyle çocuklarla buluşma yolculuğuna devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2018, 12:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER