banner6

Yeşilköy'deki mağara kilise tanıtım bekliyor

banner37

Yenierenköy Belediyesi’nin beş yıl önce turizme kazandırmak için temizlik ve ışıklandırma yaptığı Ay. Fodu Kilisesi’nden turistlerin haberi dahi olmuyor.

Yeşilköy'deki mağara kilise tanıtım bekliyor
banner99

Ayşe BULUT

Yeşilköy’de (Ayios Andrenikos) bulunan Ay. Fodu Kilisesi’nin avlusunda yer alan ve 38 merdivenle inilen yeraltı mağarasındaki kilise, turizme kazandırılmak için yetkililerin ilgisini bekliyor.

İçinde bulunduğu Ay. Fodu Kilisesi’nin adını alan yeraltı mağarasını turizme kazandırmak için Yenierenköy Belediyesi, 5 yıl önce temizlik ve ışıklandırma çalışması yaptı. Eski Eserler ve Müzeler Dairesi de bölgeye gidip incelemeler yaptı ancak bunun haricinde herhangi bir çalışma yapılmadı. Böylece de mağaranın varlığı, ülkeyi ziyaret eden turiste veya ziyaret etmeyi düşünenlere bildirilemedi.

Karpaz bölgesine gidip tarihi mekanları ve doğal güzellikleri gören turistin, Yeşilköy’de bir yeraltı mağarasında yer alan kiliseden haberi dahi olmuyor. Mağara kiliseyi sadece, daha önceden bölgede yaşayan Rumlar ziyaret ediyor.

Karpaz bölgesinde bu şekilde değerlendirilmeyi bekleyen onlarca tarihi yer ilgi ve sahip çıkılmayı bekliyor.

Yaklaşık 150 yıllık bir mazisi var

Ay. Fodu Kilisesi’nin avlusundaki mağara kilisenin yaklaşık 150 yıllık bir mazisi var. Mağaranın 1865-1868 yılları arasında kilise olarak düzenlendiği ve 1933 yılında da büyütüldüğü belirtiliyor.

Rivayete göre, 500 yıl önce Dipkarpaz’da yaşayan Fodini isimli bir Rum kızı, yaptığı yanlışlar nedeniyle babası tarafından evden atılır ve Ay. Fodini, Yeşilköy’deki mağarayı bularak oraya yerleşir. Yaşamını mağarada sürdüren Ay. Fodini, sürekli olarak mağarada ibadet eder ve sonunda azizlik mertebesine ulaşır.

Bir rivayete göre de, Dipkarpaz’da yaşayan Fodini isimli kızının sürekli atla bir yerlere gittiğini fark eden babası, bir gün kızını takip eder ve onun Yeşilköy’deki bu mağaraya gelerek ibadet ettiğini görür. Kızına hiçbir şey söylemeden ibadet etmesine izin verir ve kız bu şekilde ibadet ederek azizlik mertebesine ulaşır.

O sıralarda, mağarada bir suyun aktığı ve bu suyun şifalı olduğuna inanıldığı söylense de bugün mağarada böyle bir su akışı bulunmuyor.

İspiros isimli bir Rum, Fodini’nin kemiklerinin bu mağarada bulunduğunu ve kemiklerin yıllar önce buradan alındığını iddia ediyor.

1974 öncesinde bölgede 1 ve 2 Ağustos tarihleri arasında Ay. Fodu Panayırı bile düzenleniyordu.

banner134

Fodini’yi aziz olarak kabul eden ve mağara kilisenin yerini bilen Rumlar bugün halen Ay. Fodu Kilisesi’nin avlusundaki mağara kiliseye giderek dua etmeye devam ediyor.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2017, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104