banner6

Yoğun ilgi

banner37

Lefke, Yafa Portakal Şöleni dün geçekleştirildi

Yoğun ilgi
banner99

Güren TİLKİ

Lefke Belediyesi’nin bölgedeki sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla, yafa portakalını tanıtmak ve ekonomik değerini artırmak amacıyla düzenlediği Yafa Portakal Şöleni dün geçekleştirildi.

8’incisi düzenlenen şölen yoğun ilgi gördü.

Lefke'de, 1935-1939 yılları arasında portakal festivali düzenleniyordu. Ardından 76 yıllık arayla 2015 yılında benzer festival, "şölen" adıyla yeniden yaşama geçirildi.

Dünkü şölen, Lefke Çarşı Merkezi’nde yer aldı.

Bu yılki şölende, Lefke bölgesinin sevilen simalarından diplomat Uğur Umar’ın vefatı nedeniyle müzikli etkinlikler iptal edildi. Ayrıca cenaze töreni nedeniyle şölen tek güne düşürüldü, Cumartesi günkü etkinlikler yapılmadı.

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke’nin yafa portakalıyla özdeşleşmiş olduğuna dikkati çekti.

Kaya, cittaslow ağına katılan Lefke’nin yerel ürünlerine sahip çıkma adına bu etkinliğe önem verdiğini kaydederek, ülkenin birçok yerinde denenen yafa portakal ürününün iklimi nedeniyle en güzel Lefke’de yetiştirildiğini söyledi.

Lefke Kaymakamı Halil Çorba da Lefke’nin simgesi yafa portakalın adanın saklı kalmış bir inciswi olduğunu belirterek, Lefke’deki doğal güzellikleri tanıtmak ve Lefke’ye turist taşımak için bu tür etkinliklerin önemine vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından, ‘Bir Hurma Da Sen Kurtar’ projesine maddi destek sağlayan Dağcılık Spor Derneği adına Başkan Ergün Vudalı’ya, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Daha sonra ise, açılış kurdelesi kesilerek stantlar gezildi, yerel ürünlerin tadına bakıldı.

Gün boyunca devam eden festivalde, rehber eşliğinde Lefke turu, dalından portakal toplama etkinlikleri yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104