Yönetmen Hrisantu'dan Yeşil Hat'a anti-militarist yaklaşım

banner37

Kıbrıs’ın ortasında yer alan ve adayı ikiye bölen Yeşil Hat’tın hikayesi Kıbrıslı Rum yönetmen Panicos Chrystanou’nun gözünden 57. Selanik Film Festivali’nde dünyayla buluştu

banner87
Yönetmen Hrisantu'dan Yeşil Hat'a anti-militarist yaklaşım
banner90
banner99

Murat OBENLER /SELANİK

Kıbrıslı Türk ve Rum oyuncuların yer aldığı film, dünya prömiyerini Selanik’teki ünlü Olimpion Tiyatrosu’ndaki Pavlos Zannas salonunda gerçekleştirdi.

2016 yapımı filmin gösterimi sonrasında yönetmen Panicos Chrystanou ve filmin başrol oyuncularından Michalis Sophocleous seyircilerden gelen soruları yanıtladı. Militarizmin hakim olduğu bir bölgede anti-militarist film çektiklerini söyleyen yönetmen Hrisantu, Kıbrıs’ta yaşayan insanların ortak geçmişlerinde çok güzel hatıraları olmasına rağmen her iki taraftan askeri yaklaşımların bu güzelliklerin karşısında kin ve nefreti, ayrılıkları, düşmanlıkları yarattığını ve beslediğini kaydetti.

Cihan Tarıman, Michalis Sophocleous, Barış Refikoğlu, Maria Moustaka, Μatthias Lier, Αndreas Tsouris, Achilleas Grammatikopoulos, Theodoros Michaelides ve Skevos Polykarpou’nun başlıca rolleri paylaştığı filmde Aytunç Şabanlı, Erdoğan Kavaz, Aral Hüdaoğlu da yan rollerde karşımıza çıkıyor.
 

Aşk ve sevgi sınır tanımaz

Kıbrıs adasını ikiye bölen Yeşil Hat’tın bulunduğu Lefkoşa’da geçen, Türk ve Yunanlı iki askerin taraf olmaksızın birlikte gizemli bir yolculuğa çıkmaya karar vermesiyle gelişen olayları anlatan Kıbrıslı Rum yönetmen Panicos Chrystanou’nun “The Story of the Green Line” filminde Kıbrıs’ta Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türkler arasında yaşanan aşklara da göndermede bulunuyor.

Festivalin en çok ilgi gören bölümlerinden uluslararası ve ulusal yarışma filmleri de teker teker izleyiciyle buluşuyor. Uluslararası yarışmada Park (Sofia Exarchou/ Yunanistan-Polonya), Heartstone (Gudmundur Arnar Gudmundsson/ İzlanda-Danimarka), Still Hide to Smoke (Rayhana / Fransa-Yunanistan-Cezayir), ulusal yarışmada ise Bliss (Christos Pitharas), Love Love Love (Costas Zapas), The Other Me (Sotiris Tsafoulias) seyirciyle buluştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 15:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75