Yuka Blend, Mercan Dede'nin mistik müzikleriyle sona erdi

banner37

7 günde 30 binin üzerinde ziyaretçinin ziyaret ettiği festivalle, Yuka ruhu artık Lefkoşa Surlariçi’ne iyice nüfuz etti

banner87
Yuka Blend, Mercan Dede'nin mistik müzikleriyle sona erdi
banner90
banner8

Murat OBENLER

Bu yıl 10 Eylül’de Lefkoşa Surlariçi’nde gerçekleştirilen ve onlarca çeşitli sanatsal, kültürel, sosyal ve eğitsel etkinlikle hem ülke tanıtımı hem de Surlariçi’nin kültürel ve sanatsal bazda canlanması için çok önemli bir yere sahip olan Yuka Blend Sokak Festivali, dünyaca ünlü çok yönlü sanatçı olarak nitelendirilen Mercan Dede’nin konseriyle sona erdi.

Geçtiğimiz yıl Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan 20 binin üzerindeki ziyaretçi sayısının bu yıl 30 bin ziyaretçi sayısının üzerine çıktığı Yuka Blend’in kapanış gecesine neyzen, besteci DJ ve yapımcı Mercan Dede (DJ Arkın Allen) elektronik ile etnik enstrümanları (ney, darbuka, klarnet, keman ve bağlama) birleştirdiği tasavvuf müzikleri ile adalıları mistik bir yolculuğa çıkardı.

Semazenler Mercan Dede eşliğinde semah yaptı

25 yıla yaklaşan müzikal yaşamında farklı orkestralarla ve farklı müzik tarzlarındaki dünyanın birçok önemli sanatçısıyla ortak projeler yapan Sufi Müziği’nin ustası Mercan Dede, orkestrasıyla 2 saat ve sonrasında DJ Arkın Allen kimliğiyle de yaklaşık 2 saat sahnede kaldı. Eserlerinde eski ile yeni, doğu ile batıyı buluşturan Mercan Dede’nin tasavvuf müziğine Semazenlerin semah gösterisi de eklenince Surlariçi adeta ruhani bir gece yaşadı. Mercan Dede öncesinde de Mete Hatay’ın sahne aldığı konseri binlerce ziyaretçi izlerken Yuka Blend unutulmaz bir konserle kapandı.

Yuka ruhunun bu yıl daha da artarak Lefkoşa sokaklarına yayıldığı gözlemlenirken Stüdyo 21’in birçok devlet kurumu, LTB, işletme ve STÖ’lerin partnerliğinde düzenlediği festivalin uluslararası boyutu gittikçe artan bir etkinliğe dönüşmesiyle birçok festival ziyaretçisi ve katılımcı sanatçılar önümüzdeki yıllarda Yuka’nın Lefkoşa’nın simge etkinliği olacağı yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 09:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75