Yuka Blend ruhunu, festivalle kutlayacağız

banner37

Yuka Blend Sokak Festivali, 10-16 Eylül arası Lefkoşa Surlariçi’nde yapılacak

Yuka Blend ruhunu,  festivalle kutlayacağız
banner87

Murat OBENLER

Stüdyo 21’in kurucularından veYuka Blend ruhunun bir kutlaması olacak Yuka Blend Sokak Festivali’nin öncüsü Derviş Zeybek ile 365 güne yayılan ve devam eden festival hazırlıklarını konuştuk.

Bu yıl çok kültürlü, çok dilli, çok toplumlu ve çok renkli olacak festivalin rengarenk, dopdolu programını Derviş’ten dinledik.

Uçurtma Festivali, Rafadan Tayfa ekibi, bisikletle Hazine Avı, Yavaş Gitme yarışı, sergiler, atölyeler, gösterilerle dolu festival ruhun daha da şehre nüfuz edeceği bir etkinliğe dönüşecek.

“Yuka Blend rengârenk, canlı ve muhteşem enerjisi olan bir ruhtur”

SORU: Yuka’nın 365 güne yayılan bir kültür ve yaşam tarzı olduğunu biliyoruz. Geçtiğimiz yıldan bu yana bu kültüre ne gibi güzellikler eklendi?

ZEYBEK: Stüdyo 21 çatısı altında ürettiğimiz ve hala üretmeye çalıştığımız çeşitli ve birçok ürün var. Zamanı çok iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz ekim ayından itibaren dünyanın birçok yerinden gelen grafiti sanatçısı arkadaşla birçok alana boyama yaptık. Eğlence anlamında da bir sürü etkinlik yaptık –örneğin Walled City Race-. Biz bu işe festival mantığıyla yaklaşmıyoruz. Yuka Blend bir ruhtur ve insanlar bu ruhu her an şehrin her yerinde görebilir. İnsanlar rengarenk, çok canlı, insana hayat veren ve muhteşem enerjisi olan bir ruhtan bahsediyoruz. Altyapısı çok sağlam bir ruhtan bahsediyoruz ve yaptığımız görüşmelerde de insanlara bu ruhu anlatıyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Hem Lefkoşa olarak hem ülke olarak 7-8 yıldır Stüdyo 21’den başlayarak ektiğimiz tohumların meyvelerini almaya başlıyoruz. İhtiyacımız olan birliktelik, birlikte üretme, güzellikler yaratma gibi değerleri Yuka Blend ile yakaladığımızı düşünüyorum. Surlariçi özelinde zaten bu güzellikleri tekrar yakaladığımızla ilgili kimsenin şüphesi yok. Bu festival bunların bir nevi kutlaması gibidir.

SORU: Somut olarak Sokak Festivali’ndeki bu kutlamada neler olacak?

ZEYBEK: Programı daha çok son günlerde açıklıyoruz. Bunu yapmamızın bir tılsımı olduğuna ve bu tılsımın bize yardımcı olduğunu düşünüyüruz. Doğal yollarla ilerliyoruz. 10 Eylül Pazartesi- 16 Eylül Pazar arası 7 gün boyunca Yuka Blend ruhunu etkinliklerde göreceksiniz.

10 Eylül’de Uçurtma Festivali yapıyoruz ve doğayla, çevreyle ilgili temaları öne çıkaran Rafadan Tayfa adlı animasyon takımı festivalde olacak.

11 Eylül Salı günü sergilerimiz ve atölye çalışmalarımız başlıyor. Sergimizin açılışına Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı katılacak. Güney Kıbrıs’tan Çin Büyükelçisi’nin de katılımı için görüşmelerimiz sürüyor. 12 Eylül Çarşamba festivalin tematik günü olacak ve seçilen farklı mekanlarda farklı müziklerle Surlariçi’nden aynı anda farklı sesler, farklı kültürler yayılasını sağlayacağız. Biz bu mekanları duyuracağız ve insanların bu alanlar arasında Surlariçi’ni gezmesini sağlayacağız. İnsanlar akşamüzerinden başlayarak gece sonuna kadar farklı mekanlar arasında bir müzikal yolculuğa çıkabilecek.

Bu gün bisikletlerle barlara gelen kişilere de özel indirimler sağlayacağız. Amacımız yeşil enerji üreten, doğa dostu, sağlıklı bir ulaşım aracı olan bisikletin kullanımını özendirmek. Bizim için çok önemli olan bisikleti bu yılki festivalde bir adım daha öne çıkaracağız.  Bu şehrin temiz havaya, çevreye saygılı güzellikleri yaşamaya ihtiyacı var. Git gide büyüyüruz(!) Bu felsefik dönüşümde bisikletin çok önemli bir yeri var.

SORU: Özel gereksinimli bireylerin toplum yaşamına katılması için özel çalışmalar yaptığınızı biliyorum. Bunun yansımalarını festivalde nasıl göreceğiz?

ZEYBEK: Evet çok güzel bir noktaya değindin. 13 Eylül Perşembe günü Surlariçi’nde çok güzel bir bisiklet organizasyonu yapacağız. Girne Kapısı’ndan itibaren tüm Suriçi güzergahı yolları araç trafiğine kapanacak. Özel gereksinimli bireyler de bugün rahatça gelip festivale dahil olabilecek.

Özel gereksinimli bireyler için altyapılarını sağlamış belli mekanlarda yemek yeyip eğlenebilecek. Bisikletlerle Hazine Avı etkinliği düzenleyeceğiz. Yavaş gitme yarışı yapacağız (Sürekli hızlı akan hayata inat biz yavaş yavaş, sindire sindire, keyif alarak hayatı yaşayalım diyoruz). Bu etkinliklerden sonra bizim Stüdyo 21’in olduğu sokakta DJ ile bir eğlence yapacağız.

14 Eylül Cuma ve 15 Eylül Cumartesi günleri 15 civarı performans noktası ve sahne olacak ve eğlence her iki gece de saat 17.00’den itibaren sokaklarda olacak. Sürekli müzik ve sokak gösterileri ile Surlariçi hep canlı ve yaşayan bir ortamı tecrübe edecek.

Tiyatrocusu, dansçısı, müzisyeni hep sokakta olacak. www.yukablend.com adresinden performanslar için başvuru da yapılabilir, her türlü bilgi de alınabilir.

Festivalin kapanışı olan 16 Eylül Pazar günü özel bir konuğumuz olacağını düşünüyoruz. Ünlü neyzen-besteci-DJ Mercan Dede’nin de festivalde sahne alma ihtimali var. Bu konuda görüşmeler olumlu olarak devam ediyor. Eğer bu gerçekleşirse Yuka Blend ruhu dünyaya da yayılıyor demektir.

“Geçen yıl kapanış gecesi olduğu günde güneyden 7 bin kişi kuzeye geçti”

SORU: Festival alanı nasıl? Kaç mekan, kaç sokak olacak? Güney Lefkoşa var mı bu alanda?

ZEYBEK: Çok dilli, çok toplumlu, çok kültürlü, çok renkli olacak festivalin tanıtım kitapçığımızı şu anda 4 dile çevirdik. Türkçe, İngilizce, Rumca ve Çince. Girne Kapısı’ndan itibaren festival ruhunu hissedebileceksiniz. Sokaklar zaten bizlerindir. Boyamalarımızı tüm Lefkoşa’da yapıyoruz zaten. Güney’de birkaç etkinlikle insanları Cuma-Cumartesi gecelerine taşımayı düşünüyoruz. Geçen yıl cumartesi gecesi finali için Güney’den bir günde Kuzey’e 7 bin insan geçti. Biz politik sınırları, beynimizdeki sınırları aşarak herkesi biraraya getirmek istiyoruz,insanların paylaşmanın tadına varmasını istiyoruz.

“Bu şehri, gençleri, sanatı önemseyen birçok partnerimiz var”

SORU: Yuka Blend Festivali’ni bu seviyede yapmak için sanıyorum ciddi bir ekip işine ihtiyaç var. Bunu nasıl çözdünüz?

ZEYBEK: Bu festival çok ciddi ve büyük bir ekibe dönüştü.  Bu şehri önemseyen, gençleri önemseyen, Surlariçi’ni önemseyen, sanatı önemseyen birçok partnerimiz var -Sponsor demiyorum özellikle partner diyorum-.
 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER