Yüzüklerin Efendisi havası olacak ana akım bir gişe filmi: Safir serisi

banner37

Ülke tanıtımı için çok değerli “Safir” serisi için yazar ve yapımcı anlaştı,çekimler 2020’de başlayacak

banner87
Yüzüklerin Efendisi havası olacak ana akım bir gişe filmi: Safir serisi
banner8

Murat OBENLER

Ülke tanıtımına da büyük bir katkı yapacak büyük bütçeli olacak olan fantastik “Safir” serisinin ilk filmi “Müjdelenen Zaman” için romanın yazarı Kemal B.Caymaz, Böcek Yapım’dan  yapımcı Ümit Balkanlı ve filmin oyuncusu Deniz Balkanlı ile ülkenin tarihi ve fantastik yapılarından Bellapais Manastırı’nda buluştuk. Çok keyifli ve pozitif enerji dolu bir ortamda geçen söyleşide Prens Safir,Saral ailesi ve St.Hilarion’un tekrardan görünür kılınması başta olmak üzere ülkenin tarihi değere sahip yapılarını da sinemanın büyülü bakışıyla yansıtacak hikayenin yapım öncesi çalışmalarını konuştuk.


Safir hikayesini filmleştirmeyi arzuladığını bir önceki  röportajımızda belirtmiştiniz. Bunun için ne gibi girişimler yaptınız ve film sürecinde ne gibi ve nasıl gelişmeler oldu?
Kemal B. Caymaz: Vallahi ben birşey yapmadım.Ümit Baykanlı gelip beni İstanbul’da buldu. İstanbul TÜYAP’taki imza günüm için orada bulunduğum Aralık ayında kuzenim Gölgem Caymaz’ın organizasyonu sayesinde Ümit Baykanlı ile tanıştık. Gece kaldığım otele geldiler ve orada tanıştık, kendisine projemden bahsettim, kendisinin de fantastik bir film çekme fikri olduğu için karşılıklı olarak Safir’i çekmek üzerinde fikir birliğine vardık.

Caymaz: “Ülkenin ilk fantastik filmi olacak”

Ülkemizde Kıbrıslı Türk bir romancının romanından sinemaya uyarlanan ilk örnek mi olacak Safir?
Kemal B. Caymaz: Uzun metraj film olarak bir romandan uyarlanan ilk film olacak.Aynı zamanda ülkenin ilk fantastik filmi olacak.

Ümit Balkanlı: “Ben fantastik hikaye Kemal da yapımcı arıyordu.”

Romanın sinema uyarlaması zor olan meşakatli bir iştir.Bu iş için nasıl bir yöntem uygulayacaksınız? Bir ekip mi olacak yoksa Kemal mi yazacak senaryoyu da?
Ümit Balkanlı: Gölgem benim yogadan arkadaşımdır. O da Kemal’in akrabası olduğu için onun girişimleriyle otelde Kemal ile buluştuk. O yapımcı araştırıyordu. Ben fantastik hikaye arıyordum ve birbirimizi bulduk diyelim. Ben zaten yusufcuk hayvan ve figürünü çok seviyorum. Kitabın kapağındaki mavi ve kahve tonların bütünlüğü de beni cazbetti. Kitabı oyunculuk da yapan kızım Deniz’ e verdim ve ondan kitabı bana okumasını istedim. Başkası okuyunca daha iş kafası ile düşündüm. Her ikimiz de heyecanlandık ve çok beğendik. Bunu bir ekiple senaryolaştıracağız. Kitapla sinema arasındaki en önemli fark duygudur. Bu duygu aktarımlarını uygun tekniklerle filme uyarlayacağız.

Tam da bu noktada hikayenin tümünün 3 kitaba bölündüğünü düşünecek olursak hikayenin bir bölümü ve/veya hepsinin mi filme aktarılacağı konusunda da bilgi verebilirmisiniz?
Kemal: İlk kitabın hikayesini çekeceğiz. Ben de senaryo ekibi ile çalışacağım. Ben tüm hikayeyi bildiğim için aklımdakileri anlatacağım ve onlar da film senaryosunu oluşturacaklar.

Caymaz:Filmde Yüzüklerin Efendisi havası olacak”

Safir filmi günümüzün popüler fantastik filmlerinden hangisi ile benzer evrenlerde dolaşacak acaba?
Kemal: Birazcık Yüzüklerin Efendisi havası olacak çünkü krallıklar var ama yine de ekip olarak eşsiz ve benzersiz bir yapım ortaya çıkaracağız.

Nasıl bir yapım öncesi çalışma planı hazırladınız?
Ümit Balkanlı: Bir yandan senaryo çalışması yapılırken bir yandan da oyuncular düşünülecek. Kemal’ın da düşündüğü oyuncular var.Onlara da senaryoları sunacağız ve karşılıklı olarak uzlaşırsak onları oyuncu  ekibine dahil edeceğiz. Bütçeler çıktıktan sonra da sanat yönetimi, kostüm, müzik,saç-makyaj gibi ekiplere karar verilecek.

Böylesi önemli bir projede hem Kuzey Kıbrıs’tan hem de Türkiye’den oyuncu ve teknik ekipler birlikte çalışacak. Bu da hem bizim oyuncularımız için hem de Türkiye’den oyuncular için gerçek anlamda ortak ve değerli bir proje olacak.
Ümit Balkanlı: Proje Kıbrıs’tan çıktı. En güzel film projenin orijinalinde tutularak çekilenidir.

Deniz Balkanlı: “Şahsiyet’ten sonra hikayesi beni heyecanlandıran bu filmde yer alacağım”

Filmin ilk belli olan oyuncusu Deniz Balkanlı’ya dönmek isterim. Bu sizin kaçıncı sinema filminiz ve nasıl projeye dahil oldunuz?
Deniz Balkanlı: Tiyatroya ve müziğe anaokulunda başladım ve küçük küçük çocuk roller ve dublaj ie bu yılları geçtim. Dizi ve reklam derken ismimi duyurdum. Babam pilot olduğu için çok gezerdik. Ben de otelde yanlarından kaçıp piyano çalmaya giderdim. Okul korolarında söyledim. 9 yıl bale yaptım.  Enstrümanlar ve sahne beni çekiyordu ve erken yaşlarda da sahne tozu yutunca devam ettim. Kamera arkasında da annemle çok çalıştım(çoğunlukla 1.yönetmen asistanlığı yaptım). Oyunculuk beni daha çok çekiyordu ve kamera önü ile devam ettim. En son Şahsiyet dizisinde oynadım. Çok güzel bir projeydi ve sonra da Safir ile tanıştım. Kitabı bir gecede bitirdim ve beni çok heyecanlandırdı. Kemal’a mesaj attım ve roman için onu tebrik ettim.Sabahı da annem Kemal’ın karakterlerden birine beni önerdiğini duydum ve çok sevinerek işe dahil oldum. Mine Şonya karakterinin parçalarını kendimde görüyorum. Oynayacağın karakterde kendini bulman role ilk bağlanma aşamasıdır. Böylece bu benim 3. sinema filmim olacak. Çok heyecanlıyım. Yazara karakterle ilgili kişisel sorular da soruyorum ve role hazırlanıyorum bu yüzden bir oyuncu olarak kendimi şanslı hissediyorum. Kemal arkadaş olarak da süper birisi.

Caymaz: “Film Türkçe olacak ve kendi ağzımızdan kelimelerle zenginleştireceğiz”

Nasıl bir dil kullanımı olacak? Film orijinal dilinde ve Türkçe altyazılı mı olacak?
Kemal Caymaz: Kıbrıs Türkçesi tehlikeli bir ağızdır. Oyuncu penceresinden baktığımızda arada ince bir çizgi vardır ve onu başarısızlığa uğratınca komik de oluyor. Filmin dili türkçe olacak ve biz kendi ağzımızdan kelimeler ile zenginleştireceğiz. 

Ümit Balkanlı: “Fantastik Hollywoodvari ana akım bir gişe filmi çekeceğiz” 

Oyuncu seçimini nasıl yapacaksınız? Ünlü oyuncu oynatalım da film izlensin mi yoksa karakterlere en uygun oyuncu gibi mi?
Ümit Balkanlı: Burada bir aile de olduğu için karakterlerin birbiri arasındaki uyumu çok önemlidir. Gerçekçiliğini yitirmeyecek şekilde hareket edeceğiz. Filmde tanımış oyuncu da az tanınmış oyuncu da bu filmle keşfedilecek oyuncular da olacak. Sonuçta fantastik Hollywoodvari ana akım bir gişe filmi çekeceğiz.  Ama sadece ünlü olduğu için filme uymayacak oyuncu seçimine gitmeyeceğiz.

Caymaz: “Safir ile St.Hilarion’u tekrardan görünür kılmayı amaçlıyoruz”

Film sizlerin projeyi filmleştirmesi yanında ülkemize ve buradaki küçük sinema kitlesine neler kazandıracak?
Kemal Caymaz: Ülkemizin tanınma sürecinde,ambargoları kırma aşamasında başka ülkelere, insanlara ulaşma sürecinde de Safir serisi önemli bir adım teşkil edecek. Kendi içimizdeki tarihi yapıların değerinin bilinmesine de, turistlerin bu eserleri görerek buralara gelmesine sebep olacak. Biz maalesef bugüne kadar tarihi yapılarımızı düzgün bir şekilde pazarlayamadık. Koruma konusunda da yetersiziz. Safir ile St.Hilarion’u tekrardan görünür kılmayı amaçlıyoruz.


 

Balkanlı “Kıbrıs doğal olarak fantastik bir havaya sahip”

Yapımcı olarak siz bu tarihi çeşitliliği ve zenginliği nasıl buldunuz?
Ümit Balkanlı: Tarihi eserlerin dizi ve filmlerde kullanıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Kıbrıs’ın doğası ve tarihi eserleri de müthiş.Teknolojinin de yardımıyla bu doğal fantastik havayı seyirciye aktaracağız. Bulutların dağlarla buluşması hikayedeki havayı tam olarak bizlere veriyor. Kitaptaki okuduğum her şeyi buradaki incelemelerimizde gördük. 

Balkanlı : “Bu film bu ülke için çok büyük bir şanstır”

Bu büyük film projesi için nasıl bir çağrı yapmak istersiniz?
Kemal B.Caymaz: İyi bir proje yapmayı hedefliyoruz.Hem hükümet hem de iş insanları bazında sponsor arayışımız olacak.  Mesela yapımcımız Ümit Balkanlı, Disney’in Alice Harikalar Diyarı’da filminin kostümlerini tasarlayan isimlerle çalışmayı düşünüyor.
Ümit Balkanlı : Bu film bu ülke için çok büyük bir şanstır, filme dahil olan herkes için bir şanstır çünkü  filmlerin insanlar üzerinde çağırıcı bir etkisi,gücü vardır.

Umarım kalbinizde ve hayalinizde olan proje bire bir hayata geçer ve bizler de sinemalarda bu filmi keyifle izleriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108