Zenginlik neslinin çöküşünü yüzümüze çarptı

banner37

Sekiz günlük Limasol Belgesel Film Festivali coşkusu sona erdi… “Generation Wealth” isimli film ise, yaşadığımız zamanlara ışık tuttu

Zenginlik neslinin çöküşünü yüzümüze çarptı

Murat OBENLER
Limasol’da 8 gün süren ve 20’nin üzerinde belgeselin sinemaseverlerle buluştuğu 13. Uluslararası Belgesel Film Festivali (LIDF), iki belgesel ve müzik etkinliğiyle sona erdi.

Brave New Culture tarafından düzenlenen ve Evagoras Lanitis Merkezi’nde yer alan festivalin son gününde Generation Wealth (106') ve Chis the Swiss (80') filmleri gösterildi. Kapanışı “French Connectıon” projesi ile Marios Takoushis ve Stelios Xydias yaptı.
ABD yapımı film “Generation Wealth”, yaşadığımız zamanlara ışık tutarken çöken değer sistemleriyle birlikte çöken insan hikayelerini beyazperdeye taşıdı.

 

Karanlık Yugoslavya kuyusunda kaybolan bir İsviçreli gazeteci
Anja Kofmel’in yönettiği ve İsviçre, Almanya, Hırvatistan ve Finlandiya yapımı “Chis the Swiss” genç İsviçreli gazeteci Chris Würtenberg’in hikayesini işliyor.

Yugoslavya’nın iç savaşını takip etmek için gittiği Belgrad’da bir gazeteci olarak başlayıp, Sırp Çetnik güçlerine karşı mücadele veren Würtenberg, Hırvatistan ordusuyla çalışan profesyonel uluslararası paralı asker gücü PIV’e katılır. Ve suikat sonucu hayatını kaybetmesiyle sona eren yolculuğu yeğeni de olan yönetmen Anja Kofmel’in gözünden anlatılıyor.

Animasyonla kamera çekimlerinin birlikte harmanlandığı belgesel Chris’in bu gizemli yolculuğa çıkma nedenlerini ve suikate kurban gidişinin arkasında yatanları araştırıyor.
 

Çöken değerler, toplumlar, insanlar çağı: “Zenginlik Nesli”
 

Aynı zamanda uzun yıllardır gazeteci de olan Lauren Greenfield’in hem zenginlik, refah ve lüks yaşamla ilgili çektiği fotoğrafları kitaplaştırma hikayesini anlatan hem de küresel ekonominin patlaması, Amerikan Rüyası’nın çöküşü, geç kapitalizmin açgözlü ve narsist bir şekilde insanı meta olarak kullanışını parallel olarak anlatan ABD yapımı filmi “Generation Wealth” yaşadığımız zamanlara ışık tutarken çöken değer sistemleriyle birlikte çöken insan hikayelerini beyazperdeye taşıyor. Dış görünüş takıntılı pop kültürün insanı nasıl esir aldığını en çarpıcı bir şekilde bizlere gösteren film dünyanın önemli festivallerini dolaştıktan sonra Kıbrıs’ta da Limasol’da seyirciyle buluştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER