Zeytin Karikatürleri Yarışması'nda 790 eser yarışacak

banner37

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 16’ncı Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen 6’ncı Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 62 ülkeden 300 çizerin 790 eserle katıldığı açıklandı.

banner87
Zeytin Karikatürleri Yarışması'nda 790 eser yarışacak
banner90
banner99

Yarışmayla ilgili bugün Girne Grand Pasha Otel’de basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün yanı sıra yarışmaya katılan eserleri değerlendirecek Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nden üyeler katıldı.

Sonuçlar 10 gün içinde

Girne Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, önümüzdeki günlerde geçici sonuçların açıklanacağı yarışmanın kesin sonuçları, 10 gün içinde düzenlenecek bir basın toplantısıyla duyurulacak.

Seçici Kurul

Yarışmanın seçici kurulu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Uluslararası Karikatür Örgütleri Federasyonu’nu üyesi (FECO) Yunanistan’dan Loannis Geralias, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra, dernek yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Çakmak, Mustafa Azizoğlu, Serhan Gazioğlu ile Türkiye’den Bülent Faiz Arabacıoğlu, Sait Munzur, Saadet Demir Yalan, İran’dan Shirin Gholipour, Romanya’dan Nicoletta  Ionescu ve Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik’ten oluştu.

Güngördü: Yarışma ülke tanıtımına katkı yapıyor

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü basın toplantısında yaptığı konuşmasında, uzun bir aradan sonra 3 yıl önce yeniden düzenlenmeye başlanan Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na bu yıl 62 ülkeden 300 çizerin 790 eserle katıldığını söyledi.

Uluslararası izolasyona rağmen katılımın her geçen yıl arttığına dikkat çeken Güngördü, yarışmanın ülke tanıtımına büyük katkı yaptığını kaydetti.

Yarışmada yer alan eserlerin bulunduğu dört albümün hayata geçtiğini, beşincisinin ise tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Güngördü, dereceye girenlerin ödüllerini Ekim ayında düzenlenecek Zeytin Festivali’nde alacağını kaydetti.

Çakmak: Eserler araştırılacak

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve yarışma organizasyon komitesi üyesi Hüseyin Çakmak, yarışmaya gelen eserlerin, jüri üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandığını, kesin olmayan sonuçların açıklanacağını ve ödüle layık görülen eserlerin taklit ya da kopya olup olmadığının belirlenmesi için bir süre askıda bırakılacağını anlattı.

Uluslararası karikatür otoritelerinin değerlendirilmesine başvurulmasının ardından kesin sonuçların açıklanacağını aktaran Çakmak, Girne Belediyesi işbirliğinde geleneksel hale getirilen yarışmanın jüri üyelerini tanıttı ve düşüncelerini aktarmaları için üyelere söz verdi.

Kayra: Zeytin gibi uzun ömürlü olsun

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra, Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın, zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dilerken, diğer jüri üyeleri Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın, uluslararası karikatür dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Seçici kurul üyeleri, yarışmada görev almaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, kaktıda bulunan herkese teşekkür etti.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75