Kurban Bayramı ve Hira Dağı’na inen nur

31 Temmuz Cuma günü Kurban Bayramı’nı idrak edeceğiz. Bayram günü, sabahın erken saatlerinde, Allah’ın en yüce mekân saydığı cami ve mescitlerde toplanıp Kurban Bayramı namazını eda edeceğiz. Sonra bizleri böyle mutlu manevi günlere kavuşturan yüce Rabbimize şükredecek, bütün İslâm âlemi ile tüm insanlık için dualar edeceğiz; sevgi ve merhamet duyguları ile kucaklaşıp bayramlaşacağız.

   Bu temiz duygular içerisinde evlerimize dönecek ve Allah rızası için, O’nun adını anarak kurbanlarımızı keseceğiz. Böylece, Kevser suresinin ikinci ayetindeki “Rabbin için namaz kıl, kurban kes” ilâhi emrini yerine getirmiş olacağız.

   Ne olurdu, insanlar yalnız bayram günlerinde değil de ömür boyunca, tıpkı bayram günlerindeki gibi herkese sevgi ve saygıyla dolu olarak bakabilselerdi. Ne olurdu, kötü düşüncelerin hiçbiri, ne kıskançlık, ne dargınlık, insanların gönlünde, yalnız bayramlarda değil, senenin hiçbir gününde yer bulmasaydı.

   Evet değerli kardeşlerim! Kurban ibadetinin yanında, Hac ibadetini de yerine getirmeye çalışanlar vardır bu günlerde. Bu kutsal ibadeti yerine getirmeye çalışan kardeşlerimizin sevincine bizler de katılıyoruz. Yüce Rabbimizden onların Hac ibadetlerini kabul etmesi için dua ederken aynı ibadeti bizlere de nasip etmesini diliyoruz.

   Ne güzel şeydir Bayram!

   Çünkü onda inanç var, sevgi var, heyecan var.

   Elimizdeki nimeti, gönlümüzdeki sevgiyi ne kadar çok paylaşabilirsek, bayramın anlamı o kadar çok yayılacaktır. Böylece paylaşmanın nasıl bir gönül zenginliği olduğunu idrak etmiş olacağız.

   Kurbanın kanıyla toprağa düşen, Kâbe’den fışkıran ve zemzemle yıkanan kardeşlik tohumu, gönül saksısında elbette yeşerecek ve yüce Allah’a uzanan eller gibi, insanlığa dua için göklere yükselecektir.

   Bir nur indi Hira Dağı’na, yüzyılları örten karanlık perdesini deldi geçti ve kâinat kitabını okumaya başladı.

   Sonra tekbirler yankılandı Mekke semalarında. Gökler ve yer, insanlar ve melekler birlikte dinledi. Bir davet ulaştı saadet asrından ve Kâinatın Efendisi, kucak açtı tüm insanlığa; “Ümmetim” diye.

   Bu sayede Mekke mihrap oldu, Medine minber… Yeryüzü bir mescit halini aldı, tevhid gerçeğini her an milyarlarca dille kâinata ilân etmeye başladı. Ve kutsal topraklarda, asırlardan beridir Rabbini zikreden bir kalp gibi atıp durmaya devam ediyor.

   Sevgi seli vatanın dağından, bağından kopup geliyor; Hac kervanıyla beraber, Kâinat Efendisi’ne selâm taşıyor: “Anam, babam sana feda olsun Ya Resulallah!” Dünya, dünya olalı beri hiçbir insan böyle bir sevgiyle sevilmedi. Bu sevgi, gönüllere zorla yerleştirilmediği gibi, yerleştiği yerden onu çıkaracak gücü de kimse kendinde bulamadı.

   Kutsal topraklardan yıllarca öncesinden yükselen hitap, aynı canlılık ve tazelikle kalplerde hükmediyor.

   Hira Dağı’na inen nur, indiği günden itibaren işte hep böyle aydınlatıyor. Mekke semalarını çınlatan ezan, işte böyle yankılanıyor. Allah’ın emri ve peygamberinin daveti yüzyıllardır her kıtada işte böyle hükmediyor.

   Kurban nedir? Esas olarak sevilen uğruna sevdiğini harcamak, feda etmek, sunmaktır.

   Hz. İbrahim imtihan gereği, “en sevdiği evlâdı İsmail’i Rabbine sundu.” Allah-u Teâlâ onu denemişti. Anlaşıldı ki o her zaman olduğu gibi Allah’a itaatkâr bir kul… O, daha önce de imtihan edildi. Dininden vazgeçmediği için ateşe atıldı ve o, yine Allah’ın rızası için yanmaya kendi kendini kurban etmeye razı bir kuldu. Fakat ateş onu, Allah’ın emri ile yakmadı ve orası gül bahçelerinden biri oluverdi.

   Güzel dinimizin her emri bin bir hikmetle dolu iken, biz, bu asrın Müslümanları, onun her bir emrini şekilden ibaret olarak eda ediyoruz, yerine getiriyoruz. Onları yaşanır hale getirmeye çalışmıyoruz, hiçbir çaba sarf etmiyoruz. Dolayısıyla da çoğumuzun kurbanları şekilden ibaret kalıyor.

   Hâlbuki Kurban Bayramı, bizlere Rabbimizin bir lûtfu. Öyle ise sevgili kardeşlerim, kurban sevaplarımızı artırmaya bakalım.

   Seven sevdiğine “Kurban olayım” der. Kurban olmak, sevginin doruk noktası, kurban olmak fedakârlığın en

büyük numunesi.

   Sizi sizden çok seven birisine siz neyinizi feda etmezsiniz ki? İşte o sevgili, bizi yaratan Yüce Allah. Bizi bizden çok seven O. Bedenimizi paha biçilmez uzuvlarla, cihazlarla donatan O. Göz, kulak, kalp, mide, akıl gibi cihazları ve bunların muhtaç olduğu şeyleri yaratan, bizlere veren, bahşeden, lütfeden O.

   Fıtratımıza, yani yaratılışımıza “ebed” arzusunu koyan ve bu ölümsüzlüğümüzü ahireti yaratmakla gerçekleştiren O.

   Sizi seviyorum, beni hatırlayın diyen O.

   Bütün sevdiklerini sana veren Allah-u Teâlâ’nın rızasını, sevgisini kazanma uğruna, O’nun davasının hizmetkârı olsan çok mu? Hayatını O’nu anlatmaya sevdirmeye vakfetsen, servetinden bir kısmını versen çok mu?

   Bizler hep O’nu, Yüce Allah’ı memnun etmek için kurban kesiyoruz. O’nu memnun etmek için muhtaçları düşünüyoruz, yardımlarına koşuyoruz. O’nu memnun etmek için birbirimizi seviyor, sayıyor ve muhabbetleşiyoruz. Beş vakit namazımızla, oruç, hac, zekât ve kurbanlarımızla O’nu razı etmek için, memnun etmek için bu dünyada bulunuyoruz. Cenab-ı Hak bizlere, bu dünyada iken Mekke’yi Medine’yi, Kâbe’yi görmeyi nasip eylesin.

   Şimdiden bayramınız kutlu, gönülleriniz hep bayram sevinciyle dolu olsun sevgili kardeşlerim.

YORUM EKLE

banner75