Kurban Bayramınız mübarek olsun

Bugün sağlık, sükûn ve huzur içinde bir Kurban Bayramı’nı daha kutluyoruz. Yalnız bizler değil, dünyanın her tarafında bulunan bir milyardan fazla Müslüman, bir tek Allah’a inanmanın, sevgili peygamberimizin yolunda bulunmanın sevinci içinde, bu kutsal günü sarsılmaz bir inançla kutluyor. Aynı zamanda bir milyona yakın Müslüman da, ilâhi vecd ve heyecan içinde kıblegâhımız olan Kâbe-i Muazzama’yı tavaf ederek ve Cenab-ı Hakk’a hamd-ü senada bulunarak, şükrederek Hac farizasını yerine getirmiş bulunuyorlar.

Kurban Bayramı’ndaki şu muhteşem manzaraya bakınız: Bir Allah’a inanan mü’minlerin, bir anda aynı yerde toplanmalarının manası ne kadar yücedir. Bembeyaz örtüler içinde yüz binlerce Hacı adayı Müslüman’ın Kâbe’de, Mina’da hele Arafat dağında toplu halde Yüce Rabbimize dua ve niyazda bulunmaları, ne ilâhi ve ne ibret dolu bir manzaradır. İnançlı insanlara, kıyameti, dirilişi ve ahreti hatırlatan bu muhteşem manzara, ruhları arıtan, temizleyen ve imanı coşturan ilâhi bir tecellidir.

Değerli kardeşlerim! Kurbanın kanıyla toprağa düşen ve Kâbe’den fışkıran zemzemle yıkanan kardeşlik tohumu, gönül saksısında elbette yeşerecek ve Yüce Allah’a uzanan eller gibi insanlığa dua için göklere yükselecektir.

Bizler Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in emrine, Hz. İbrahim Aleyhi-selâmın ve sevgili peygamberimizin sünnetine uyarak, Allah rızası için kurban kesmekteyiz. Böylece yaptığımız ibadetler, topluca kıldığımız Bayram Namazları, bizleri Allah’a kullukta ve İslâm kardeşliğinde birleştiriyor. Kendi aramızdaki birlik ve beraberliği, sevgi ve saygıyı perçinliyor, sağlamlaştırıyor. Başta ana ve babalarımız olmak üzere, akraba ve komşularımızı ziyaret etmek, akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendiriyor.

Bayramlar sevinçlerin paylaşıldığı, gönüllerin yıkandığı, huyların güzelleştiği, öksüz ve yetimlerin sevindirildiği, misafirlerin tebessümle karşılandığı, izzet ve ikramla uğurlandığı, küslerin barıştığı, Allah’u Teâlâ’nın rahmetinin beklendiği günlerdir.

Kurban Bayramı’nın en önemli özelliklerinden biri de, kurban edilmesi caiz olan hayvanlardan birinin, Allah rızası için ve Allah’ın ismini anarak kesilmesidir.

Bu yüzden kestiğimiz ve keseceğimiz kurbanlardan hasıl olacak olan tüm sevapların, ailelerimize, milletimize ve bütün Müslümanlara isabet edecek olan belâ, afat, musibet ve felâketleri gidermesini, defetmesini günahlarımıza keffaret olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederiz.

Bayram günleri, Rabbimizin bizlere ihsan ettiği sayısız nimetlere; bir şükran borcu olarak kesilen ve muhtaçlara hediye edilen kurban etlerinin yoksul kimselerin yüzünü güldürmesine, şefkat ve sevginin, dalga dalga gönüllere ulaşmasını sağlar.

Ne güzel şeydir Bayram! Çünkü onda inanç var, sevgi var, heyecan var.

Kurban Bayramında kurban ve benzeri vecibelerin yerine getirilmesi, Müslümanların birbirlerini sevdiklerinin ve birbirlerinin sıkıntılarını paylaşmaya hazır beklediklerinin canlı örneğidir.

Bütün Müslümanların, Anavatan, Yavru vatan ve yurt dışındaki soydaşlarımızla diğer tüm Müslümanların Kurban Bayramlarını candan kutlarken, bu mübarek Bayramın milletimiz içinde birlik beraberlik, refah ve saadete iyilik ve berekete vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

 

YORUM EKLE

banner75