Kurda kuşa yem olacağına Maraş’ın açılması evladır…

   Kapalı Maraş’la ilgili olarak bu güne dek yazdığım yazıları toplasam kitap olur. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter’in, Maraş’a ilişkin açıklamalarında, Milli Arşiv Kurucusu ve ilk Müdürü, Vakıflar Uzmanı Mustafa Haşim Altan’la KIBRIS gazetesi adına yaptığım röportajlarda da vurgulandığı gibi,  Maraş’ın yüzde yüze yakını ata yadigârı vakıf arazisidir. Son aylarda KIBRIS gazetesi olarak, Maraş’la ilgili tarihi belgeleri gözler önüne sererek, artık ‘Hayalet Kent’ görünümünden kurtarılması gerektiğini hep dillendirdik.

   ‘Açılmasının zamanı mıydı, değil miydi?’ tartışmalarına girmek istemiyoruz. Bu konuda dile getirilen görüşlere de saygı duyarız. Önemli olan, 46 yıl sonra ortaya konulan kararlılıktır. Zaten Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına ilişkin müzakere süreci 3 yıldan beri durmuş vaziyette. Crans-Montana’da Rum ve Yunan tarafının devirdiği masa hâlâ öylesine duruyor. Düzeleceği de yok! Yarım asırdan fazla bir süredir görüşüldü, konuşuldu da ne oldu?

   Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi çözümsüzlüğün bedeli hep Kıbrıslı Türklere ödetildi. Cumhurbaşkanı ayrıca Maraş’ın daha uzun süre kapalı tutulamayacağına da dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da, Kıbrıs’ın 46 yıl önce yerleşim ve iskana kapatılan ‘Kapalı Maraş’ bölgesinin hukuka uygun bir şekilde açılacağını söyledi. Oktay, “Uzun zamandır atıl kalarak içimizi sızlatan güzel Maraş’ı hakkaniyete ve hukuka uygun bir şekilde açıyoruz” ifadesini kullandı.

   Kapalı Maraş’ın açılması ile ilgili gerek içten, gerekse Güney’den ve dış dünyadan tepkiler geleceği belliydi ve biliniyordu da! Rum Ulusal Konseyi olağanüstü toplanarak, Türkiye’yi özellikle 1984 tarihli 550 ve 1992 tarihli 789 sayılı BM kararlarına uymaya çağırdı. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne, AB’ye ve her yere şikâyet edeceğini belirtti. Anlaşılan Maraş konusu daha uzun süre ortalığı kızıştıracağa benziyor. Türkiye’ye, KKTC’ye bu girişimden dolayı baskılar gelmesi de beklenebilir. Ancak her şeye karşın işin bir de insani boyutu vardır. Yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi, kent arazisinin yüzde yüze yakını vakıf arazisidir. O bir yana, KKTC sınırları içinde bir kenttir.

   Aradan geçen 46 yılda yılanlara-çıyanlara, farelere ve her türlü haşarata mesken olan, doğanın tahribatına maruz kalan bir beldedir. Daha ne kadar kendi haline terk edilecekti, bakımsızlıktan, çürümüşlükten yeterince nasibini almadı mı? Bir zamanlar Doğu Akdeniz’in incisi diye bilinen Maraş’ı kapalı tutarak, daha uzun süre kendi kaderine terk etmek ve insanlığa hizmetten uzak tutmak adil olabilir mi? Açılması ve bakıma alınması kararı bizce çok geç biledir. Böyle olmasına rağmen, ‘varsın geç olsun da güç olmasın’ sözünü anımsayarak, hayırlı olmasını temenni ederiz.

   Doğu Akdeniz’i KKTC’ye ve Türkiye’ye kapatmak için çırpınanlar, her iki ülkeyi yok saymak isteyenler, Maraş’ın, Doğu Akdeniz’de parlayacak bir yıldız olduğunu, insanlığın hizmetine sunulacağını bilmelerinde yarar vardır. Esasen bir süreden beri devam eden envanter çalışmaları da tamamlanmış bulunmaktadır. Eski sahiplerinin de hakları korunmak suretiyle gelecek olanlar gelecektir. Bize öyle geliyor ki, Rum Yönetiminin olası engellemelerine rağmen, gelmekte kararlı olan Rumlar vardır ve Kıbrıs Türk yönetimi altında mülklerine dönmek istemektedirler.

   Kapalı Maraş’ın açılmasına ilişkin karardan ötürü paçalar tutuşabilir, baskılar artabilir. Ancak tüm bunlar göze alınarak karar verilmiş bulunmaktadır. Rum tarafına veya BM’ye kalsa, aradan bir asır da geçse kentin perişan hali devam ettirilmeli… Bu da, kente yapılan haksızlığın devamı anlamındadır. Bu bakımdan kentin artık nefes alması, kendine gelmesi ve insanlarla buluşması, yarım asırlık bir özlemi de gidermiş olacaktır. Kenti 46 yıl aradan sonra açmak, insanlığın hizmetine sunmak en hayırlı bir iş olduğuna göre, insanlığa hizmet bakımından Türkiye ve KKTC’nin bu konuda ödüllendirilmesi gerek.

   Sonuçta Kapalı Maraş’ın, kurda kuşa daha fazla yem olacağına, açılması evladır.  

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104