'Kuzey Kıbrıs Sağlık Turizmi Kurultayı' ve beklentiler

Çok bulutlu ve yağmurlu bir iklimi yaşıyoruz. Ada insanıyız ya; kış mevsiminde, Akdeniz'in serin sularını özlerken, yaz geldiğinde kışın yumuşak, sakin hayatını özlüyoruz.

Daha çok yok; bu güzel adamızın sağlık konseyi çalıştayı fikrinin filizlenip olgunlaşmaya başladığı günlerde; en azından taze fikirlerin yetişeceği bir ortamı hayal etmiştim.

Gerçeği söylemek gerekirse; bu kadar beklentilerimizin fazlasıyla karşılaşacağımız bir ortamı beklemiyordum. Aklımda yeni yıl öncesi ve özellikle hafta sonu olması münasebetiyle çekinceler uçuşmamıştı değil. Bu iki gün sürecek değerli günlerin hazırlayıcısı olan Turizm ve Çevre Bakanımız Sn. Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanımız Faiz Sucuoğlu, Dünya Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak, Kuzey Kıbrıs Sağlık Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutlamakta fayda var.

Kuzey Kıbrıs Sağlık Konseyi

İkincisinin Nisan 2017’de programlandığı birincisinin hafta sonu yapıldığı Sağlık Konseyi Çalıştayı’nın geleceğe ışık tutması adına çok önemli bir ön sınavı gibi oldu. Bu ön sınav başarıyla gerçekleşti. Kimler yoktu ki; sağlıkla ilgili tüm sivil toplum kuruluşları, Otelciler Birliği; Acenteler Birliği, üniversite fakülte dekanları, bölüm başkanları, acenteciler, otelciler ve ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri bulunmaktaydı.

Başbakanımız Sn Hüseyin Özgürgün'ün konuşmalarının ardından bakanlarımız konuşma yaptı. Fevkalade yeni fikirlerin paylaşıldığı bu iki günün sonucunda aslında amaç sağlık alanında atılacak adımların ve oluşturulacak sağlık turizmi anlamında kısa, orta ve uzun planların yönünü belirlemekti.

O kadar çok fikir beyan etmek isteyen kişiler vardı ki söz alan herkes adeta fikirleriyle yepyeni meşaleler yaktıklarının farkında mıydılar? diye kendime sormadan edemedim.

Kuzey Kıbrıs sağlık turizmi kimliği oluşumu

Belki de en önemli bir adım en başta atılacak olan ve şekillenecek olan kimlik yapısının mayasının nasıl olacağıdır. Belki de gidilecek olan yolun haritasını belirlemek en başta belirleyici rol üstlenecektir.

Dünya sağlık turizmi bu güzel satırlarda da daha önce belirttiğim gibi;

1- Medikal Tıp Turizmi

2- Termal ve Sağlıklı Yaşam ( Welness) Spa Turizmi

3- Yaşlı ve Engelli Turizmi

Bunlar da kendi içlerinde daha da fazla alt başlık altında toplanmakta. Peki bizim ülkemize hangileri uymaktadır sorusunun da cevabı da net şekilde ortada aslında. Burada esas olan ülke olarak bizlerin hangi model üzerine yoğunlaşmamız ve gerçek anlamda sağlık turizmi kapsamında hangi alanlar üzerine uzmanlaşacağımız . Her şeyi yapmaya kalkar isek çok elde edeceğimiz avantajları da yitirebiliriz.

Örneğin Türkiyemiz özellikle saç ekimi, göz tedavileri, termal tedavi ve kardiyoloji alanlarında bu global pazarın önemli aktörlerinden bir tanesi. Global anlamda 30 milyar USD’lik bir pazara sahip olan sağlık turizminde ülkemiz ne derece rol alacak bu nokta çok önemli.

Kuzey Kıbrıs sağlık turizmi şekillenirken; çevremizdeki destinasyonları iyi analiz etmek lazım. Şöyle ki Pest ve Swot analizleri neticesinde çıkan sonuçlar bizlere nasıl bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzun da ipuçlarını verecek.

Marka değerimizi düşürecek oluşumlara girmemeli; belli bazı etik değerlerden uzak ve yaşadığımız küçücük toplumumuzda infiale sebep olacak hareketler içerisinde özellikle özel sektör hastanelerimiz çok dikkatli olmalı. Çok acı sonuçlar doğurabilecek, tıbbın ve etik değerlerin kabul etmediği sırf para kazmak adına hiçbir oluşuma imza atılmamalı.

Alt yapı ve mevzuat iyileştirmeleri

AB normlarına uygun ve ülkemizin kolayca adapte olacağı yasaların Sağlık Bakanlığı’nca ele alındığını biliyoruz. Bizlerin de mevcut yasalarımızın ve tüzüklerimizin Turizm Bakanlığı’nca süratle değişiklik yapılması üzerine çalışıldı. Hızla teknik komitelerimizde turizm örgütüyle ilgili yasaların, meclis alt komitelerinde görüşüleceği ve bu birim içerisinde çok fonksiyonlu çalışacak olan oluşumlar var.

Bizlerin ülkemize ister turist, ister sağlık kapsamında gelecek olan kişilere şu anda tam anlamıyla maalesef aşamadığımız alt yapı sıkıntılarımızın giderilmesi kanımca yapılacak olan en önemli ilk adım. Bazen sektörde aktif çalıştığım dönemlerde talihsiz turist kazaları olduğu zaman başımızın ne kadar derde girdiğini belirtmeliyim. Yürürken kaldırımın parke taşının eksikliğinden dolayı düşen turistlerin, havuzda yüzerken başını vurup boynu kırılan turistlerin (standart havuz derinliği yazmadığı için), hatta ve hatta sivrisinek ve küpdüşen sineklerinin ısırmasından dolayı bizleri dava eden turistleri hatırladım bir an... Belki de dünyanın her yerinde olabilecek olan böylesine doğal vakaların ülke olarak kötü imaj çizmemek adına tedbirlerimizi şimdiden almalıyız.

Bir diğer gerçek ise mevcut yatak kapasitemizin hızla daha yukarılara taşınması ile ilgili. Mevcut özel hastanelerimiz belki altyapı olarak iyi bir seviyede ve teknolojik donanım olarak üst noktalarda. Teknolojik donanım gerçekten çok önemli çünkü ileri tanı ve onun akabindeki müdaheleler bizlerin hizmet anlamında sunacağımız en avantajlı unsurların başında gelmektedir. Daha da ileri boyutu; bu tanı ve ameliyat hizmetleri. Ayrıca onun akabinde ve veya öncesinde verilecek olan otelcilik hizmetlerinin " Fiyat ve Bütçe " olarak uygunluğu hesap edilmesi gerekli diğer faktörlerin başında geliyor. Bu arada turistlere sağlık sigortası da yapılması gündeme geldi ancak adamızı ziyaret eden ve paket tur satın alan (operatör tarafından) her ziyaretçi mutlaka sigorta ediliyor. Hele ki bir otelde konaklıyor ise o otel kalış sürecindeki yaşanabilecek olan her türlü sıkıntıyı çözmek ile mükellef.

C1 denilen ülke girişinde turistlere verilen vizeler konusunda da ülkemiz muhaceret birimi daha bir esnek hale gelebilir. Bu kapsamda verilen bir aylık vizeler tedavi amaçlı ilk girişlerde daha fazla uzatılabilir.

Turizm bölgeleri sağlık turizminde dünyada önde

Çok farkında değiliz belki ama tüm dünyada turizmin geliştiği ülkelerdeki bir alternatif turizm olgusu da sağlık turizmi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) 2014 verilerine göre örneğin Antalya'ya sağlık turizmi kapsamında gelen turist sayısı İstanbul’dakinden daha fazla. 70 bin İstanbul, 90 bin Antalya. Hal böyleyken, adamızdaki yatak kapasitesine ve bölgesel dağılımına baktığımızda batı bölgelerimizin Güzelyurt ve Lefke’nin çok avantaj elde edebileceği çok açık. Yapılacak olan yatırımlar hem bu bölge insanımızın refah seviyesini yükseltecek, hem de bölgenin kalkınıp gelişmesine katkı sağlayacaktır. Hep aklımda olan ve ülkemizin bence şu anda sağlık alanındaki en büyük eksikliklerinden bir tanesi rehabilitasyon merkezlerinin hemen hemen hiç veya bir veya iki tane ile sınırlı olması. Nedir bu merkezler; ülkemizin en büyük kanayan yaralarından birisi olan "Alkol ve Uyuşturucu" alışkanlığı. Bunlar ile savaşan tüm dünyada tıbbın en ileri teknoloji altyapılarını kullanan merkezler var. Devletimizin önceliği bu tip merkezlerin hayat bulması için destekler ve teşvik edici pozisyona girebilmesi.

İnsan kaynağı yeterli mi?

Şüphesiz bugünkü şartlarda her gün basınımıza da yansıyan doktor eksikliği var. Yani siz en iyi hastaneleri yapın; eğer ki alanında uzmanlaşmış doktorlar, hekimler, istenilen düzey, kabiliyet, tecrübe ve miktar olarak eksik ise bizler hiçbir yere varamayız. Bu uğurda; yurt dışında yaşayan birçok başarılı Kıbrıs Türk doktorları mevcut. Milli bir seferberlik ilan edip bu özel kişiler adamıza döndürülebilir mi? Belki ama çok yüksek bir ihtimal değil maalesef. Ne mi yapmak lazım? Hızla üniversite hastanelerimizin sayısını çoğaltmak ve kendi doktorlarımızın ve uzmanların yetişmesine olanak sağlamak.

Hepinize sağlıklı, huzurlu, mutlu bir hafta ve yeni yılın ışıklarının üzerinize doğacağı bir yıl dilerim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75