Kuzey Kore tansiyonu

Kuzey Kore'nin BM'deki Büyükelçi Yardımcısı, ABD'yi, "Kore Yarımadası'nı Dünya'nın en büyük sıcak noktası" yapmakla suçladı.

Büyükelçi Yardımcısı Kim In-ryong, dün bir basın toplantısı düzenledi ve "Her an bir nükleer savaş çıkabilir" dedi...

Kim In-ryong, ABD'yi tehdit etti ve "Amerika askeri operasyona kalkışırsa, Kuzey Kore, Amerika'ya her seviyede karşılık vermeye hazırdır" diye konuştu...

Bilindiği gibi, Trump Yönetimi, Amerika'nın nükleer silah taşıyıcısı olarak bilinen Carl Vinson savaş gemisi ve grubunu bölgeye göndermiş; Güney Kore ile askeri tatbikat başlatmıştı.

Tansiyon, resmi adı Kore Halk Cumhuriyeti olan Kuzey Kore'nin silah sistemleri geliştirmekten vazgeçmemesi ile yükselmişti.

Amerika'ya göre Kuzey Kore, 2'si nükleer, 24'ü balistik olmak üzere son bir yılda 26 füze denemesi gerçekleştirdi. Bunlardan sonuncusu geçtiğimiz hafta başarısızlıkla sonuçlandı.

Amerika, Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik silah geliştirmesine karşı çıkıyor ve bu konuda, Çin Halk Cumhuriyeti'nin bazı girişimler yapmasını istiyor.

 

-*-*-

 

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, resmi açıklamalarında, füze denemelerinin, ülkenin savunması ve ekonomisi ile alakalı olduğunu belirtiyor. Amerika'nın müdahalesini reddediyor.

Kuzey Kore, BM'yi ve Amerika'yı, Güney Kore'nin füze denemelerine, Japonya'nın ise savunma sistemleri geliştirmesine sessiz kalmakla suçluyor.
   Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kim Changmin'ın basına verdiği bilgiye göre, "BM, çifte standart uyguluyor"... Ve yine aynı yetkiliye göre bu koşullarda diyalog kurup geliştirmek de kolay değil...

Karşılıklı suçlamalar durmak bilmiyor...

Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence geçtiğimiz günlerde, iki Kore'yi ayıran askersizleştirilmiş bölgeyi ziyaretinde, "Stratejik tahammül dönemi sona erdi" demiş ve "Kuzey Kore'nin nükleer tehdidi ile her türlü şekilde mücadele etmek bağlamında, tüm olasılıklar masadadır" diye eklemişti...

28 Nisan'da BM'de, Kuzey Kore meselesini görüşmek üzere bir toplantı yapılacak. Güvenlik Konseyi üyelerinin katılacağı bu toplantıya, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkanlık yapacak.

Bu arada BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesinden biri olan Çin, Kuzey Kore'yi ikna edip, testlerden vazgeçmesini sağlamaya çalışıyor... Bu konuda, pek net olmayan iddialara söz konusu... Bu iddialara göre, Çin'in toplantı talebi, henüz Kuzey Kore tarafından kabul edilmiş değil.

Gerek bölge, gerekse Dünya, ciddi bir tehlikeye doğru yol alıyor.

En üst seviyede Kuzey Kore yetkililerinden biri, "Her an nükleer savaş çıkabilir" diyor...

Bu konuda ilk kez tüm Dünya'da endişe yaşandığı da açık bir gerçek.

1950 - 1953'te bölgede yaşanan korkunç savaşın çok daha korkuncu her an patlak verebilir.

Ve bu savaş, tüm Dünya'ya ciddi acılar yaşatabilir.

İzlemek dışında yapacak bir şeyimiz yok...

 

-*-*-

 

Peki nükleer savaş çıkarsa, Kuzey Kore'nin "Batı" dediğimiz bölgeleri, coğrafyaları vurabilme kapasitesi var mı?

Uzmanlara göre, şu anda yok ancak bir kaç yıl içinde olmayacağını söylemek yanlış olur...

Kuzey Kore'nin, Pukkusong adlı denizaltısının nükleer füze taşıma kapasitesi olduğu söyleniyor. Yine Batılı kaynaklara göre şu anda maksimum menzil 500 mil...

Kuzey Kore'de, 24 adet atom bombası başlıklı füze olduğuna inanılıyor. Bunların her birinin II. Dünya Savaşı'nda Hiroşima'ya atılanın yarısı gücünde olduğu da öne sürülüyor.

Peki, bu ülke Batı'yı nasıl vuracak?

Uzmanlara göre, denizaltı Amerika'ya 500 mil mesafeye gidebilir. Ancak belirlenip vurulması çok zor olmaz...

Kısacası, evet, nükleer tehlike söz konusudur ancak abartıldığı kadar değildir.

Şu anda en büyük beklenti nedir?

Birçok kaynağa, medya organına göre, Kuzey Kore nükleer silah geliştirme çalışmalarını durdurmaz ve denemelerini sürdürürse, Amerika kısa süre içerisinde en az 300 adet Tomahwak füzesi kullanıp, bu ülkenin Güney Kore'yi tehdit eden silahlarını ortadan kaldırmayı deneyebilir...

YORUM EKLE