'Lefkoşa Çevre Yolu' ve kamulaştırma

Lefkoşa’nın trafik çilesine nefes aldırması beklenen 16 kilometrelik “Lefkoşa Çevre Yolu projesi”, bir türlü hayata geçirilemedi.

En büyük neden ise istimlâk, yani kamulaştırılma.

Tam dört yıldır “kamulaştırma sorunu” nedeniyle yol bitirilemiyor.

Halbuki, “Lefkoşa Çevre Yolu Projesi”yle, Gönyeli çemberindeki trafik sıkışıklığının yanı sıra, Gazimağusa istikametinden Girne, Gönyeli ve Güzelyurt’a gitmek isteyenlerin sıkıntılarını büyük ölçüde azaltması hedefleniyordu.

17 Şubat 2013’te “Lefkoşa Çevre Yolu”, “Güzelyurt Çevre Yolu”, “Güzelyurt-Lefke, Girne-Alsancak -Lapta ve İskele-Çayırova” bölünmüş yollarının temel atma töreni toplu olarak yapılmıştı.

2015 yılında 16 kilometrelik bölünmüş duble yolun önemli bir kısmı asfaltlandı ancak, istimlâk ve ara emri sıkıntıları nedeniyle proje 4 yıldır tamamlanamıyor.

Yolun kamulaştırma maliyetleri karşılanamadığı ve ara emri duruşmaları tamamlanmadığı için proje bir türlü sonlandırılamıyor.

Bu yolun önemi var mı?

Evet çok önemli.

Üstelik de yolun büyük bir bölümü tamamlanmışken, 4 yıl boyunca bu soruna çözüm bulunamaması gerçekten de üzüntü vericidir.

Böylesine önemli bir konuda devletin aciz duruma düşürülmemesi gerekir.

Devlet, ne yapıp, edip böylesi bir projeyi sonuçlandırmalıdır.

Yıllardır hep aynı konuyu duyuyoruz, “Bütçeye para konulacak”, “Proje için bütçe ayrılacak” diye.

Peki ama dört yıldır, (yakında beşinci yıla gireceğiz) bu para ayrılamıyor mu?

Hükümetlerin öncelikleri arasına giremeyecek mi bu konu?

Hükümet mutlaka proje içinde arazisi bulunan kişilerle sağlıklı diyalog kurmalı, bu insanları orta yolu bulmak için ikna etmeli ve gereken ödemeyi yapmalıdır.

Devletin uzatacağı ele, kişilerin de bir kolaylık sağlayacağı, kayıplarının çok olmayacağı anlaşmalar yapılacağı görüşündeyiz.

Sonuçta ülke için önemli bir proje olduğu düşünülecek olursa, orta yolun bulunması mümkündür.

Ancak bu insanlar da muhatap bulmak istiyor.

Proje içinde kamulaştırılması gereken arazilerin sahipleri muhatap bulamamaktan şikayet ediyor.

Arazilerinden yol geçerken birinin kendilerine haber vermediğini de iddia eden ve ara emri alanlar arasında yer alan Burhan Soykut, 26 Ağustos 2017 tarihli KIBRIS Gazetesi’nde şöyle konuşmuştu:

“Bugüne kadar sorunu çözmek için bizi çağıran olmadı. Bizi bir masa etrafında oturtsalar belki de sorunlar çözülecek. Çağırma bir yana, aradığımız zaman birini de bulamıyoruz. ‘Bir görüşelim de sizi ararız’ dediler ama bir daha dönmediler. Parada anlaşmak için insan bir teklif yapar ama bu da yok ortada...”

Yetkililer ilgili parayı bütçeye koyarak, bir an önce mal sahipleriyle konuşmalı ve kamulaştırma sorunu çözülmelidir.

Çevre yolu, uzayıp giden mahkeme sürçlerine mahkum edilmemelidir.

“Lefkoşa Çevre Yolu Projesi”nin hayat bulması için 2018’e girmeden sorun çözülmelidir.

YORUM EKLE