Lefkoşa- Girne anayolu işkencesi

İlla ki her şeye de muhalefet etmek istemiyoruz… Hele de koltuklarını bile henüz ısıtmamış yeni hükümetin temsilcilerine hemen yüklenmeyi doğru bulmuyoruz, haksızlık edeceğimizi düşünüyoruz. Sonuçta toplumun faydasına olacak icraatlar, başta biraz vatandaşları mağdur ediyorsa, “katlanmalıyız” diyoruz ama durum “can yakıcı”, ve “can yakıcı” boyuta ulaşırsa iş değişiyor tabii ki.

Girne- Lefkoşa anayolundaki tamirat çalışması nedeniyle belli bir güzergahın tek şeride indirildiği günden beridir telefonlarımız susmuyor. Her gün birçok vatandaş arayarak, işkence çektiklerini ve buna 3 ay dayanmalarının güç olduğunu söylüyor. Vatandaşlarımız, “çıldırmak üzereyiz” diye isyan ediyor. Birkaç kez haber yaptık, arayan vatandaşlara “geçici bir rahatsızlık” dedik ama artık kimse ikna olacak gibi değil.

Önceki gün ben de Girne’ye gitmek zorunda kaldım. İşkenceyi bizzat yaşayarak, vatandaşlara hak verdim. Bir gün gittim ve ölecekmişim gibi geldi bana, millet bu işkenceyi her gün çekiyor. Oluşan kuyruk neredeyse Boğaz kavşağına kadar dayanmış, ileride ne olmuşsa olmuş, araçlar milim kıpırdamıyor. Bir, üç, beş derken 10 dakikayı aşıyor ve biz halen hareket edemiyoruz. Geriye dönemiyorsun, yana sapamıyorsun, helikopter değilsin ki havalanasın, kapana kısılmış gibi bir his veriyor insana.

Sanki kuyruk hiç bitmeyecek, sanki sonsuza kadar orada kalacakmışız gibi geldi bana. Sanki bir el boğazımı sıkıp duruyormuş gibi... İnanın canım çıkacakmış gibi oldum. Sonra nihayet doğal konvoy hareket etmeye başladı ama milim milim gidiyoruz, yol kat edemiyoruz. 15 dakikada aşacağımız yolu bir saati aşkın bir sürede gidiyoruz.

Herkes sinirli, el kol hareketleri yapanlar mı istersiniz, küfredenler mi? Ama ne öfke ama ne küfürler… Kendini kaybetmiş, anlamsız yere korna çalanlar var. Sanki korna çalınca kuyruk yürüyecek, üstelik bu anlamsız kornaya öfkelenip, kavga çıkaracak noktaya geliyor bazı sürücüler.

Gerçekten olmaz bu iş böyle, gerçekten işkence, gerçekten anlamsız. Bu kadar aciz midir bu devlet, gerçekten çaresiz mi? Bir yol yapacaklar diye vatandaşı bu kadar mağdur etmek doğru değildir. Tamam projeyi önceki hükümet hazırladı ama yeni hükümet de körü körüne bunu uygulamak zorunda mıydı?

Peki bir kötü olay olursa ambulans nasıl kullanacak bu yolu, ya itfaiye? Bunlar hiç düşünüldü mü? Her ne kadar kötü olsa da Girne dağ yolu bir kaçıştı ama gündüzleri orayı da küçük araçlara/ otomobillere kapadılar, oranın yükü de Girne- Lefkoşa anayoluna aktarıldı, içinden çıkılmaz bir hal aldı. Herkes aynı şeyi soruyor, “Neden oradan başladı tamirat? Orası kötü değildi, neden daha kötü taraftan değil de oradan?” diye. Evet bir yerden başlayacaktı ama alternatif yaratmadan bu yolu tek şeride düşürmek gerçekten işkenceye dönüştü, zamandan kaybediyorsun, sinir hastası oluyorsun, tehlike atlatıyorsun… Olmaz ki böyle…

Keşke hiç şerit kapatmadan, yani çift şeridi tek şeride indirmeden Girne’ye gidiş Lefkoşa- Girne anayolundan yapılsa, Girne’den dönüş ya da çıkış da Girne dağ yolundan, ya da tam tersi olsa… Girne dağ yolunun belirli yerlerine de tehlikeli sürüşleri engellemek için polis yerleştirilse diyorum. Ya da ne bileyim, bu çalışma başlamadan dozerlerle orta refüjü düzleştirseler, banketleri genişletseler ve şu andaki daracık hal olmasa…

Eğer bir formül üretilemiyorsa da yurt dışından uzman mı getirirsiniz, akıl mı alırsınız ne yaparsınız, bu işi böyle işkence olmaktan çıkarmalısınız. Yani diyorum bir işi de tamam yapsak, bir işi yaparken de insanları mağdur etmesek, bir işimiz de tuhaf olmasa…

Haksızlık mı ediyoruz diye düşünüyorum, tahammülsüz müyüz, acele mi eleştiriyoruz? Yok ama bizzat kendim gittim yaşadım, gerçekten de her gün bu işkence çekilmez. Hele de bir arızada yardım gelemeyecek olması, olası kötü durumda ambulans ve itfaiyenin ulaşamayacağı ihtimali gerçekten korkunç.

Geçmiş hükümetlerin beceriksizliği, pratik çözümler üretememesi bizi bıktırmıştı. Şimdi onların bıraktığı yerden aynı hantallık ve pratik çözümler üretmeyen, halkın yaşamını kolaylaştırmayan bir hükümet görmek istemiyoruz.

YORUM EKLE