Lefkoşa surlarının restore edilmesi çok güzel bir gelişmedir

İlgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle zaman içinde yıpranan ve yer yer çöken tarihi Lefkoşa surlarının yenilenmesi çok önemli bir adımdır. 7 asırdan fazla bir geçmişi olan bu tarihi surlar, bir dünya mirasıdır ve yokolmasının önlenmesi uygarlık tarihi için ulvi bir görevdir.

Geçtiğimiz günlerde basınımıza da yansıyan ve Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından verilen bilgilere göre, Lefkoşa surlarında onarım ve restorasyon çalışmalarına kısa süre içinde başlanacağı öğrenildi.

Tarihi eserlerin restorasyonu, tamiri ve onarılması çok hassas ve teknik bir işlemdir. Bu konuda bilimsel çalışmalar yapılmalı ve işin ehli uzmanlarla çalışılmalıdır.

Öğrendiğimize göre, Cumhurbaşkanlığının bulunduğu bölgedeki surlarda yaşanan çökmenin onarılması ve giderilmesi çin gerekli hazırlıklar yapılmış durumdadır. Öte yandan, aşırı yıpranmaların ve yıkılmaların olduğu burçlara yönelik örme, tamir çalışmalarının ve Arabahmet bölgesinde çöken surların da onarımına çok yakında başlanacağıdır.

Ayrıca, Çetinkaya Burcu’ndan, Girne Kapısı’na kadar olan surlardaki otlara ve bitkilere yönelik de bilimsel bir mücadele yapılacak. Aslında, yakından bakıp ve inceleyince Lefkoşa surlarındaki hasarın boyutunun uzaktan görünenden daha büyük olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Lefkoşa surlarında yapılacak yenileme projesinin finansmanını Avrupa Birliği sağlayacak, Birleşmiş Milletlere bağlı UNDP ekibi de teknik destek verecektir. Yenileme projesinde Kıbrıslı Türk ve Rum teknik uzmanları birlikte çalışacaklardır. Yenileme çalışmaları 5-6 ay kadar sürecektir.

Restorasyon ve yenileme yapılacak bölgenin,  eserin aslına uygun olacak şekilde işlemden geçirilmesine azami dikkat edilmeli, özen gösterilmeli ve restorasyondan sonra tarihi eserde herhangi bir sırıtma, yapaylık ve olumsuz görüntü oluşmamalıdır. Restorasyonda kullanılan malzemeler aslına yakın ve benzer görüntüyü vermelidir.

Ülkemizin tarih ve kültür hazinesi ve miraslarından olan Lefkoşa ve Mağusa surlarının korunması, bakım ve restorasyonlarının düzenli yapılması hayati önemdedir. Ülkemize gelen turistlerin herzaman ilgisini çeken ve mutlaka ziyaret edilen bu surların korunması hem şimdi hemde gelecekte bize daha fazla turist ve gelir getirecektir.

Lefkoşa ve Mağusa surlariçi her gün gerek ülkemizde konaklayan, gerekse de güneyden gelen binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yıllık toplamda, buraları ziyaret eden turistlerin ve Rum komşularımızın sayısı milyonlara ulaşmaktadır.

Bu bağlamda, surlarımızın korunması sadece devletin ve sivil toplum örgütlerinin görevi değildir. Halkımızın da Lefkoşa ve Mağusa’daki tarihi surların korunması için duyarlı olması, ilgi göstermesi ve farkındalığın artması için mücadele etmesi gerekmektedir. Surlara yönelik yapılacak yıpratıcı, bozucu eylemleri yurttaşlarımız takip etmeli, engellemek için uğraş vermeli ve yetkilileri bilgilendirmelidir.

Başkent Lefkoşa, tarih ve kültür mirası olarak ülkemizin en değerli şehirlerinden biridir. Surlarla birlikte burçları, hanları, hamamları, camileri, kiliseleri, konakları, evleri, kapıları v.b tarihi eserleri çok kıymetlidir. Lefkoşa’ nın tüm tarihi yerlerinin korunması, Lefkoşalıların en temel görevlerinden biri olmalıdır. Lefkoşa Belediyesi ve Turizm Bakanlığı özellikle surlariçine yoğun ilgi gösteren turistlere yardım etmek ve yönlendirmek için danışmanlık hizmetlerini geliştirmelidir.

Aldığımız bilgiye göre, özellikle surlariçinde, gelen turistlere temiz ve hijyen bir şekilde hizmet verebilecek tuvaletlere duyulan ihtiyaç hala devam etmektedir. Bu konuya henüz çözüm bulunmuş değildir. Eğer turizm ülkesiysek, önce basit gibi görünen ama sonuçta turizmin en önemli göstergelerden biri olan bu sorunu ivedilikle çözmemiz gerekmektedir. Çünkü bir ülkeye gelen turistlerin en fazla hassas oldukları konuların başında bu konu gelmektedir. Doğrudan ülke imajıyla alakalı bir mevzudur ve kesinlikle küçümsenmemelidir.

Sonuç olarak, tekrardan Lefkoşa surlarında yapılacak yenileme projesine gelecek olursak, temennimiz gerçekleşecek restorasyon çalışmalarının aslına uygun ve sağlamlık olarak en üst düzeyde olmasıdır.

YORUM EKLE

banner75