Liderlerden güzel sürpriz

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis, 4 ay sonra dün bir araya geldi.

Kuşkusuz bu buluşma, vatandaşları çok da heyecanlandırmıyordu.

Müzakerelerin yeniden başlamasını isteyenler bile bir anlam yüklemeyi düşünmemiştir bu buluşmaya.

Müzakeresiz ve sürekli birbirine lâf yetiştirmekle geçen sürenin ardından ilk buluşmada ne olabilirdi?

Liderlerin bu 4 aylık aradan sonra ilk buluşmalarında yaptığı açılım, güzel bir sürpriz oldu.

Daha önce Kıbrıs Türk tarafının istediği ama Rum tarafının, özellikle de Anastasiadis’in bir türlü ikna olmadığı güven artırıcı önlemlere bu kez evet demesi gerçekten de bu ölü dönemde çok iyi oldu.

Çölde suya rastlamak, çiçek bulmak gibi bir şey…

Elbette hiçbir şey çözümün yerini tutamaz ama öncesindeki güven artırıcı önlemler de bir moraldir, çözüm için bir zemindir.

Dünkü görüşmede, liderler, hem her iki halk için faydalı hem de insani güzel açılımlar ortaya koydu.

“Elektrik ve telefon bağlantıları, mayın temizleme ve Rum ressamlara ait eserlerin sahiplerine iadesi” gibi güven artırıcı önlemler, bildiğiniz gibi geçmişten beri Sayın Akıncı’nın ısrar ettiği konulardı.

Geç de olsa Anastasiadis’in bunlara “evet” demesi, birçok kişiye “Oh be, nihayet” dedirtti.

Tabii ki bu güzel jestler nedeniyle fazla gönlümüzü kaldırmak, büyük beklentiler içerisine girmek çok da doğru değildir ama bir moraldir.

Güney ve Kuzey’deki mobil telefon operatörlerinin hizmetlerinin, Avrupa’daki bir merkez üzerinden her iki tarafta da kullanılabilmesi ve taraflar arasındaki iletişimin kolaylaştırılabilmesi için adım atılacak. Bunu bu kadar zaman yapamamak gerçekten de ülkemiz adına utanılacak bir durumdu. Dünyanın her yeriyle cep telefonuyla konuşabiliyorken, iki adım ötedeki Güney Kıbrıs’ta konuşamamak gerçekten üzücüdür. Bu nedenle bu güzel adım sevindiricidir.

Taraflar arasında “geçici süreliğine elektrik temini” içeren 2015’teki anlaşmanın, iki taraftaki elektrik şebekelerinin “kısıtlama olmadan sürekli olarak birbirine bağlı kalması” şeklinde düzenlenmesi ve ihtiyaç duyulduğu durumlarda elektrik transferinin sağlanmasına devam edilmesi konusunda anlaşıldı. Ortak bir devlet kurma amacındaki iki halkın, kendi faydalarına olan bu tedbiri almaları da güzeldir.

Liderler, mayınsız bir Kıbrıs çabaları çerçevesinde, her iki tarafta mayın bulunduğuna inanılan 9 bölgede mayın temizleme çalışması yürütülecek. Bu da çok geç kalmış, son derece önemli, insani bir tedbirdir.

Türk tarafı, 1974 yılından sonra Kuzey Kıbrıs’ta muhafaza altına alınan Rum ressamlara ait eserleri sahiplerine iade kararı aldı. Rum yönetimi ise RİK kanalının arşivlerinde bulunan, Kıbrıslı Türklere ait 1963 öncesi ses ve görüntü kayıtlarını teslim edecek. Çok güzel jestler bunlar…

Umarız bu iyi niyet, bu jestler bu kadarla kalmaz. Umarız Anastasiadis yine birkaç gün sonra “Bunu yapmak için yasa hazırlamam lazım” demez.

Bu arada Anastasiadis’in dünkü görüşmede, federal yapıda bir çözümde desantralizasyon konusundaki düşüncelerini aktarmaya devam etmesi ve konuyla ilgili temel prensiplerin derinliğine görüşülmesi de, Rum liderin bu konuda ısrar edeceğini gösteriyor.

Olsun; niyet, istek, iyi niyet olsun da varsın federasyon ademi merkeziyetçi olsun…

Umarız bu jestler, bu güzel başlangıç, bir açılış resitali olarak kalmaz ve devam eder…

Böyle güzel şeylere o kadar hasret kaldık ki, kursağımızda kalmasını istemiyoruz.

YORUM EKLE

banner107

banner75