banner6

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak

banner37

Uzay ve evren, insanlık tarihi boyunca her zaman gizemini korumuştur. 1957'de uzaya yapılan ilk yolculukla birlikte uçsuz bucaksız evrene olan merağımız giderek arttı. Uzay ve bilim dünyasındaki gelişmelerin modaya yansımasının da yakın olduğunu belirten uzmanlar özellikle 2023 yılında bilim kurgu filmlerinden fırlamış görünümleri tercih edeceğimizi söylüyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak
banner99

GELECEKTE NASIL GİYİNECEĞİZ?

Giyim alışkanlıklarımız her yıl değişiyor. 10 sene öncesinde popüler olan tasarımlar artık modası geçmiş sayılıyor. Moda sektörünün bu hızlı değişimi düşünüldüğünde gelecekte nasıl giyeceğimizi düşünüyorsunuz? Bilim kurgu filmlerindeki gibi tek tip kıyafetler mi yoksa metalik detayların öne çıktığı uzay kıyafetleri mi akıllara geliyor? Moda sektörünün önde gelen isimleri, 2023 yılında uzay temasının yükselişe geçeceğini öngörüyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 2

2022'DE 'DOPAMİN' TRENDİ YÜKSELİŞTEYDİ

2022 yılının ilk aylarında pandemi dönemindeki rahatlık ve konfor arayışımızın yerini ‘dopamin trendi’ almıştı. Canlı renklerin ve desenlerin stilimize hakim olduğu bu trend sayesinde giyim alışkanlıklarımızın enerjimiz üzerindeki etkisini görmüş olduk.

2000’ler modasını günümüze taşıyan Y2K trendi ise her ne kadar popülaritesini korusa da geleceğin dünyasını ilham alan ‘fütüristik’ tasarımların, gelecek yıl giyim alışkanlıklarımızda daha çok etkili olacağı belirtiliyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 3

2023'TE 'GELECEK' ETKİLİ OLACAK

Uzmanlar, 2023’te giyim alışkanlıklarımızın dramatik bir değişim göstereceğini ve alışılagelmişin dışındaki tasarımlara yöneleceğimizi söylüyor. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen enteresan ve çarpıcı tasarımların gelecek yıl modasına hakim olacağı vurgulanıyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 4

'PUNK' ÖNEM KAZANACAK

Blade Runner, Dune: Çöl Gezegeni ve Beşinci Element gibi bilim kurgu filmlerinin isyankar, depresif ve umutsuz karakterlerinden etkilenen bu akımda ‘punk’ modasının da önem kazanacağı belirtiliyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 5

Gelecek hakkında pek de iyimser olmayan bir toplumu yansıtacağı düşünülen bu trendin, romanlara konu olan distopik evrenlerin etkisi altında olacağı düşünülüyor.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 6

Geçtiğimiz ay Gize Piramitleri’nde defile düzenleneyen Dior kreatif direktörü Kim Jones, koleksiyonu hazırlarken Dune filminden ilham aldığını belirtmişti.

2023 modasında 'bilim kurgu' ve 'gelecek' temaları etkili olacak - 7

Peki gelecekten ilham alan 2023 yılında ne tür parçalar öne çıkacak? İşte birkaçı:

  • Metalik detaylar

  • Matrix esintili trençkotlar

  • Uzun ama sade elbiseler

  • Parlak ve neon kumaşlar

  • Naylon veya PVC görünümlü kıyafetler

  • Devasa botlar

  • Zincir detayları

  • Kargo pantolonlar

  • Çok gözlü ceketler veya pantolonlar

  • Geniş gözlükler

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2023, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104