banner6

Abdullah'ın tıp okumasını isterdim

banner37

Moda Tasarımcısı ve Kurgucu Abdullah Öztoprak’ın annesi Sıdıka Öztoprak, oğluyla birlikte Anneler Günü’ne özel Kıbrıs PAZAR Eki’ne konuştu

Abdullah'ın tıp okumasını isterdim
banner99

Ünlü modacı Abdullah Öztoprak’ın annesi Sıdıka Öztoprak babasının polis olması nedeniyle birçok köy gezmiş ancak Akıncılar’da dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini Akıncılar’da tamamlayan Sıdıka Öztoprak daha sonraki eğitim hayatına devam etmeyerek terzilik mesleğine ilk adımlarını atmış. 19 yaşında nişanlanan Sıdıka Öztoprak, 1963 yılında Gaziveren’de dünya evine girmiş. Tabi bu sırada terziliği bırakmış.

Abdullah Öztoprak dünyaya geldiğinde savaşın etkisinin yaşandığını anlatan Anne Sıdıka Öztoprak, “Savaş nedeniyle kendi evimize gidemedik, biz kirada kalıyorduk, babası, Abdullah’ı doğduktan 15 gün sonra görebildi. Eşim komutandı, eve gelemiyordu” dedi.

Abdullah Öztoprak’ın çocukluğu Gaziveren’de geçmiş. Kız kardeşi Eşref Öztoprak dünyaya gelince de Gaziveren’de kendi evlerine geçebilmişler.

O dönem imkansızlıkların yaşandığını anlatan Anne Sıdıka Öztoprak, Gaziveren’de etrafın hep Rum köyü olduğunu dolayısıyla köyün dışına çıkamadıklarını aktardı. İki kardeş de ilk ve orta eğitimini Lefke’de tamamladıktan sonra kolej sınavını kazanarak Lefkoşa’da eğitimlerine devam etmiş.

 “Tıp okumasını isterdim”

Anne Sıdıka Öztoprak, oğlunun Tıp okumasını istemiş ancak ne var ki Abdullah Öztoprak, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya bölümünü bitirmiş. Abdullah Öztoprak, daha sonra modacı olmaya karar verip moda tasarımcısı olma yönünde adım atmış. Abdullah Öztoprak üniversite eğitimi için Ankara’ya ilk gideceğinde onu havalimanına bırakan anne ve babası çok duygulanmış. Sıdıka Öztoprak, oğlunu yolcu ettikten sonra eşiyle birlikte havalimanında eve gidene kadar yol boyunca hiç konuşmamışlar.

“Abdullah’ın odasındaki ışığı hep açık bıraktık”

Bizimle bu duygusal anı gözleri dolarak paylaşan Anne Sıdıka Öztoprak, “eşimle eve girdik, ağladık, zaten yol boyunca ağlamıştık. Dört yıl boyunca her gece Abdullah’ın odasındaki ışığı hep açık bıraktık. O evdeymiş gibi hissetmek istedik” dedi. Abdullah Öztoprak’ın kız kardeşi Eşref Öztoprak da o dönemler yurtdışında okumak istemiş ancak aile ‘iki evladın özlemine dayanamayacağız’ diyerek onu göndermemişler ve Kıbrıs’ta DAÜ’ de okumuş.
Röportajımızda bu duygusal anlara biraz ara verip Abdullah Öztoprak’a annesinin hangi yönlerini beğendiğini soruyoruz. Annesinin hiçbir zaman serzenişte bulunmadığını anlatan Abdullah Öztoprak, “Çok fedakardır, savaş sonrası yıkımda dahi hiç mücadeleden vazgeçmedi, babamla arasında tevazu vardı” dedi.

 “Defilelerime hazırlanırken fikrini alırım”

Abdullah Öztoprak, Resmi bayramlarda okullarda giydikleri gösteri kıyafetlerini annesinin hazırladığını ve gösteriyi öyle gerçekleştirdiklerinden de bahsetti. Abdullah Öztoprak,  Moda tasarımını seçmesinde genlerinin bir rolü olduğunu düşünüyor. “Annem işin mühendisliğini çok iyi biliyor. Çoğu zaman terzilerime müdahale eder yapılması gerekeni söyler. Hala defilelerime dahi hazırlanırken fikrini alırım” dedi.

Anne Sıdıka Öztoprak, oğlu moda tasarımcısı olunca ‘Bilseydim seni terzi yanına gönderir, böyle hasretlik çekmezdim’ demiş. Rahmetli babası ise moda tasarımını seçmesine hiç karışmamış. Abdullah Öztoprak, kendisini hiçbir zaman masa başında çalışarak hayal etmemiş.

“Oğlumun giyim tarzını bazen beğenmiyorum”

Anne Sıdıka Öztoprak, oğlunun giyim tarzını bazen beğenmiyormuş “Öözellikle giydiği bir çizmesi var, onu yok etmek istiyorum, ama beni dinlemiyor. Israrla o çizmeleri giyiyor” diyor. Anne Sıdıka Öztoprak oğlunun üniversite yıllarında Ankara’ya onu ziyarete gitmiş, evde beklerken kıyafetlerini düzenlemek istemiş, ne kadar yırtık kotu, püsküllü hırkaları, kazakları varsa hepsini çöpe atmış.

(Tabii gülüşüyorlar)…

Abdullah Öztoprak’a Kıbrıslıların giyim tarzını soruyoruz ve şöyle diyor:

“ Çalışmalarımda daha kaliteli kumaşlar kullanmaya çalışıyorum, sentetiğe girmemeye çalışıyorum, zaman zaman ucuza kaçıp hatalı giyimler oluyor.”

“Babam gelmediği için kıskançlık krizine girdim”

Anılarından bahseden Abdullah Öztoprak “Babam esir düşmüştü, herkesin babası geldi benim babam gelmedi, heyecan ve korku vardı, acaba sağ gelecek mi diye. Tanıdığım bütün çocukların babası geldi, Serhat İncirli’nin babası gelmişti, ona özendim. Ama annem beni sakinleştirirdi, babam geldikten sonra onun için bir kompozisyon yazdım ödül aldım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104