Adana'da sinema heyecanı başladı

banner37

Beş yarışmalı festivalde; 180 film, 850 gösterim yapacak

Adana'da sinema heyecanı başladı
banner99

Murat OBENLER/ADANA

24. Adana Film Festivali (AFF), Türkiye’de sinema sektörünü bir haftalığına Adana’ya taşıyor.


Bu yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Sheraton Otel’de yer alan açılış ve onur ödülleri töreniyle başladı.


İlk gün, kent protokolünün de katıldığı ve Başkan Hüseyin Sözlü ile sinemacılar adına Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Selma Güneri’nin Atatürk Anıtı’na çelenk bırakması, bir hafta boyunca açık kalacak atölye çalışmaları, sergiler, gösteriler, konserler gibi sanatsal etkinliklerin yer alacağı Sinema ve Kültür Sanat Kasabası’nın açıldı.


5 yarışmanın yer aldığı bu yılki festivalde toplam 180 film, 850 gösterim yapacak.

 

Onur Ödülleri herkesi ağlattı

 


Sheraton Oteli’nde yer alan ve sinema-sanat-ticaret yaşamını buluşturan açılış töreninde bu yıl yapılacak yarışmalar ve jürilerle ilgili bilgiler paylaşılırken festivaldeki yenilikler de konuklara anlatıldı.


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün konuşmasıyla başlayan gecede Onur Ödülü sinemaya önemli katkılarından dolayı Arif Keskiner, Hümeyra, Prof. Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Temel Gürsu’ya verildi.


Bu yıl ilk kez verilen Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülü de Nijerya asıllı Amerikalı yönetmen Andrew Dosunmu’ya takdim edildi. Gecede Kerem Görsev orkestrası eşliğinde Elif Çağlar bir müzik dinletisi sundu. Onur Ödülleri sırasında başta ödülleri alanlar olmak üzere konuklar da gözyaşlarına hakim olamadı.

 

Sözlü: Türk sanatçısına ve sanatına hürmetimiz, desteğimiz hep sürecek

 


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Türkiye’nin iki büyük festivalinden biri olan AFF’nin  en kötü dönemde bile sinemaya ve sanata ara vermeden, Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yoldan ve düşünceleri ile Türk sanatına ve sanatçısına hürmette kusur etmeden sanatsal yoluna devam ettiğini  belirterek sinema emekçisini Adana’da misafir etmekten büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

banner134


Sözlü, “Yeni değerlerle, yeniliklerle AFF’yi ülkemize yaraşır bir festival yapma yolunda çalışıyoruz. Hiçbir şehir veya festival ile rekabet halinde değiliz. Türk sanatçısına ve Türkiye’de üretilen sanata hürmetimiz sonsuza kadar sürecek” dedi.

 

Hümeyra: Hayal kurmayı bırakmayın çünkü sanat güzeldir çocuklar

 


Ödül alan şarkıcı-oyuncu Hümeyra da sanatı şefkatle kucaklayan Başkan Sözlü ve Adanalıları çok sevdiğini ifade ederek ödülünü genç meslektaşları için aldığını vurguladı. Hümeyra, “Genç oyunculara bir şeyler söylemek istiyorum. Hayal kurmayı bırakmayın. Sanat güzeldir çocuklar” dedi.

 

Keskiner: Sinema kolektif bir iştir

 


Yapımcı Arif Keskiner, çok ödüllü filmler yapmaktan onur duyduğunu belirterek sinemacılığın kolektif bir iş olduğunu, alınan ödüllerin gerçek sahiplerinin filmlerde çalışan emekçi arkadaşlar olduğunun altını çizerek ödülü onlar adına aldı.

 

İnkaya:  Oyunculukta ömür boyu öğrenmeye ihtiyaç var

 


Oyuncu Şemsi İnkaya ise oyunculuğun iş değil bir meslek olduğuna vurgu yaparak “Bu meslekte ömür boyu öğrenmeye ihtiyaç var. Her şeyi bildiğini zannetmek çok yanlıştır. Oyuncu oynadıkça öğrenir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2017, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75