banner6

Alsancak Belediyesi’nden ‘Kuş Yuvası Etkinliği’ başladı

banner37

Alsancak Belediyesi’nden ‘Kuş Yuvası Etkinliği’ başladı
banner99

Kıbrıs Medya Grubu, Alsancak Belediyesi, Lefkoşa Merkez Lions ve Orman Dairesi işbirliğinde başlatılan ve kuş türlerinin korunması için Alsancak Milli Parkı’na yerleştirilen kuş yuvaları projesi adına anlamlı bir etkinlik düzenlendi.

Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir, Alsancak Beldiye Başkanı Fırat Ataser, Lefkoşa Merkez Lions Kulübü Başkanı ve üyelerinin katıldığı etkinlikte basın açıklaması da yapıldı. Doğal yaşamın korunması için büyük anlam taşıyan proje için yapılan katkıların yanı sıra doğayı korumanın herkesin sorumluluğunda olduğu da vurgulandı.

Kıbrıs Tv’ye projelerle ilgili bilgiler veren Alsancak Belediyesi Başkanı Fırat Ataser, Kıbrıs Medya Grubu Kurucu Başkan Yardımcısı Nur Nadir’in önerisiyle başlattıkları projede hedeflerinin doğayı toplumun geleceği ile birleştirmek, doğayı topluma entegre edebilmek olduğunu dile getirdi.

“FARKLI PROJELERİMİZ DE VAR”

Alsancak Belediyesi olarak her geçen gün güzel şeylere imza attıklarını ifade eden Ataser, Alsancak Milli Parkı projesinin de KKTC’de bir ilk olduğunun altını çizdi. Böylesi projelerin, anlamlı ve güzel etkinliklerin de yürütülmesi için öncü olduğunu kaydeden Ataser, “Farklı fikirlerden oluşan projelerimiz var. Bunları hayata geçirmek için de çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“MİLLETİMİ SEVİYORUM,ÜRETİYORUM KATKIDA BULUNUYORUM”

Kıbrıs Medya Grubu Başkan Yardımcısı Nur Nadir de böylesi bir projeye katkıda bulunmaktan dolayı gururlu olduğunu söyleyerek “Milletimi seviyorum, üretiyorum ve katkıda bulunuyorum” şeklinde konuştu.

Nadir, meydana gelen yangınlara dikkat çekerek ekosistemin korunmasının öneminin yeniden gündeme taşındığını böylesi bir dönemde yürütülen projenin daha da anlam kazandığını dile getirdi. Hem doğayı korumak, hem hayvanlara katkı sağlamak için başlatılan proje kapsamında herkesi katkı yapmaya çağıran Nadir, Alsancak Belediyesi’nden cüzi bir rakam karşılığında kuş yuvalarının temin edilebileceğini ifade etti.

“BİZ DE KATKI KOYMAK İSTEDİK”

Lefkoşa Merkez Lions Kulübü Başkanı Kibriye Güneş de çevreye karşı yürütülen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında projeye destek verdiklerini ifade ederek şöyle konuştu;

“Bize verilen uluslararası görev çerçevesinde bizler de çevreye katkı koymak istedik. Amacımız, bu yuvalarla birlikte hem kuşların doğal yaşamlarına katkı sağlamak hem de çevre zararlılarıyla mücadele etmek.”

“BU PROJE HERKESE ÖRNEK OLSUN”

Lefkoşa Merkez Lions Birinci Başkanı Gülsüm Madi de etkinlikte yer alan isimler arasındaydı. Gülsüm Madi, Lefkoşa Merkez Lions olarak katkı koymak istediklerini dile getirdi. Madi, bu projenin herkese örnek olmasını temenni etti. Özellikle orman yangınlarının yaşandığı şu günlerde projenin daha da anlam kazandığını ifade eden Madi, projenin tüm ülkeye örnek olmasını temenni etti.

banner134

“ÇABAMIZ DUYARLILIĞI ARTTIRMAK”

Kuzey Kıbrıs Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Ezcan Özsoy’da böylesi anlamlı bir etkinlikte medyanın yanlarında olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Kuzey Kıbrıs Çevre ve Kültür Mirasını Koruma Vakfı doğru bir adım atarak, ülke insanının çevre konusunda adımlar atarak duyarlılık göstermesi çabamızdı” diyen Özsoy, Kıbrıs Medya Grubu’nun da vermiş olduğu önemli desteğin altını çizdi. Vakıf ve Orman Dairesi’nin imzaladğı protokol kapsamında Alsancak Özgürlük Parkı’nda yangınlar nedeniyle yuvasız kalan kuşlara kuş yuvaları yaparak onlara yeniden hayat verme çabası yürüttüklerini dile getiren Özsoy, katkı koyanlara da teşekkürlerini iletti.

“YUVALARDA İSMİNİZ YER ALACAK”

Alsancak Milli Parkında bulunan ormanlık alana kuş türlerinin korunabilmesi için yuvalar yerleştiriliyor. Bu yuvalar kişilerin doğal yaşama olan bakış açılarını da ön plana çıkarıyor. Özel günlerde sevdiğiniz kişilere hediye alırken bu kuş yuvalarını da belirli bir ücret karşılığında satın alabileceksiniz. Yuvaların üzerine isminiz yazılacak. Böylelikle hem sevdiğiniz kişilere anlamlı bir hediye alıp ismini doğada yaşatacaksınız hem de kuşların sıcak havalar ile soğuk kış günlerini daha korunaklı geçirebilmeleri için kuşlara destek olup ekosistem oluşturulmasına katkı sağlayacaksınız. Kuş yuvası projesinde yer almak için Alsancak Belediyesine veya Alsancak Milli Park’a kayıt yaptırabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88