banner6

Banu Alkan'ın söylediği ''Beyaz Orkide'' şarkısının ona ait olmadığı anlaşıldı ve 5 yıla kadar hapsi istendi!

banner37

Şu sıralar evlilik hazırlığı içinde olan Afrodit'e, şarkısının nakaratında başka birinin sesini kullandığı iddiasıyla dava açıldı.

Banu Alkan'ın söylediği ''Beyaz Orkide'' şarkısının ona ait olmadığı anlaşıldı ve 5 yıla kadar hapsi istendi!
banner99

Şarkıcı Nicelo Peachey (Nicole Rona), Banu Alkan'ın yıllar önce piyasaya sürdüğü ''Beyaz Orkide'' adlı şarkının nakaratında yer alan sesin kendisine ait olduğunu söyleyerek Alkan'a dava açmıştı.

Geçtiğimiz yıl 2. Sayfa'ya katılan Nisan Nicole Rona, Banu Alkan'ın ünlü şarkısında sesinin izinsiz kullanıldığını söylemişti.

Hatta şarkıcı Nisan Nicole Rona, Banu Alkan'ın playback yaptığını da iddia etmişti. Başlatılan soruşturma kapsamında alınan bilirkişi raporlarıyla sesin Nicole Rona'ya ait olduğunun tespit edildi.

Avukatı aracılığıyla Fikri Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’na dilekçe veren Nicelo Peachey (Nicole Rona), 9 yıl önce deneme ses okuması yaptığını ifade etti.

Ancak bu kaydın izni dışında üzerine okuma yapılarak Banu Alkan tarafından ‘'Beyaz Orkide'’ ismindeki şarkı ile piyasaya sürüldüğünü iddia etti.

Peachey’in avukatılığını yapan İlyas Geyik, savcılığa konu hakkında oldukça detaylı bir dilekçe verdi.

Dilekçede, “Kamuoyunca 'Afrodit' lakabıyla, sinemada ise Banu Alkan ismiyle bilinen maruf sanatçı kanserlerde, televizyon kanallarında ve özel gecelerde söylediği eserde nakarat ve özel okuma kısmı müvekkilime ait sesi izinsiz olarak kullanarak kendi sesiymiş gibi seslendirmekte ve playback yapmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Yapılan şikayetin ardından Banu Alkan'ın ''Beyaz Orkide'' şarkısı ilk olarak müzik bilirkişisine gönderildi.

Söz konusu şarkıda geçen “Beyaz beyaz orkidem deli miyim sanki ben aşkından alev alev yanıyorum orkidem” sözlerinin geçtiği nakarat bölümünde sesin Banu Alkan’a ait olmadığı tespit edildi.

Şikayet konusu şarkının nakaratındaki sesin müştekiye ait olup olmadığının ispat edilmesi için müştekinin ses kaydına ihtiyaç duyuldu.

Nicelo Peachey’den alınan ses kaydı yeniden bilirkişiye gönderildi. Gelen ikinci raporda da şarkının nakarat kısmında yer alan sesin Nicelo Peachey’e ait olduğu netleşmiş oldu.

Açıklanan tüm raporların ardından Banu Alkan'a 'Manevi veya mali haklara tecavüz' suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede Banu Alkan’ın ikamet adresinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde olduğu açıklandı. İfadesi alınacak olan Banu Alkan'ın arandığı ancak kendisinin ifade vermek için gelmediği belirtildi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104