Buray: “Tarzımıza ve kıyafet seçimimize özenle dikkat etmek zorundayız”

banner37

Buray: “Tarzımıza ve kıyafet seçimimize özenle dikkat etmek zorundayız”
banner90
banner8

Burcu BATUR 

Ülkemizin başarılı sanatçılarında Müzik yaşamına Türkiye’de devam eden Kıbrıslı sanatçı Buray ile moda ve yeni projelerle üzerine konuştuk

Sevilen sanatçı Buray Kıbrıs Yasemin Eki’nin moda editörü Burcu Batur ile çok keyfili bir sohbet gerçekleştirdi.

Müzik sektöründe yaptığın hem romantik hem eğlenceli popüler şarkılar kadar, görsel bir meslekle ilgilendiğin için kişisel imajın da kariyerinde kilit bir nokta. Kişisel imajını, giyim tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Yerine ve mekânına göre değişebilen, doğru ortamda doğru enerjiyi ve karakteri yansıtan, her zaman genç ve ufak da olsa bir müzisyen dokunuşu içeren bir tarzla tanımlayabiliriz aslında. Kurumsal bir baloda giydiğim janti ceketle, bir hiphop konserinde giydiğim daha smart ve salaş kombinim arasında mutlaka bariz bir fark olabiliyor. Ama göz önünde olan bireyler olarak biz sanatçılar uyurken bile iyi görünmemiz gerektiğinden tarzımıza ve kıyafet seçimimize özenle dikkat etmek zorundayız.

Her müzisyenin içinde otantik bir yaratıcı taraf var,  kendini özgürce ifade ediş tarzı var, senin şarkı sözleri de yazan bir müzisyen ve şarkıcı olarak özgün tarafın nedir? İlham kaynakların neler?


banner134
Şarkı sözü yazmakta esasen çok yetenekli biri değilim. İşin edebiyat tarafında Gözde Ançel daha baskın ve yaratıcılıkta sınır tanımıyor.

O yüzden bestelerimizdeki hikayeyi genelde o kuruyor. Benim görevim müzikle, melodilerle, enstrüman seçimi, vokal performans ve aranjeyle o yaşanan hikayeyi insanların kalplerine işlemek. Doğru kelimeyi doğru hissiyatla telaffuz edip dinleyiciye o hikayeyi üç boyutlu yaşatmak. Bu işimde de iyi olduğuma inanıyorum. Doğa ana bizim en büyük ilham kaynağımız. Bestelerimizin yüzde doksanı deniz kenarında dalga seslerini dinlerken çıkıyor.

Albüm fotoğrafları, sosyal medya hesapları ve konserlerindeki styling’lerin için kişiye özel dikim ile moda tasarımcılarıyla çalışıyor musun? Türkiye’de tarzını en beğendiğin erkek giyim moda tasarımcısı kim?

Her yeni projemizde farklı, yeni isimlerle çalışmayı tercih ediyoruz. Yarattığımız albümün ruhuna ve hikayesine göre, hem tasarımcımız hem de stil ve tarz değişiyor. “Buray” diye bir marka var ve onu müzikle, hikayelerle, albümün verdiği mesajla komple bir tema olarak düşünüp dinleyiciye aktarmamız gerekiyor. Kliplerimiz, albüm kapak ve poster fotoğraflarımız, sosyal medya içeriklerimiz çekilmeden önce mutlaka yönetmenler, fotoğrafçılar ve stylistlerle şarkıları tek tek dinletip, profesyonel görüş alıyoruz. Her şeyin mükemmel bir uyum içerisinde olması gerekli olduğu için büyük bir özenle çalışıyoruz.

Gardrobununun olmazsa olmaz kilit parçaları neler?

Sade siyah ve beyaz fit t-shirtler hayat kurtarıyor. İlk göze batan genelde işlemeli ve görsel detayı çok olan ceketlerim olduğu için altında sade bir t-shirt ve pastel tek renk bir pantalon genelde en çok ihtiyacım olan şeylerin başında. Gündelik hayatta beyaz renkli ayakkabılar herşeyle uyumlu olduğu için çoğunlukla en çok tercihim. Ama sahnedeki tercihim her zaman kırmızı ayakkabılar olmuştur. Gardrobumda en az 20 çift var sanırım. Bana inanılmaz güzel bir enerji verdiği için bir ritüel haline gelmiştir. Sahnede kırmızı ayakkabı giymezsem mutlaka bir şeyler ters gidiyor.

Sezon trendlerini takip ediyor musun? İlkbahar/ Yaz 2021 sezonunda sarı, turuncu, greenery gibi pandemiye meydan okuyan canlı renkler trend olurken, athleisure ve sneaker’lar egemenliğini sürdürürken, yeni sezon trendlerine bakışın ne?

Yani ben modayı takip etmesem de o bir şekilde gözümüzün içine giriyor. Üç sene önce giydiğim bir kombini, bugün giyip aynaya baktığımda “bu işte bir gariplik var, olmadı sanki!” diyebiliyorsam, algılarımın da otomatik değiştiğine inanıyorum. Günlük hayatta insanların, diğer celebritiylerin ve modellerin ne giydikleri, tarzları televizyondan, magazinlerden, dergilerden mutlaka bir şekilde bilinçaltımıza işliyor. Gündelik hayatta hergün koşu/fitness ve spor yaptığım için cool ve casual athleisure ve sportif sneakerlar hayatımın büyük bir parçası zaten. Yeni dönemde dar kotlardan kurtuldum ve loose cut, bol dökümlü pantolon ve XL t-shirtler daha karizmatik gelmeye başladı mesela.

Senin stilinde örtüşen dünya markalarından en sevdiğin yabancı markalar hangileri ve tasarımcı kim?

Bu soruyu atladık:) Reklam yapmayalım

Modada son yıllarda öne çıkan “Cinsiyetsizleşme” eğilimi ile erkek kıyafetlerinde feminen detaylar gittikçe artıyor, erkeğin maço ataerkil imajını yıkan bu  değişimle ilgili ne düşünüyorsun?

Tarz ve tercih meselesi. Dediğiniz gibi günümüzde erkek kombinelerinde pembeler, morlar, feminin dokunuşlar görebiliyoruz. Kız arkadaşlarımın gardrobumdan çaldığı unisex elementler (tshirt ve sweatshirtler) her zaman olmuştur benim de tabi ama ben de sanırım genel olarak biraz daha sert, maskulin ve “badboy” imajın bana daha çok yakıştığını düşünüyorum.

Ev dekorasyonunda nasıl bir tarzın var? Evinde yaşanmışlığı olan antika ya da ikinci el parçalara yer veriyor musun?

Benim ev bildiğiniz botanik bahçesi. Elli çeşit sükülentler, bodur muz ve nar ağaçları, limon çiçekleri, fesleğenler.. Salonda yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Bana acayip bir huzur veriyor. Açık gri ton duvarlar, ahşap parke ve kahve/ceviz rengi mobilyalarla güzel bir armoni yakaladım. Antika sandıklarım çiçeklere masa olarak kullanıyorum. Onları saymazsak ikinci el pek bir şey yok sanırım.


Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, mitolojide Aphrodite’in bile denizde doğup karaya çıktığına inanılan bir doğa harikası Kıbrıs’ta; güzel adamızın da Türkiye’de ve dünyada tanıtımı için Bellapais  ya da başka özgün bir yerinde klip çekme projen var mı?

Bir dönem oraya gidip aslında görüntü topladık. Bir şarkımızın bir bölümünde kullanmak için ama klip başka sebeplerden dolayı başarısızlıkla sonuçlandığı için kullanamadık. Böyle güzel ve enerjisi yüksek bir mekanı daha muhteşem bir projede göz önüne çıkarmak gerektiğine inanıyorum. Dediğiniz gibi Kıbrıs’ın çok farklı bir sihri var ve Kıbrıs adasında sadece Bellapais değil müziğe anlam katacak, değerlendirilecek daha bir çok görsel içeriğimiz var. Doğru vakti ve proje için tetikteyim, merak  etmeyin.:)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75