banner6

Dünya çapında bir modacı: Ebru Pırıl

banner37

Dünya çapında bir modacı: Ebru Pırıl
banner99

Orhan İSMAİLOĞLU

Türkiye’de olmak üzere Dünyada bir çok ünlü ismi giydiren ve kısa zamanda adından söz ettiren Ebru Pırıl  Jennifer Lopez bikinimi ilk giydiğinde o zaman anladım ki bu dünyada hiç kimse ulaşılmaz değildir" dedi.

Ünlü modacı Kıbrıs Yasemin Eki’nin sorularını içtenlikle cevaplarken gelecekle ilgili planlarını açıkladı.  

Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz ? 

Avustralya Melbourne doğumluyum, 41 yaşındayım Başak-Aslan Burcuyum. Hobilerim sörf, serbest dalış, tenis, Boks ve koşu. Melbourne üniversitesi psikiyatri ve Avustralya'da birinci, dünya çapında 11 Sırada olan Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) Masters in Fashion design and technology mezunuyum.

Avustralya'da 2000 senesinde top manken seçildim ve oyunculuğa başladım, Türkiye de Müjdat gezen konservatuar mevzunuyum. Aldığım bir çok eğitim daha var onları yazsam sorunuzun cevabı bitmez.

Röportaja başlamadan önce “Başarıyı “ nasıl tanımlıyorsunuz ?

Başarı herkes için farklıdır. Çoğu insan para diye düşünür ama benim için ilk önce insan kazanmak, sevilmek, taktir edilmek ve merak edilmektir. Bunlar varsa zaten para gelir. Rabbinizden başka hiçbirşeye muhtaç değilseniz başarmışsınız demektir.

Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz ?

Ben çocukluğumdan beri hep kıyafetlerimi ve oyuncaklarımı kesip dikip, yapıştırırdım. Annemin gardolap odasında yaşardım. Annem, ayakkabısından çantasına saçından tırnağa kadar hep çok güzel giyinirdi ve bakımlıydı hala da öyledir, bu yüzden çocukken uçak hosteslerine hayrandım. Annem gibi çok şık kusursuz bir makyajla güzel kokan kadınlardı birde dünyayı gezmeyi sevdiğim ve uçakları kopek balıklarına benzettiğim için Extra bir aşık oldum mesleğe. 2005 senesi Türkiye’ye tatile geldiğimde THY hostes alıyordu başvurdum kazandım Avustraliya’ya dönüş biletimi iptal edip mankenliği bırakıp İstanbul’da yaşamaya karar verdim.

Hiç çömezlik yaşamadım çünkü çocukluktan beri artık mesleği ezberlemiştim. Yolcu memnuniyetinden dolayı bir sene sonra terfi alarak amir oldum. Genelde amir 4-5 sene sonra olursun oda herkes olamıyor.

Bir tarafım hala eksikti, tatmin olmuyordum üç sene uçup bıraktım. Daha sonra ail art dedikleri tırnak sanatını Türkiye’ye ilk ben getirdim. Bun yapmak da beni tatmin etmedi.

Zamanında her yere çizim yapardım. Avustralya’da çoğu treb ve otobüs duraklarında spray boyala yaptığım çizim veya ismim yazılıdır (grifity). Saçımı ve kaşımı 7 yaşındayken kestiğim bile oldu. Ailem buna çok gülmüştü. Ben güzel olmadım diye ağlamıştım, üretmeye ve değişikliğe hep bir ilgim vardı.

Hayatım boyunca kopyalandım. Arkadaşlarım hep benim aldığımı alır veya ben olmadan alışverişe gitmezlerdi. Styling yapmaya başladım oda beni tatmin etmedi çünkü hayalimdeki imajı yaratmak için o ürünü bulamıyordum, bulamadığım içinde üretiyordum. Baktım bu da yeterli gelmedi artık kendi atölyemin olması gerektiğini kabul edip “Ruu” markasını oluşturdum.

Moda dünyasındaki gelişmeler son zamanlarda bir çok “ Tasarımcının “ doğmasını sağladı sizin farkınız nedir ? 

Ona bakarsan instagram geldiğinden beri herkes tasarımcı, stylingci, oyuncu, manken veya şarkıcı.  Fakat kalıcı olmaları kabiliyetlerine, yenilikçi olmalarına ve bunları bir araya getirilip moda dünyasına nasıl sunduklarına bağlıdır.

Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız ? Nerelerden ilham alıyorsunuz?

Ruu’da çalışan kadınların hepsi şiddete bir şekilde maruz kalmış kadınlar. Onlarla beraber çalışmak ve birazda olsa katkıda bulunabilmek paha biçilmez bir zevk o yüzden koleksiyon çıkartırken ne kadar da stresli olsam da beni çok tatmin ediyor. İlham kaynağım ise hayal sınırsız hayal gücüm,özgürlüğüm ve tabi ki annem. 

Özelikle tasarımlarınızda hangi kumaşları kullanıyorsunuz ? 

Kullandığım ürünlerin hepsi organik, Ben kumaş yerine daha fazla ip ile çalışmayı seviyorum. İp el yapımı oluyor, zor bulunuyor ve kişiye özel oluyor.

kumaşlarım çoğu zaman yurtdışından temin ediyorum, iplerimin ve boncuklarımın hepsi Meksika’dan geliyor. Tercih ettiğim kumaşlar organik keten, organik interlok, organik dantel, organik ipek, organik kadife, organik kot, organik müslin, organik modal, organik süprem, organik kaşmir, organik Angora, organik lateks ve organik polyester.

Aksesuarları tasarımlarınızda kullanıyormusunuz?

Tabiî ki önemli imajı tamamlayan aksesuardır kendi aksesuarlarımı kendim üretiyorum.

Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz ?

Kişiye özel çalışmayı tercih ediyorum zaten, daha samimi ve tatmin edici.

banner134

Tasarımlarınız ile ulaşmayı amaçladığınız hedef kitleniz nedir? 

Bu güne kadar istediğim herkese ulaştım. Jennifer Lopez, Rihanna, Elle Macpherson, Kourtney Kardashian, Kylie ve Kendal Jenner,  Halsey, Iman, Çok sayıda Tv programı, American Woman’dan Çukur’a kadar bir sürü dergi. Özellikle Vouge dergileri, vb birçok yere ulaştım.

Jennifer lopez bikinimi ilk giydiğinde o zaman anladım ki bu dünyada hiç kimse ulaşılmaz değildir. Milano’da arka arkaya Rihanna ve Beyonce konseri vardı. Rihanna’nın konseri için vip bilet almıştım. Yani after party ve backstage oluyor, beyonce konseri için kalmamıştı orta sıralardan izlemek zorunda kalmıştım, onların showları yanısıra asıl amacım onlara bir tasarımımı vermekti.

Rihana’nın Assistanını Melissa’yı tanıyordum. Tırnaklı eldiven yapmıştım ona. Yanımda götürdüm Melissa’ya verdim, Rihanna 5 ay sonra kadın hakları yürüyüşünde eldivenleri giymişlerdi.

Şu an Zara firmasına tasarımcı olarak girdim. Markam Ruu ile birlikte iş birliği yapıyoruz, yani diyeceğim o ki sabırlı, inançlı, azimli, olup vazgeçmezsen herkese ulaşabilirsin.

Hande Yener tasarımlarınızı seçerken neye dikkat ediyor ve onunla çalışmak nasıl bir duygu ?

Hande benim kardeşim oldu artık. 12 senedir beraberiz. Ölçü almadan olur veya olmaz biliyorum. Aynı evde bile yaşadık. Özgür ruhu ve yenilikçi olması bana çok hitap ettiği için sormadan hep sürpriz tasarımlar yaparım . Onunla birbirimizi hep tamamlıyoruz, aynı anda aynı şeylere yükseliyoruz.

Ve onunda hayal gücünde sınırı yok. Beni tasarımlarımda özgür bıraktığı için çok büyük zevk alıyorum, tabi birde sahneye çıkıp tasarımımı hayal ettiğim gibi taşıdığında işte o paha biçilmez bir zevk oluyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 16:35
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104