Dünyanın müziği Limasol'da buluşuyor

banner37

“13. Kıbrıs Rialto Dünya Müziği Festivali”nde 5 ülkeden 8 farklı konser yer alıyor

Dünyanın müziği Limasol'da buluşuyor
banner87

Murat OBENLER

 

Kıbrıs Rialto Dünya Müziği Festivali, 13. kez dünyanın farklı ülkelerinden müzisyenleri Kıbrıs adasında buluşturuyor.

10-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında Limasol’daki Rialto Tiyatrosu’nun bulunduğu meydanda yer alan festival, 5 ülkeden genç müzisyenlerin oluşturduğu Ethno Cyprus orkestrasının konseri ile başladı.

Festival açılışında konuşma yapan Rialto Tiyatrosu Yöneticisi Georgia Doetzer, 13 yıldır dünyanın farklı kültürlerini müzik aracılığıyla Kıbrıs adasında buluşturduklarını ve hem Limasol’da yaşayan çeşitli milletlerden insanlara hem de Kıbrıslılara kaliteli müzikal çeşitlilik seçkisi sunduklarını kaydetti.

Farklı milletlerin kendi geleneklerini ve kültürlerini müzik yoluyla sundukları festivalin bu yönüyle kültürler arasında bir köprü görevi de gördüğü ifade eden Doetzer, festivale katılan tüm sanatçılara, izleyicilere ve sponsorlara teşekkür etti.

Kültürlerarası müzikal yolculuk

Andreas Christodoulou ve Dr. Hayaf Yassine’nin şefliğini yaptığı 40 gençten oluşan Ethno Cyprus orkestrasının festivalin açılışını yaptığı gecede Ürdün, Belçika, Hırvatistan, Lübnan ve Kıbrıs’tan gençler kendi ülkelerinden sevilen halk müziği şarkılarını seslendirdi.

Yüzlerce yıl öncesinin halk ezgilerinden günümüzün şarkılarına kadar zengin bir müzik repertuarını seslendiren orkestanın çoğu zaman tempolu ritmine seyirciler de ayak uydurunca meydan müzik eşliğinde yapılan danslarla renklendi.

Festival programı şöyle:

Fourth Moon (İskoçya)- 12 Temmuz; Monsieur Doumani (Kıbrıs) 16 Temmuz; Dikanda (Polonya) 17 Temmuz;

Mercedes Peon (İspanya) 19 Temmuz; Rialto Residency (Kıbrıs) 21 Temmuz; Nicolas Tryphonos Quitet (Kıbrıs) 23 Temmuz; Macumba (Şili-Kıbrıs) 26 Temmuz. Tüm gösteriler, saat 21.00’de başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER