Elmas gibi Parlayan bir isim Nihayet

banner37

Elmas gibi Parlayan bir isim Nihayet
banner90
banner99

Fatma YÜKSEK 

Rap müzik Türkiye'de deyim yerindeyse altın çağını yaşıyor. Müzik listelerinde en çok dinlenenlerde rap şarkılar zirveyi zorluyor. Bir isim beni doğal yeteneği, müziği ve sözlerinin gücüyle yakaladı. Nihayet'den bahsediyorum.

Geçtiğimiz günlerde çıkardığı Elmas adlı şarkısıyla zirvede yer alan Nihayet Kıbrıs Yasemin sorularını içtenlikle cevapladı.

Bir kadın olarak müzik dünyasına girmeyi seçtiğinde binlerce şarkıcıda bir olarak görülen  “Bir kadının Rap yapması” seçeneğini neden seçtin? Rap sert bir alandır ve genelde erkeklerin seçtiği bir tarzdır. Bu zor dünyayı seçmene sebep olan şey nedir?

Rap müzik çocukluğumdan itibaren beni kendine çekti. Müzik unisex ve evrensel bir kavram benim için. Yaşı yok cinsiyeti yok. İçerik olarak çok salt, biraz anarşist ve samimi olmasının yanında çok gerçek.  Bu bir plan değildi, ruhum bunu istedi.  Ben sadece bir iletkenim.

Ülkendeki müzik piyasasına girmeden neden İstanbul’a gitmeyi tercih ettin ve ülkendeki insanlar bir kadın olarak Rap yapmana nasıl bakıyor? Ülkendeki halk tarafından beklediğin ilgiyi bulabildin mi?

Müzisyen arkadaşlarım çok iyi bilirler ki maalesef ülkemizde kariyer alanında kendimizi geliştirebileceğimiz bir müzik sektörü yok. İnanılmaz yetenekli müzisyenler barındırırken böyle bir imkânsızlık çok üzücü ve yorucu. Ülkemdeki insanların desteğini her zaman ruhumda hissediyorum. Çoğu arkadaşım gereken değer gösterilmediği için ya pes etmek zorunda kaldılar ya da bu tutkularını hobi olarak sürdürmeye mahkûm edildiler. Ülkemiz kendi müzisyenlerine sahip çıkmak yerine sadece yurt dışından sanatçıları talep ettikçe bizlerin de yurt dışına gitmemiz kaçınılmaz. Gidince çağırmaya başlıyorlar sonuçta ????

Kıbrıs’ın tek profesyonel kadın Rap’cisi olarak başka kadın rapcilerle işbirliği içine girer misin? Yalnızlık senin için bazen eksiklik oluyor mu?

Müzikte yalnızlık diye bir şey yok. Hepimiz tek bir kolektif enerjiyi temsil ediyoruz. Kıbrıs taki müzisyen arkadaşlarımla sürekli irtibat halindeyiz. Her zaman, her koşulda yanlarındayım, onlar da benim.

Kıbrıs’a tekrar yerleşme düşüncen var mı? Varsa eğer ne zaman olacak ve buna ne sebep olacak?

Kıbrıs’ı, ailemi ve arkadaşlarımı çok özlüyor olsam da maalesef bu şartlarda oraya yerleşmek pek mantıklı gelmiyor. Bu durum aynı şekilde devam ettikçe sanırım sadece kısa süreli tatillerde gelebilirim gibi görünüyor. Temelli olarak dönüşümü sorarsan, şimdilik emekli olduğumda gibi gözüküyor.banner134
 

Son olarak Kıbrıs’ta irtibatta olduğun rapciler kimlerdir ve onlarla ilgili ilerde proje yapacak kadar yeterli görüyor musun?

Maalesef İstanbul’a taşındıktan sonra Kıbrıs’ın rap dünyasıyla çok iç içe olamadım. Yeterli görüp görmemek benim haddime değil. Müzik çok göreceli bir kavram. Kıbrıs’ın müzik kültürü çok zengin bunu biliyorum ve eminim çok yetenekli ama imkânsızlıklardan dolayı seslerini büyük kitlelere ulaştıramayan sanatçılar var. Rap muzik janrasinda Alpmut Ahmet var, One blood ilk aklıma gelenler. Reggae alanında da cok başarılıyız Bunfyah var mesela hepsi çok iyi müzisyenler. Hepsinin her koşulda yanlarındayım. Diğerleriyle de umarım yakın zamanda tanışıp beraber müzik üretme şansımız olur.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75